Muzyczne laury

Anna Lipiak, finalistka 45. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego
im. F. Chopina
Anna Lipiak, finalistka 45. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina

Sukces studentki Anny Lipiak

Anna Lipiak, studentka III roku kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (z klasy fortepianu mgr. Grzegorza Niemczuka) zdobyła dyplom finalistki na 45. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Utalentowana studentka zwyciężyła również na VII Concorso Nazionale di Esecuzione Musicale Città di Piove di Sacco, który odbywał się w Auditorium Giovanni Paolo II w Piove di Sacco we Włoszech. Anna Lipiak może szczycić się uzyskanym wynikiem, przyznano jej bowiem 99 na 100 możliwych punktów, co dało jej Primo Premio Assoluto.

Grand Prix dla „Harmonii”

Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia z Cieszyna triumfował podczas XVI Łódzkiego Festiwalu „Cantio Lodziensis”, jednej z największych i najbardziej prestiżowych krajowych imprez chóralnych. Zespół pod dyrekcją dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek otrzymał Grand Prix festiwalu, dołączając nagrodę do swojej bogatej kolekcji zwycięstw i wyróżnień. Kontynuator tradycji założonego w 1908 roku w Cieszynie Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” koncertuje w Polsce i Europie, uczestniczy w konkursach i festiwalach międzynarodowych, nagrywa dla radia i telewizji, realizuje nagrania płytowe. Z okazji 105. urodzin na koncercie jubileuszowym spotkali się wszyscy dotychczasowi członkowie „Harmonii”.

Nowe płyty CD

Znakomite płyty CD powiększą kolekcje koneserów. Niezwykła realizacja partii komputerowych autorstwa Krzysztofa Gawlasa znalazła się na krążku zatytułowanym Gdy się zapali mój duch jak pochodnia. Twórcą koncepcji artystyczno-literackiej jest Bogusław Słupczyński, wśród wykonawców znaleźli się: Marek Andrysek (akordeon), Zbigniew Kaleta (klarnet), Krzysztof Lasoń (skrzypce), Stanisław Lasoń (wiolonczela), Michał Żymełka (perkusja), Chór kameralny „Ad libitum” pod dyr. dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek. Utwór został zamówiony przez Fundację im. Zofii Kossak, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki.

W Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego ukazała się płyta CD Barwy Ziemi, Głosy Natury Wałach–Golec–Żupański Trio. Płyta zawiera kompozycje Zbigniewa Wałacha, a także oryginalne melodie ludowe opracowane przez Wojciecha Golca i Marcina Żupańskiego.

W Studio Koncertowym Polskiego Radia w Katowicach i w Kaplicy Sióstr Boromeuszek w Cieszynie dokonano nagrania płyty „Harmonia 1908–2013”. 105. urodziny chór pod dyrekcją dr hab. Izabelli Zieleckiej- -Panek uwiecznił nagraniami dzieł chóralnych a cappella m.in.: Mikołaja Zielińskiego, Józefa Świdra, Feliksa Nowowiejskiego, Henryka Czyża i… zespołu ABBA.

Na świątecznej płycie Moc tradycji – Kolędy polskie znalazły się utwory Izabeli Kopeć (mezzosopran), Ewy Jaślar (harfa), Tomasza Filipczaka (fortepian i aranżacje), Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” oraz Chóru Dziecięcego „Canzonetta” ze Strumienia, Kwintetu Smyczkowego Akademii Muzycznej w Katowicach. Płyta została nagrana w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Katowicach.

Koncertowali na scenach świata

Joanna Boślak-Górniok z Zakładu Teorii Muzyki i Kompozycji koncertowała w Chorwacji na Korkyra Baroque Festival, a także podczas New York Early Music Celebration 2013, brała również udział w Festiwalu Poznań Baroque. Dr Marcin Hałat wystąpił w Operze w Lipsku, Riehen w Szwajcarii, a także podczas Sinfonietta Cracovia. Dr hab. Joanna Glenc dyrygowała na XXII Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Larissie w Grecji. Wojciech Golec prezentował folklor polski w Sauze d’Oulx we Włoszech. W The Polish Museum of America w Chicago odbył się recital fortepianowy prof. UŚ kwal. II st. Michała Korzistki. Z recitalem solowym Chopin by the Lake wystąpił Grzegorz Niemczuk, najpierw w Ogrodach Botanicznych w Singapurze, a następnie w Bowral w Australii w ramach I etapu Southern Highlands International Piano Competition. Dr hab. Anna Szostak-Myrczek na Światowych Dniach Muzyki Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzyki Współczesnej w Wiedniu dyrygowała Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Koncertów fortepianowych Wojciecha Waleczka słuchano w Argentynie i w Niemczech.

Autorzy: Maria Sztuka
Fotografie: Archiwum Anny Lipiak