Sukcesy artystyczne

Zwycięski exlibris Adama Czecha

Adam Czech (Zakład Grafiki) zdobył I nagrodę w międzynarodowym konkursie na exlibris organizowanym przez litew skie stowarzyszenie artystów, dziennikarzy i Gariunai Business Park. Temat konkursu związany był z rewoltą 1863 roku. Exlibris uhonorowany Prima Premija dedykowano Eugenijusowi Bulavasowi. Grafika Adama Czecha zatytułowana Omphalos and Pythia zdobyła wyróżnienie w konkursie 4th Biennial International Footprint w Center for Contemporary Printmaking w Norwalk, CT w USA. Na konkurs wpłynęło 300 grafik z 19 państw i 19 stanów amerykańskich. Do ekspozycji zakwalifikowano 112 grafik.

Tomasz Kipka, Oblicza fizyki: mikroświat. Wyróżnienie
w Taipei International Design Award 2013
Tomasz Kipka, Oblicza fizyki: mikroświat. Wyróżnienie w Taipei International Design Award 2013

Nagrodzeni w Szanghaju

Exlibris prof. Eugeniusza Delekty i mała forma graficzna dr. Adama Czecha zdobyły nagrody The Excellent Prize in „Ju Qi Cup” w konkursie graficznym, zorganizowanym w ramach EXPO w Szanghaju. Imprezie The 1st International Prints & Exlibris in Shanghai towarzyszył katalog pokonkursowy.

Wyróżnienia dla Tomasza Kipki

W konkursie Taipei International Design Award 2013 w kategorii Visual Communication Design dr Tomasz Kipka z Zakładu Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki UŚ otrzymał dwa wyróżnienia za plakaty Jazz in the Ruins, 8th International Jazz Festival (dla Śląskiego Jazz Clubu) i The faces of Physics (dla Instytutu Fizyki UŚ). Do konkursu zgłoszono 4001 prac z 45 krajów. Do finału w każdej z trzech kategorii (Industrial Design, Visual Communication Design i Public Space Design) jury wyłoniło zaledwie po 20 prac! Finaliści pochodzą z Chin, Hiszpanii, Hong Kongu, Iranu, Korei Południowej, Meksyku, Polski, Rosji, Serbii, Szwajcarii, Tajwanu i Turcji. Ponadto plakat Problem granic w filozofii i nauce – VII Seminarium Interdyscyplinarne Instytutu Filozofii i Instytutu Fizyki UŚ Tomasza Kipki znalazł się w gronie wyróżnionych na 23. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach.

Joanna Basicz – jedyna z Polski

Joanna Basicz, studentka Instytutu Sztuki, została zakwalifikowana do udziału w World Biennial of Student Photography 2013 (Nowy Sad, Serbia). Studentka UŚ była jedyną zakwalifikowaną uczestniczką z Polski.

Joanna Basicz otrzymała także główną nagrodę w konkursie „Nowy wymiar kultury” w kategorii plakat.

Kolejnym sukcesem Joanny Basicz jest zajęcie trzeciego miejsca na 11. edycji największego konkursu fotograficznego dla studentów Discover Europe 2014. Zdjęcie zatytułowane W kolejce / In the Queue nagrodzono w kategorii „Europo zaskocz mnie! / Surprise me Europe!”.

Pierwsza nagroda dla Natalii Pawlus

Natalia Pawlus z Zakładu Grafiki zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie graficznym drzeworytu i technik metalowych Primo Premio Grafica Italiana 2014. Nagrodą jest m.in. wystawa indywidualna podczas corocznego przeglądu grafiki włoskiej w Vigonzie w prowincji Padwa.

Tomasz Jędrzejko, Landscape metaphysical no. 2, akryl na
płótnie, 90×120 cm
Tomasz Jędrzejko, Landscape metaphysical no. 2, akryl na płótnie, 90×120 cm

Anna Tomica wyróżniona w Kanadzie

Studentka Grafiki Instytutu Sztuki w Cieszynie Anna Tomica zdobyła wyróżnienie (Mention Estampe/Engraving distinction) w dyscyplinie grafika na Biennale Internationale d’Art Miniature w Kanadzie. Wystawa pokonkursowa była eksponowana w Galerii Du Rift w Ville-Marie.

Paulina Poczęta nagrodzona w Częstochowie

Paulina Poczęta (z Zakładu Rysunku Instytutu Sztuki WA UŚ) została laureatką II nagrody w 8. Międzynarodowym Biennale Miniatury w Częstochowie za pracę Odrobina człowieczeństwa, tryptyk, rysunek ołówkiem, 2014.

24. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

Wśród zakwalifikowanych do 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie znalazły się plakaty dr. Tomasza Kipki i dr. Łukasza Klisia z Zakładu Projektowania Graficznego. W kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego zakwalifikowały się plakaty doktorantki Iwony Cichy oraz studentki Justyny Smoły.

Tomasz Jędrzejko wśród nominowanych

Tomasz Jędrzejko, adiunkt w Zakładzie Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki w Cieszynie, znalazł się w gronie nominowanych do nagrody w konkursie STRABAG Artaward International 2014.

Autorzy: Maria Sztuka