Nagrody i wyróżnienia dla studentów i absolwentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ

Śląska filmówka wśród najlepszych

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego należy do najprężniej działających ośrodków edukacyjnych w kraju. W minionym roku akademickim filmy zrealizowane przez studentów Wydziału otrzymały kilkadziesiąt nagród na festiwalach krajowych i międzynarodowych, m.in. w Grecji, Francji, Holandii, Rumunii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Rosji i na Ukrainie. Wśród wykładowców znajdują się wybitni filmowcy międzynarodowej rangi – m.in. Krzysztof Zanussi, Bogdan Dziworski, Andrzej Fidyk, Adam Sikora, Andrzej Ramlau, Filip Bajon i Jerzy Stuhr. Filmy zrealizowane przez studentów były wielokrotnie emitowane na antenie stacji telewizyjnych Kino Polska, TVP Kultura oraz Ale Kino+.

Na planie filmu Niepewne orbity, etiudy 3D Łukasza Baki
Na planie filmu Niepewne orbity, etiudy 3D Łukasza Baki

Nagroda dla filmu Magma

W Konkursie Młodego Kina, który odbywał się w ramach 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni film pt. Magma otrzymał Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu. Magma została zrealizowana i wyprodukowana przez studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego – Pawła Maślonę (scenariusz i reżyseria) oraz Cezarego Stoleckiego (zdjęcia). To kolejny sukces po nagrodach uzyskanych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs (USA) i na Festiwalu Filmów Szkolnych „Eureka” we Wrocławiu.

Sukces Święta Zmarłych

W 2013 roku film pt. Święto Zmarłych w reżyserii Aleksandry Terpińskiej, studentki WRiTV UŚ, był najczęściej prezentowanym polskim krótkometrażowym filmem fabularnym na międzynarodowych festiwalach. Uczestniczył w 30 pokazach. Na Festiwalu Filmów Szkolnych „Eureka” Święto Zmarłych otrzymało II nagrodę w kategorii film fabularny, wzbogacając dotychczasową kolekcję, w której znalazły się m.in.: nagroda dla najlepszego filmu niezależnego na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, Grand Prix w kategorii film studencki w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych w Koninie, nagroda specjalna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Kijowie, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Drama” czy nagroda za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmów Studenckich „Watersprite” w Cambridge. Święto Zmarłych znalazło się na DVD Polish Shorts – kompilacji zawierającej najciekawsze i najlepsze polskie filmy krótkometrażowe, przygotowanej przez Krakowską Fundację Filmową.

Pierwszy w technologii 3D

Pierwszy w Polsce studencki film dyplomowy zrealizowany w technologii 3D nakręcił student Łukasz Baka (Zakład Realizacji Obrazu Telewizyjno-Filmowego UŚ, Pracownia Fotografii). Etiuda Niepewne orbity była prezentowana na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. na festiwalu filmowym Camerimage 2013 w Los Angeles.

Talenty Trójki

Konkurs Talenty Trójki organizowany przez Program 3 Polskiego Radia stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: teatr, film i sztuki wizualne. Zwycięzcą edycji 2013, w kategorii film został absolwent katowickiej filmówki Grzegorz Zariczny, reżyser filmu dokumentalnego Marysina Polana, za który otrzymał m.in. nagrodę im. Macieja Szumowskiego na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Grzegorz Zariczny jest także laureatem Grand Prix konkursu krótkometrażowego na Sundance Film Festival 2013 (za film pt. Gwizdek). Wśród finalistów Talentów Trojki 2013 znalazła się również Aleksandra Terpińska, autorka filmu Święto Zmarłych.

Sukces w Sankt Petersburgu

12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Debiutów Filmowych i Filmów Studenckich „Początek” w Sankt Petersburgu zakończyła się sukcesem katowickiej filmówki. Nagrodę za najlepszy scenariusz w sekcji filmów studenckich przyznano Krzysztofowi Kasiorowi i Piotrowi Maczudze za scenariusz do etiudy Idziemy na wojnę! wyprodukowanej przez WRiTV UŚ. To pierwsze międzynarodowe wyróżnienie dla filmu Krzysztofa Kasiora nagrodzonego w ubiegłym roku Jantarem na 31. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. W 12. edycji konkursu „Początek” brały także udział dwie inne etiudy zrealizowane przez studentów WRiTV – Echo (reż. Marcin Filipowicz, zdjęcia Dominik Zadęcki) oraz Podróż z bagażem podręcznym (reż. Arek Biedrzycki, zdjęcia Patryk Jordanowicz).

Autorzy: Maria Sztuka
Fotografie: Anna Boryś