Popularyzowanie kultury rosyjskiej wśród studentów oraz uczniów to wiodący cel działalności Koła Naukowego Rusycystów Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ

Rewolwerowcy na tropie kulturowych tajników Wschodu

„Na zajęciach może i studenci tłumaczeniówki, rosjoznawstwa czy filologii… Po zajęciach… rewolwerowcy kulturalnego Wschodu!...” – tak brzmi napis umieszczony na portalu Koła Naukowego Rusycystów Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ. Jak się okazuje, tacy właśnie są jego członkowie. Kreatywność, pasja, odwaga i otwartość na nowe doświadczenia – to tylko niektóre z cech osób działających w Kole, bez których wstęp w szeregi gangu „Rosyjskiej Ruletki” surowo wzbroniony.

Członkowie Koła: Zuzanna Rygol, Joann Luks, Paweł Łaniewski, Julianna Myślińska, Karolina Gajda z prof. dr. hab. Henrykiem
Fontańskim, dyrektorem Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ podczas Festiwalu Nauki w 2013 roku
Członkowie Koła: Zuzanna Rygol, Joann Luks, Paweł Łaniewski, Julianna Myślińska, Karolina Gajda z prof. dr. hab. Henrykiem Fontańskim, dyrektorem Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ podczas Festiwalu Nauki w 2013 roku

Trudno wyobrazić sobie środowisko kół naukowych Uniwersytetu Śląskiego bez KN „Rosyjska Ruletka”. Choć o intensywnej działalności jego członków mówi się od marca 2011 roku, czyli od momentu, gdy po raz kolejny zostało reaktywowane, początki historii Koła sięgają lat 90. ubiegłego wieku.

– Pomysł jego stworzenia zrodził się w grupie studentów-seminarzystów dr Anny Skotnickiej- Maj, podczas jednej z wielu dyskusji w stylu „burzy mózgów” – wspomina jedna z opiekunek koła dr Lidia Mięsowska, która w latach 90., jeszcze jako studentka, działała w „Rosyjskiej Ruletce”. – Naszą nazwę można chyba przypisać Robertowi Dudzie. I choć niektórzy uznali ją za mało poważną, większość członków ją zaakceptowała i tak już pozostało na lata – dodaje. Dziś w celu propagowania kultury rosyjskiej Koło podobnie jak w latach 1994–1996 wydaje almanach „Rosyjska Ruletka”.

– Od pewnego czasu jednak do promowania naszej działalności wykorzystujemy także internet. Dzięki Annie Tyce, mojej najlepszej seminarzystce, dziś doktorantce i opiekunowi Koła (od października 2013 nastąpiła zmiana jednego z opiekunów, dr Beatę Pawletko zastąpiła mgr Anna Tyka – przyp. red.) stworzyłyśmy portal „Rosyjska Ruletka” (www. rosyjskaruletka.edu.pl) oraz rozbudowałyśmy dział promocji, dzięki któremu istniejemy nie tylko w murach Instytutu czy uczelni – mówi dr Mięsowska. Jak przyznają osoby związane z Kołem, portal ma służyć nie tylko prezentowaniu bieżących polskich wydarzeń kulturalnych w Rosji i rosyjskich w Polsce oraz informować o przedsięwzięciach artystycznych, lecz także uaktywnić czytelników w poszukiwaniu i docieraniu do interesujących zdarzeń i zagadnień, a także rozszerzać ich wiedzę na temat Rosji i krajów rosyjskojęzycznych.

– Znaczącą część zamieszczanych wpisów stanowi twórczość własna członków Koła i osób z nami współpracujących. Publikujemy między innymi recenzje książek, filmów oraz spektakli teatralnych, jak i wywiady ze współczesnymi twórcami kultury rosyjskiej, takimi jak Nadieżda Ptuszkina czy Anna i Siergiej Litwinowie – informuje administratorka strony Anna Tyka. – Popularność portalu potwierdzają liczne wpisy od instytucji kultury i wydawnictw z prośbą o opublikowanie informacji na temat nowości wydawniczych oraz statystki odsłon strony, które sięgają 30 tysięcy miesięcznie – dodaje z dumą Anna Tyka. Koło, wychodząc naprzeciw studentom, organizuje także rozmaite przedsięwzięcia.

– Każde z nich jest dla nas ważne, wiąże się z ogromnym nakładem pracy, ale i satysfakcją. Takim wydarzeniem są niewątpliwie spotkania w ramach cyklu „Bliżej Rosji”. Zapraszamy na nie znane, interesujące, pełne energii, a przede wszystkim uwielbiające Rosję osoby, które zarażają nas swoim entuzjazmem – przyznaje przewodnicząca „Rosyjskiej Ruletki” Paula Obara. W dotychczasowych spotkaniach w roli gości specjalnych wystąpili między innymi: Barbara Włodarczyk, wieloletnia korespondentka Telewizji Polskiej w Moskwie, autorka cyklu filmów dokumentalnych pt. „Szerokie tory” oraz Wacław Radziwinowicz, korespondent „Gazety Wyborczej” w Moskwie, autor cyklu reportaży i felietonów zebranych w tomie Gogol w czasach Google’a.

– Kolejnym ważnym przedsięwzięciem był Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego.

Wraz ze Stowarzyszeniem Współpracy Polska – Wschód oraz Klubem Rusycysty udało nam się zaprosić do współpracy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy swoim śpiewem i zdolnościami teatralnymi wprowadzili zgromadzoną publiczność w radosny nastrój – mówią Julianna Myślińska i Paweł Łaniewski, członkowie Koła. – Projekt spodobał się tak bardzo, że w 2014 roku planujemy kolejną jego edycję – zapewniają z entuzjazmem.

Bardzo ważnymi, a zarazem twórczymi wydarzeniami były również: Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej dla licealistów, wystawa fotograficzna „Kraj(i)obrazy Rosji” czy warsztaty dla szkół średnich „Wokół Literatury Rosyjskiej”. 4 grudnia 2013 roku Koło wspierało logistycznie i medialnie „Dyktando Języka Rosyjskiego”, w którym wzięło udział około 130 uczestników.

– Zawsze chciałam, by Instytut tętnił życiem przez cały rok akademicki, by od czasu do czasu odwiedzali nas znakomici goście, znawcy Rosji, by organizowane wydarzenia przyciągały tłumy. Cieszę się, że właśnie praca ze studentami w naszym Kole stwarza taką możliwość – przyznaje dr Mięsowska, a Paula Obara zachęca przy okazji wszystkich studentów do wstąpienia w szeregi „Rosyjskiej Ruletki”.

Autorzy: Wojciech Kowalczyk
Fotografie: Lidia Mięsowska