Magister Iwona Cichy jest absolwentką Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Pomysł + projekt = sposób na życie

Ukończyła studia II stopnia na kierunku grafika. W maju 2012 roku otrzymała Wyróżnienie Jego Magnificencji Rektora UŚ za osiągnięcia w działalności kulturalnej oraz stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego. W roku akademickim 2013/2014 rozpoczęła studia doktoranckie. Specjalizuje się głównie w projektowaniu systemów identyfikacji oraz komunikacji wizualnej, a także realizuje projekty z zakresu typografii, grafiki wydawniczej i plakatu.

Iwona Cichy, doktorantka Wydziału Artystycznego UŚ
Iwona Cichy, doktorantka Wydziału Artystycznego UŚ

Iwona Cichy wielokrotnie prezentowała swoje prace na wystawach, zarówno w kraju – m.in. uczestnictwo w konkursie „Tworzymy Bezpieczny Internet” – Muzeum Plakatu w Wilanowie, XII Festiwal Sztuki Wysokiej „Między słońcem a księżycem”, Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach”, konkurs na plakat pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego przy 22. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach), jak i za granicą – m.in. The 3rd International Poster and Computer Animation Competition „AntiAIDS-Ukraine” (Charków, Ukraina), International Biennial of Trade Marks and Logotypes „Tamga ‚10” (Nowosybirsk, Rosja), The 1st Vibre Poster Festiwal (Teheran, Iran), VIII International Triennial of Ecological Poster «the 4th Block» (Charków, Ukraina).

Kolejne sukcesy i ekspozycje prac miały miejsce w ramach The 4th World Biennial of Student Photography (Novi Sad, Serbia), The 12th International Triennial Ekoplagát (Žilina, Słowacja), The 4th World Biennial of Student Poster (Novi Sad, Serbia), Green+ You 2010 International Poster Exhibition (Seul, Korea Płd.) oraz The 7th Trnava Poster Triennial (Trnava, Czechy). Z początkiem 2013 roku ogłoszono wyniki The 5th World Biennial of Student Poster Novi Sad 2012 (Serbia). Iwona Cichy zdobyła pierwsze miejsce za plakat „Animal abuse. It hurts”.

– Przygotowania rozpoczęły się od wyboru tematu pracy – opowiada laureatka. – Postanowiłam, że będzie ona dotyczyć zwierząt, a ściślej – niechlubnych sposobów traktowania ich przez ludzi. Pewną rolę miała tu również przypadkowa inspiracja: zasłyszana w autobusie rozmowa dotycząca lalki voodoo. Postanowiłam, że w moim projekcie znajdzie się odniesienie do tego elementu. Pomysł wymagał jednakże doprecyzowania. Jego autorka zdecydowała się na uszycie obiektu, który miał odzwierciedlać jej wizję – wybrała rysia, gatunek zagrożony w Polsce. Laureatka uznała, że wykonanie całej postaci zwierzęcia nie wzbudzi emocji odbiorców w takim stopniu, w jakim zrobi to detal. Stąd pomysł na wykonanie wyłącznie głowy rysia. Kolejnym krokiem było wbicie w nią szpilek z czerwonymi główkami, dzięki czemu powstało czytelne odniesienie do krwi, a zatem bólu i cierpienia zwierząt, wobec których człowiek potrafi być tak okrutny. Co warte wyróżnienia, wspomniana nagroda nie jest jedynym sukcesem pracy. Plakat został również zakwalifikowany na BICeBé® – Międzynarodowe Biennale Plakatu w Boliwii w 2013 roku, co, jak podkreśla Iwona Cichy, jest ogromną satysfakcją oraz motywacją do podejmowania dalszych działań.

Tematyka ochrony przyrody zyskała już poczesne miejsce w całokształcie dorobku absolwentki Wydziału Artystycznego. Wśród innych podejmowanych prac związanych z tym zagadnieniem znalazły się projekty materiałów edukacyjnych dla najmłodszych, wydawanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”. Ekologia to obecnie wyjątkowo nośny temat, dający artyście ogromne możliwości.

– Mam na myśli zarówno bogactwo możliwych do wykorzystania środków wyrazu, jak i szeroką tematykę. Ponadto jest to niezwykle ważna kwestia, gdyż nasze życie związane jest z przyrodą, z dbałością o nią – wylicza doktorantka.

Drugim oprócz plakatu bardzo ważnym obszarem działań Iwony Cichy jest wspomniane projektowanie systemów identyfikacji i komunikacji wizualnej. Z uwagi na mnogość znaków w kulturze stworzenie unikatowego logo stanowi duże wyzwanie. Dobry projekt powinien być nie tylko wdrożony, ale i – następnie – rozpoznawalny, żeby mógł w pełni spełniać swoją funkcję. Na tym polu Iwona Cichy może pochwalić się między innymi zeszłorocznym projektem logo dla Śląskiego Kongresu Oświaty czy też wcześniejszymi realizacjami w postaci znaków dla I i II edycji międzynarodowego projektu WEAST organizowanego przez AEGEE Hamburg i Academy of Peace and Development w Gruzji.

Obecnie doktorantka realizuje kilka projektów oraz pracuje jako freelancer. Jak wyjaśnia, trudno spekulować, czego będą dotyczyły jej kolejne wyzwania zawodowe, ale pozostaje na nie otwarta.

Większość prac Iwony Cichy dostępna jest na stronie internetowej: www.iwonacichy.com .

– Od dziecka lubiłam rysować, nie oznacza to jednak, że szybko sprecyzowałam moją drogę kształcenia. Przeciwnie, na ostateczną decyzję o wyborze studiów wpłynęły także pewne zbiegi okoliczności, niemniej finał okazał się bardzo pozytywny. Z perspektywy czasu nie mogłam dokonać lepszego wyboru – konkluduje z uśmiechem.

Autorzy: Agata Hajda
Fotografie: Aleksandra Bury