Wikiprophecy na 2014

Styczeń. Jeszcze trzydzieści parę dni do Olimpiady. Olimpiady olimpiad. Szczytu osiągnięć olimpijskich. Najdroższej olimpiady dziejów. Matki wszystkich olimpiad (a jeżeli nie Matki, to co najmniej Opiekunki). Rosja obejmuje przewodnictwo w G8. Grecja obejmuje prezydencję europejską. Łotwa wchodzi do strefy euro. Ryga zostaje (wraz z Umeå – gdzie to jest?) europejską stolicą kultury. Dobre towarzystwo dla Wrocławia (ESK 2016). 30 stycznia – 370. rocznica bitwy pod Ochmatowem, w której wojska dowodzone przez hetmana Koniecpolskiego i Jaremę Wiśniowieckiego pokonały przeważające siły Tuhaj-beja. Niedobitki wyciął komisarz Zaćwilichowski. Ochmatów, mała wioska ukraińska nad Bahwą, do tego stopnia spodobała się Polakom jako miejsce rozgrywania bitew, że 11 lat później 20-tysięczna armia polska posiłkowana przez 15 tys. Tatarów krymskich rozgromiła tam 50-tysięczne wojska rosyjsko-kozackie.

Luty. Od 7 do 23 – wielkie dni, wielki sport, lawina medali, kupa wdzięku, prezydent Putin łaskawie się uśmiecha, dobre panisko, zorganizował ludowi swojemu igrzyska, lud twierdzi, że chleba ma dość. 10 lutego – chiński Nowy Rok, tym razem zaczyna się Rok Konia.

Marzec. 16 marca – koniec paraolimpiady w Soczi, wobec czego 18 marca organizatorzy Olimpiady w Soczi mogą obchodzić Nowy Rok, na co w grudniu pozwolił im prezydent Putin.

Kwiecień. 6 kwietnia – nowy rok podatkowy w Wielkiej Brytanii i Irlandii. 20 kwietnia – Wielkanoc. 21 kwietnia – początek 2676 r. a.u.c. 27 kwietnia – kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. 29 kwietnia – obrączkowe zaćmienie Słońca, widoczne z Antarktydy (coś dla polarników).

Maj. 1 maja – 10. rocznica wstąpienia RP do UE. Od 6 do 10 maja – finał Eurowizji w Kopenhadze. 12 maja – 650. rocznica powstania UJ. Od 22 do 25 maja – wybory do PE. 24 maja – finał LM w Lizbonie.

Czerwiec. Od 4 do 5 czerwca – szczyt G8 w… Soczi. 12 czerwca – inauguracja Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rio de Janeiro (ech, gdybyż nasza droga do Rio nie skończyła się przedwcześnie… Ale w finałach nie biorą udziału drużyny z ósmej dziesiątki rankingu FIFA). 28 czerwca – wypada Matariki, czyli maoryjski Nowy Rok. Inauguracja linii tramwajowej E w Grenoble.

Lipiec. 1 lipca – Włochy obejmują prezydencję UE. 13 lipca – finał Mistrzostw Świata w Rio. 23 lipca – początek Igrzysk Wspólnoty Narodów w Glasgow. 28 lipca – 100-lecie I wojny światowej. Od 5 do 27 lipca – Tour de France, zaczyna się w Yorkshire, ale kończy tradycyjnie: w Paryżu.

Sierpień. 19 sierpnia – 2000. rocznica śmierci cesarza Augusta. 24 sierpnia – sonda New Horizons po ośmiu latach żeglugi w kosmosie przetnie orbitę Neptuna; koniec misji, czyli osiągnięcie Plutona, planowane jest na 2015 r. Otwarcie linii tramwajowej w Besançon.

Wrzesień. 1 września – nowy rok szkolny, 3 września – 21. Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w Polsce, 18 września – referendum w sprawie niepodległości Szkocji. 25 września – Rosh Hashanah, początek roku 5775 według kalendarza judaistycznego.

Październik. 1 października – nowy rok akademicki. Poza tym nic specjalnie ciekawego, chyba że Yom Kippur albo Kurban Bajram.

Listopad. 4 listopada – Nowy Rok islamski, 9 listopada – referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Grudzień. 2 grudnia – 200. rocznica śmierci markiza de Sade, 209. rocznica bitwy pod Austerlitz. 27 grudnia – już po świętach…

Poza tym 2014 będzie kolejnym rokiem, w którym nic specjalnego się nie wydarzy, przynajmniej według wersji kaszubskiej Wikipedii. Choć z drugiej strony będzie to rok krystalografii, ptakiem roku będzie dzięcioł zielony, a drzewem roku – dąb szypułkowy. Nie wiadomo, kto się urodzi ani kto odejdzie z tego świata. Pełni nadziei wstępujemy w rok 2014, a niech tam.