Łukasz Dzierżak, student Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego

Warto bywać krytycznym

Studiował inżynierię medyczną o specjalności – obrazowanie medyczne (2007–2011), po otrzymaniu tytułu inżyniera kontynuuje studia na informatyce, specjalność – inżynieria oprogramowania (od 2011 roku). Talent i odwaga w realizowaniu pasji pozwoliły mu, jeszcze przed opuszczeniem murów uczelni, na podjęcie pracy w kanadyjskiej firmie BlackBerry. Ponadto został wyróżniony Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2012/2013.

Łukasz Dzierżak, student informatyki na Uniwersytecie Śląskim
Łukasz Dzierżak, student informatyki na Uniwersytecie Śląskim

Jak podkreśla Łukasz, predyspozycje do pełnienia danej funkcji bądź wykonywania zawodu są ważnym, lecz niejedynym czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie sukcesu. Należy również pamiętać, aby nie poprzestawać wyłącznie na ukończeniu studiów, które nie są obecnie gwarantem znalezienia satysfakcjonującej pracy. Z tego powodu opłaca się samodzielnie poszukiwać możliwości rozwoju własnych pasji, brać udział w konkursach, interesować się programami stażowymi czy stypendialnymi, uczestniczyć w życiu uczelni. Warto pozwolić sobie czasem na nieco krytycyzmu, który usamodzielnia myślenie i podejmowanie decyzji.

Kilka lat temu Łukasz zainteresował się programowaniem aplikacji na platformy mobilne – HP webOS oraz BlackBerry. Firma BlackBerry zauważyła korzyści płynące z przeniesienia aplikacji z platformy HP webOS i zdecydowała się zaprosić do współpracy kogoś, kto stworzy taką instrukcję. Łukasz Dzierżak, już wówczas jako aktywny uczestnik forów dyskusyjnych dotyczących obydwu platform, został dostrzeżony przez firmę. Kilkunastostronicowy dokument, napisany wówczas przez Łukasza, stał się początkiem jego zaangażowania w pracę dla BlackBerry.

– Platforma umożliwia tworzenie aplikacji w języku HTML5 – wyjaśnia Łukasz – poradziłem sobie z tym zadaniem, a następnie zostałem zaproszony do współpracy. Obecnie pracuję jako Developer Evangelist firmy BlackBerry, odpowiadam za rozwój aplikacji mobilnych na platformę BlackBerry w Polsce oraz za kontakt z partnerami, zarówno firmami, jak i osobami indywidualnymi. W trakcie tegorocznej konferencji, odbywającej się w dniach 7–9 lutego w Amsterdamie, miałem okazję wygłosić wykład na temat łączenia zewnętrznych urządzeń z platformą BlackBerry 10.

Obowiązki zawodowe wiążą się z licznymi podróżami, wiele z nich to wyjazdy pozaeuropejskie. Jak wyjaśnia Łukasz, już w trakcie zeszłego roku stanowiły nieodłączny element jego pracy, przez cały listopad przebywał poza Polską. W zeszłym roku wziął udział w konferencji w Orlando. Indywidualna organizacja studiów pozwala pogodzić obowiązki w pracy i na uczelni.

Zakończony etap edukacji umożliwia Łukaszowi kontakt z informatyką, gdyż studia na kierunku inżynieria biomedyczna zaznajamiają studentów zarówno z wiedzą o anatomii człowieka, jak i z informatyką. Korelacja tych dyscyplin pozwala, między innymi, wyjaśnić zasady funkcjonowania sprzętu medycznego oraz przysyłu informacji.

– Przede mną ostatni semestr studiów informatycznych, najbliższe plany skupiam zatem na dokończeniu i obronie pracy magisterskiej pt. Zastosowanie aplikacji mobilnych w realizacji procesów biznesowych firmy – uśmiecha się Łukasz. – Chciałbym przedstawić, w jaki sposób można rozwinąć proces zarządzania firmą przy wykorzystaniu tabletu lub urządzeń mobilnych. Rozwój w tworzeniu i wykorzystaniu aplikacji mobilnych dokonuje się bardzo szybko, od dwóch lat są one już dostępne za pośrednictwem telewizorów, a od niespełna pół roku widzimy nowy trend pozwalający na uruchomienie aplikacji mobilnych w samochodach.

Do swoich największych sukcesów Łukasz zalicza stworzenie aplikacji, która umożliwia śledzenie przesyłek wysyłanych przy użyciu ponad 44 firm kurierskich.

Student prowadzi negocjacje z kolejnymi firmami, które chciałby umieścić w swojej aplikacji.

Pozazawodową pasją Łukasza Dzierżaka są sporty zimowe, które, jak zauważa, stanowią pożądaną odskocznię od czasu zawodowo spędzanego przed komputerem. – Nie gardzę również dobrą książką czy interesującym filmem, uwielbiam podróże, zwłaszcza te zagraniczne – opowiada – miałem już okazję zobaczyć Chiny, bardzo chciałbym zwiedzić jeszcze Tajlandię i Japonię. Myślę, że w przyszłości, jeżeli tylko czas na to pozwoli, będę mógł zrealizować swoje plany.

Warto dodać, że BlackBerry nawiązała współpracę z Uniwersytetem Śląskim jeszcze zanim Łukasz Dzierżak rozpoczął pracę w firmie. Na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach, w ramach realizacji programu BlackBerry Academic Program, powstała Akademia BlackBerry. Studenci, w trakcie wykładów, zajęć laboratoryjnych oraz wyjazdów na konferencje, mają możliwość zdobycia najnowszej wiedzy dotyczącej metod oraz narzędzi tworzenia nowoczesnych aplikacji mobilnych oraz rozwijania umiejętności ich realizacji.

Autorzy: Agata Hajda
Fotografie: Telewizja internetowa UŚ