Od 18 do 20 stycznia w katowickim „Spodku” odbywała się największa na świecie impreza poświęcona turniejom gier komputerowych

Intel Extreme Masters Katowice

To najbardziej prestiżowy na świecie cykl turniejów gier komputerowych, organizowany przez Electronic Sports League (ESL). Impreza zgromadziła tłumy fanów interaktywnej rozrywki. Już pierwszego dnia „Spodek” odwiedziło 15 tysięcy gości! W sumie, podczas trzech dni imprezy, w katowickiej hali pojawiło się 45 tysięcy odwiedzających i graczy. Ci, którym nie udało się wejść do „Spodka”, mogli oglądać mecze na telebimie.

Podczas Intel Extreme Masters katowicki „Spodek” przeżywał oblężenie fanów rozrywki
interaktywnej
Podczas Intel Extreme Masters katowicki „Spodek” przeżywał oblężenie fanów rozrywki interaktywnej

Zawodnicy rywalizowali, grając w dwie gry: StarCraft II z pulą nagród 32 tysiące USD oraz League of Legends z pulą nagród 50 tysięcy USD. Poza pieniędzmi, zawodnicy walczyli o punkty rankingowe. W przypadku pierwszej z nich pojedynki odbywały się w formule jeden na jednego. Natomiast w League of Legends zawodnicy grali w pięcioosobowych zespołach. Rozegrano też turnieje FIFA 13 i World of Tanks. Główny turniej Intel Extreme Masters był zarezerwowany wyłącznie dla zawodowych graczy, posiadających sponsorów. Część z nich zakwalifikowała się poprzez eliminacje internetowe, pozostali mogli wziąć udział w otwartych elimanacjach, odbywających się na miejscu. Udział w Intel Extreme Masters Katowice wzięli również mistrzowie Polski w obu wspomnianych grach. Najlepsi zawodnicy sezonu zagrają na Mistrzostwach Świata Intel Extreme Masters, które odbędą się w marcu 2013 roku w Hanowerze.

Zawodnicy rywalizowali, grając w najpopularniejsze gry komputerowe
Zawodnicy rywalizowali, grając w najpopularniejsze gry komputerowe

Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających Intel Extreme Masters Katowice mnóstwo atrakcji. Każdy, kto przyszedł zobaczyć zmagania najlepszych na świecie graczy, mógł również zajrzeć do Intel Experience Zone i spróbować swoich sił w amatorskim turnieju e-sportowym lub obejrzeć pokaz najnowszych gier. Intel Experience Zone skierowana była nie tylko do entuzjastów elektronicznej rozrywki, ale również wszystkich miłośników nowych technologii. Była możliwość jazdy symulatorem bolidu Formuły 1, prezentacja najnowszych Ultrabooków oraz komputerów osobistych wyposażonych w najnowsze procesory Intel® Core™ trzeciej generacji.

Podczas imprezy można było spotkać tzw. cosplayerów, czyli osoby przebrane za postaci z gier
komputerowych
Podczas imprezy można było spotkać tzw. cosplayerów, czyli osoby przebrane za postaci z gier komputerowych

Poza publicznością, która oglądała „na żywo” zmagania najlepszych graczy komputerowych na świecie, wiele osób śledziło turniej poprzez telewizję internetową ESL TV. Organizatorzy szacują, że transmisję z imprezy obejrzało ponad 4 milionów ludzi z ponad 170 krajów! Wśród wystawców podczas Intel Extreme Masters swoje stanowisko promocyjne miał m.in. Uniwersytet Śląski, w tym: Telewizja internetowa UŚ, Studenckie Studio Radiowe „Egida”, „Więc Jestem!” – studencki serwis rozwoju oraz Instytut Informatyki UŚ. Studenci informatyki prezentowali gry komputerowe, działanie zdalnie sterowanych robotów, przeprowadzili krótki kurs tworzenia gier oraz prezentację projektów interaktywnych. Zachęcali ponadto do studiowania informatyki na Uniwersytecie Śląskim.

Autorzy: Jakub Sikora
Fotografie: Wojciech Łaba