5 maja ruszyła Internetowa Rejestracja Kandydatów na studia na Uniwersytecie Śląskim. W roku akademickim 2011/2012 na studentów czeka 17,5 tysiąca miejsc (w tym 9723 na studiach stacjonarnych) na 45 kierunkach i 120 specjalnościach. Rekrutacja potrwa do 8 lipca.
Uczelnia uruchamia w tym roku trzy nowe kierunki: mechatronika na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach, fizyka techniczna (trzy specjalności: modelowanie komputerowe, nowoczesne materiały i techniki pomiarowe oraz energetyka jądrowa)
i technologia chemiczna – oba na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. Nowe kierunki
studiów prowadzone będą jako studia pierwszego stopnia, inżynierskie.
Studia na kierunku mechatronika pozwolą osiągnąć solidne wykształcenie w zakresie: mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn, elektroniki, informatyki, automatyki i robotyki oraz sterowania i komputerowego wspomagania. Ponadto absolwenci będą posiadali umiejętności integracji tej wiedzy przy projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji produktów oraz analizy produktów w ich otoczeniu. Będą mogli uczestniczyć w interdyscyplinarnych zespołach rozwiązujących problemy z konstrukcją, wytwarzaniem, sprzedażą, eksploatacją, serwisowaniem i diagnozowaniem układów mechatronicznych oraz maszyn i urządzeń, w których one występują.
Podstawowym celem nauczania na specjalności modelowanie komputerowe na kierunku fizyka techniczna jest przygotowanie absolwenta w zakresie nauk technicznych i nowoczesnych technologii informatycznych. Tendencje na rynku pracy, a w szczególności w pracy badawczej i naukowej, wskazują, że poszukiwani będą młodzi ludzie o wykształceniu synergicznie łączącym gruntowną wiedzę i zrozumienie przyrody z praktycznie opanowanym warsztatem informatycznym. Wiedza i umiejętności, które posiądą w trakcie tych studiów, mogą być wykorzystane w dziedzinach pokrewnych, jak biofizyka, nanotechnologia czy inżynieria materiałowa, natomiast opanowane metody matematyczne i komputerowe – także w dziedzinach bardziej odległych, jak bankowość, ubezpieczenia, zarządzanie czy socjologia.
Głównym celem kształcenia na kierunku fizyka techniczna o specjalności nowoczesne materiały i techniki pomiarowe jest przygotowanie absolwenta posiadającego solidną wiedzę z podstaw fizyki, matematyki, chemii i informatyki, połączone ze znajomością własności nowoczesnych materiałów oraz stosowaniem metod pomiarowych wykorzystujących osiągnięcia fizyki. Student uzyska nie tylko wiedzę z zakresu fizyki i wybranych zagadnień zastosowań fizyki, ale także podstawowe wiadomości z dziedziny technologii wytwarzania nanomateriałów, materiałów funkcjonalnych, membran, struktur niskowymiarowych, ciekłych kryształów oraz nanostruktur w zastosowaniach biologicznych, jak również wiedzę niezbędną do stosowania nowoczesnych systemów pomiarowych, ich automatyzacji oraz analizy ich wyników.
Specjalność energetyka jądrowa przygotowuje do podjęcia pracy w przemyśle i w instytutach badawczych, związanych z planowanym wybudowaniem w Polsce elektrowni jądrowych oraz w przedsiębiorstwach towarzyszących. Absolwent tej specjalności, oprócz elementarnych wiadomości z zakresu zagadnień fizyki (szczególnie fizyki jądrowej), będzie posiadał wiedzę przydatną przy obsłudze urządzeń jądrowych stosowanych w przemyśle, szpitalach, radiologicznej ochronie środowiska, jednostkach naukowo-badawczych, reaktorach i elektrowniach jądrowych krajowych oraz zagranicznych. Ponadto znajomość prawa atomowego i aktów wykonawczych umożliwi absolwentom podjęcie pracy w jednostkach nadzoru jądrowego.
Nowe specjalności/programy studiów – studia I stopnia:
Nowe specjalności/programy studiów – studia II stopnia:
Nowe specjalności studiów – studia jednolite magisterskie:
Nowy poziom studiów
Nowe specjalności/programy studiów – studia II stopnia
Nowe specjalności studiów – studia jednolite magisterskie