5 miast, 4 dni, 3 miesiące przygotowań, 2 tysiące zarejestrowanych uczestników i jeden jedyny taki festiwal na Śląsku. W połowie kwietnia odbył się 7. Studencki Festiwal Nauki w Uniwersytecie Śląskim.
Imprezy odbywające się podczas trzech pierwszych dni festiwalu miały miejsce na poszczególnych wydziałach. Studenci, profesorowie i goście spotykali się na seminariach, wykładach, warsztatach i kongresach. W uniwersyteckich aulach i salach wykładowych mógł zasiąść każdy. Z tej okazji chętnie korzystali nie tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, ale także mieszkańcy wszystkich miast akademickich. Ogromna liczba i różnorodność propozycji sprawiły, że każdy zainteresowany znalazł coś dla siebie. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich tych naukowych spotkań, nie warto też zastanawiać się, które były najbardziej interesujące. Warto jednak podkreślić fakt, że z roku na rok ta część Studenckiego Festiwalu Nauki cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców regionu.
Przysłowiową wisienką na festiwalowym torcie okazał się, jak co roku, Jarmark Wiedzy. Tym razem w nowej odsłonie, na deptaku przed rektoratem. Jak na prawdziwy jarmark przystało, były namioty wypełnione po brzegi naukowym „towarem”. Byli klauni, szczudlarze oraz zespoły muzyczne. Deptak na Bankowej opanowała prawdziwie targowa atmosfera. Podstawowym środkiem płatniczym okazała się w tym dniu gorąca herbata. W namiotach królowała bezsprzecznie wiedza – szczególnie ta najbardziej nieprawdopodobna i widowiskowa: mięsożerne rośliny, robaki, węże, pająki, kolorowe i wybuchające odczynniki chemiczne. Na jarmarku można było malować, rozmawiać z żołnierzami sił NATO (i postrzelać z ich broni), zbudować roboty z klocków lego, a także pobawić sięw archeologa. Nowością był pełny harmonogram wydarzenia: na scenie ustawionej w studenckim miasteczku namiotowym bez przerwy coś się działo. Kabarety filozoficzne, konkursy wiedzy geograficznej, koncerty studenckich muzycznych bandów i żarty prowadzącego imprezę Kuby Olszewskiego sprawiły, że wystawcy oraz goście Jarmarku bawili się doskonale. Całości dopełniała obecność Studenckiego Studia Radiowego Egida, które konsekwentnie transmitowało całą imprezę w eter.
kUniwersytet Śląski w Katowicach stał się w kwietniu najprawdziwszym kwitnącym ogrodem naukowym, wpisując się tym samym w starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.