Nagrodę i gratulacje odbiera laureat 1. miejsca uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu – Krzysztof Czernek
Finał XV Konkursu Wiedzy Technicznej

Wybierz przedmiot ścisły!

15 kwietnia w auli Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień finalistom XV Konkursu Wiedzy Technicznej. Ta cykliczna impreza, organizowana przez Zakład Dydaktyki Przedmiotów Technicznych, ma na celu zainteresowanie uczniów ponadgimnazjalnych szkół ogólnokształcących i techniczno-zawodowych naszego regionu szeroko rozumianą techniką i promowanie wśród młodego pokolenia Polaków korzyści płynących z wyboru przedmiotów ścisłych na egzaminach maturalnych.

Celem konkursu jest także doskonalenie umiejętności dostrzegania, obserwowania
i analizowania zjawisk otaczającego nas świata oraz poszukiwanie uczniów szczególnie zainteresowanych przedmiotami technicznymi – potencjalnych przyszłych
studentów Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego.

Patronami tegorocznej edycji konkursu i fundatorami nagród byli: JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, wraz z gronem prorektorów, i prezydenci: Sosnowca – Kazimierz Górski, Dąbrowy Górniczej – Zbigniew Podraza, Będzina – Łukasz Komoniewski oraz starosta powiatu będzińskiego – Krzysztof Malczewski.

Wydziałowa Komisja Konkursowa, działająca pod przewodnictwem prof. UŚ dr. hab. Jana Ilczuka, mogła przyznać nagrody aż 24 uczniom, którzy w klasyfikacji generalnej zdobyli najwyższą liczbę punktów.

Na miejscu 2. uplasował się Paweł Kubiak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach
Na miejscu 2. uplasował się Paweł Kubiak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach

O udział w uczelnianym etapie XV Konkursu Wiedzy Technicznej walczyło w tym roku ponad 700 uczniów, z 41 szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego i z 2 szkół województwa małopolskiego (z Olkusza i Oświęcimia). Po szczęśliwym zamknięciu etapu eliminacji szkolnych, do finałowej rozgrywki zakwalifikowało się 125 osób. To właśnie oni przystąpili 16 marca do rozwiązywania testu konkursowego, w którym trzeba było zmierzyć się z niełatwymi zagadnieniami z zakresu matematyki, fizyki, informatyki, a nawet rysunku technicznego.

Najlepszym okazał się uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu – Krzysztof Czernek, zdobywając 56 punktów na 71 możliwych. Na miejscu 2. uplasował się Paweł Kubiak z katowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach, a miejsce 3. zajęli ex aequo Bartłomiej Góra z I LO im. M. Kopernika w Będzinie i Piotr Kleszcz z sosnowieckiego „Elektronika”. Tomasz Barczyk i Bartosz Ziółkowski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu oraz Ryszard Buchalik z VIII LO w Katowicach zajęli 4. miejsce.

Autorzy: Iwona Kantorysińska
Fotografie: Agnieszka Sikora