Sezon jubileuszowo-wakacyjny

Każde z kończących rok akademicki, lipcowo-wrześniowych wydań "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" ma jubileuszowy charakter - zamyka kolejną okrągłą dziesiątkę. Dwanaście miesięcy temu w "złoconej" okładce obchodziliśmy dziesiąte urodziny. Teraz podsumowujemy obchody Jubileuszu 35-lecia Uniwersytetu Śląskiego, rocznica powołania go do życia minęła 8 czerwca, a 14 dnia tego miesiąca, w sobotni wieczór, społeczność Uczelni miała okazję spotkać się na siódmym Uroczystym Koncercie Akademickim w Filharmonii Śląskiej. Wcześniej obyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Profesorowi Józefowi Pieterowi - wieloletniemu rektorowi katowickiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, jednemu z pierwszych orędowników utworzenia w Katowicach uniwersytetu. Relację z obchodów Jubileuszu poprzedza okolicznościowe orędzie JM Rektora prof. dr. hab. Janusza Janeczka.

Po raz kolejny chcielibyśmy również zaprosić Państwa Czytelników na strony internetowe "Gazety", na których zamierzamy publikować obszerniejsze, niż to możliwe w wydaniu papierowym, fotoreportaże oraz bardziej rozbudowane wersje artykułów. W tym miesiącu wersja elektroniczna będzie bogatsza m. in. o tekst Renaty Żylińskiej, zatytułowany: Debata o Unii Europejskiej, czyli Marszałek kontra Poseł.... Opisywane spotkanie, które odbyło się 12 maja w auli Wydziału Nauk Społecznych z inicjatywy Komitet Organizacyjny Studenckich Kół Naukowych: Koła Politologów, Polityków Społecznych, Samorządu Studenckiego oraz Unii Studentów, poprowadził Adam Grzesic, członek władz Instytutu Wyszehradzkiego. Stronami dyskursu byli polityczni przeciwnicy - Marszałek Sejmu RP Donald Tusk z Platformy Obywatelskiej i poseł Antoni Macierewicz z Ruchu Katolicko-Narodowego.

Sezon wakacyjny rządzi się swoimi prawami, najważniejsze z nich brzmi: podróże kształcą. Zapraszamy na wędrówkę palcem po mapie - z Anną Maj i Studenckim Kołem Naukowym Kulturoznawców na Ukrainę i Półwysep Krymski, albo z Bożeną Biczowską do zamku Neuschwanstein w Bawarii, ewentualnie w obie strony. Dla miłośników wakacji w wielkim mieście przygotowaliśmy dodatek specjalny: "Gazetę festiwalową", zapowiadającą tegoroczny Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, który odbędzie się w dniach od 22 do 31 sierpnia. Impreza, organizowana od 25 lat przez Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice", będzie tradycyjnie jedną z największych atrakcji końca lata w regionie. Zapraszamy - do lektury i na festiwalowe koncerty.

Autorzy: Redakcja