ENCYKLOPEDIA DUSZY ROSYJSKIEJ

Reaktywowane niedawno Koło Naukowe Młodych Rusycystów "Rosyjska Ruletka" zorganizowało świetną, jak na warunki i możliwości studentów, wystawę noszącą szczególny tytuł "Encyklopedia Duszy Rosyjskiej".

Otwarcie wystawy nastąpiło 5 maja, w jednej z sal na pierwszym piętrze Wydziału Filologicznego w Sosnowcu.

Wystawa ma bardzo ciekawy charakter i naprawdę jest próbą wezwania do szerokiego spojrzenia na duszę i charakter kultury i społeczeństwa naszych wieloletnich, wschodnich sąsiadów.

Pół żartem półserio pokazano najprzeróżniejsze eksponaty, ciekawie kojarząc je nie tylko z rożnymi częściami Rosji, ale także ze stereotypami jaki pokutują na temat tego kraju w naszej świadomości i w świadomości całej Europy.

Szczególnie ciekawa jest zgromadzona kolekcja znaczków zwłaszcza przedstawiających Lenina, a także banknotów, monet i kart telefonicznych - powie współczesności. Ale na wystawie możemy podziwiać również wspaniałe samowary (najstarszy z początku wieku) oraz ikony (jedna z ubiegłego wieku). Warto dokładnie przyjrzeć się misternie wykonanym tiubitiejkom - czapeczkom noszonym przez "tubylców" w republikach byłego ZSRR. Sierp i młot (oryginalne!!! - ku pamięci) leżą obok "Fatalnych jaj", rewolwery, z którego zastrzelił się Majakowski oraz "Trzech sióstr" wielkiego Czechowa. W takt muzyki wygrywanej przez znaną nam dobrze "Wańkę - wstańkę" możemy podziwiać zawieszone na ścianach reprodukcje obrazów z "Trietjakowskiej", zza gabloty śmieje się do nas Miszka - symbol olimpiady Moskwa 1980 oraz imponująca kolekcja matrioszek.

Wystawa pełna jest rozmaitych aluzji i naprawdę godna szerokich interpretacji. Smaczkiem jest umieszczenie obok egzemplarza "Moskwa - Pietuszki" kilku butelek tradycyjnej wódki i papierosów. Warto również pobawić się trochę w "Galerii tytułów" w kojarzenie różnych obrazów z najsłynniejszymi dziełami rosyjskiej literatury.

Centralne miejsce wśród eksponatów zajmuje katafalk Lenina, ale ci..., to dla tych, którzy chcą zobaczyć, a do Moskwy im na razie nie po drodze. Różne dokumenty, tradycyjnie malowana rosyjska zastawa oraz zdjęcia Rosji współcześnie wypełniają aspekt życia codziennego, który mimo, iż wystawa pokazywać ma duszę, jest bardzo wyraźnie na niej obecny.

Dusza rosyjska to cos co jest bardzo tajemnicze, nieprzeniknione i niezrozumiałe dla nas do końca. Często jednak w naszym myśleniu o Rosji posługujemy się stereotypami. Dlatego też inicjatywa Koła Rusycystów jest bardzo pomocna, jeśli ktoś chce naprawdę wyrobić sobie w miarę szeroki i obiektywny pogląd na jej temat.

Wystawę przygotowało troje studentów filologii rosyjskiej: Marcin Tłustochowicz, Barbara Jamróg i Przemek Szranko pod opieką dr Wioletty Mantajewskiej i dr Katarzyny Żemły.

Dopiero co Reaktywowana "Rosyjska ruletka" ma nadzieję, że uda się jej kontynuować wskazanie almanachu literackiego pod tym samym tytułem, który był ciekawym miejscem dla naukowych dokonań młodych studentów rusycystyki. W najbliższych miesiącach członkowie koła chcą również założyć stowarzyszenie, które zrzeszało miłośników duszy rosyjskiej. Życzymy powodzenia, a wszystkich ciekawskich serdecznie zapraszamy na wystawę do Sosnowca na ulicę Żytnią 12. Wystawa potrwa do końca roku akademickiego.

Ze swej strony pragniemy podziękować organizatorom za "rosyjską herbatkę" i pierogi ruskie na otwarciu wystawy. Były pycha!