OD REDAKCJI

To już przedostatni w tym roku akademickim numer "Gazety Uniwersyteckiej UŚ". Znajdą w nim Państwo pierwszy numer naszego dodatku kulturalnego, który w całości poświęcamy Panu Romanowi Polańskiemu. Jeśli spodoba się Państwu nasza propozycja nasz dodatek będzie się ukazywał jako kwartalnik. Czekamy na opinie Czytelników. Drugim dodatkiem jest "Forum Książki", które od przyszłego roku akademickiego będzie wydawane co kwartał. W czerwcowym numerze "Gazety" rozpoczynamy cykl rozmów z naszymi liderami z indeksów cytowań. okladka ksiazki

Merytoryczny patronat nad cyklem objął Prof. Grzegorz Racki, Pełnomocnik Rektora ds. Analizy Naukometrycznej UŚ, a pierwszym rozmówcą Katarzyny Bytomskiej był Prof. Stanisław Kucharski, dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii US oraz Przewodniczący Senackiej Komisji do Spraw Badań Naukowych.

Wracamy do uroczystości nadania godności doktora honoris causa Profesorowi Franzowi Bydlinskiemu, kreślimy portret zmarłego kilka tygodni temu Andrzeja Szczypiorskiego, relacjonujemy VIII Dni Ziemi w Sosnowcu, kończymy relację z podróży do Mongolii oraz omawiamy wykład Profesora Henryka Markiewicza. Piórem Lucjana Wolanowskiego (przed Igrzyskami Olimpijskimi) kreślimy dzieje Sydney. Warto też odnotować głos w dyskusji na temat rankingów autorstwa Profesora Janusza Janeczka, Prorektora UŚ. Do sprawy rankingów wrócimy jeszcze w następnym numerze.

Z radością odnotowujemy dwie nominacje do prestiżowej Nagrody Literackiej "Nike", które uzyskali dr Krystyna Kłosińska z Wydziału Filologicznego (okładkę nominowanej książki reprodukujemy) oraz Wojciech Kuczok, absolwent tego samego wydziału za debiut prozatorski "Opowieści słychane". Serdecznie gratulujemy.

Autorzy: Dariusz Rott