23 marca i 24 kwietnia na Uniwersytecie Śląskim odbył się XI Ogólnopolski Konkurs Chemiczny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

XI Ogólnopolski Konkurs Chemiczny

Doroczne zmagania młodych chemików zostały zorganizowane przez Instytut Chemii z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Celem Konkursu jest zwiększenie zainteresowania młodzieży szkół ponadgimnazjalnych chemią oraz studiowaniem tej dziedziny wiedzy na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Podczas obu etapów konkursu młodzież miała możliwość poznania oferty dydaktycznej Wydziału – głównie Instytutu Chemii, ale także Instytutów Fizyki i Matematyki.

Pierwszy etap XI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego
Pierwszy etap XI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego

Podobnie jak w ubiegłych latach konkurs składał się z dwóch części – pisemnej i laboratoryjnej. Część pisemna odbyła się 23 marca i miała charakter eliminacji, natomiast zadanie laboratoryjne rozwiązywano 24 kwietnia i stanowiło finał konkursu. W eliminacjach wzięło udział 303 uczniów z 51 szkół średnich. Co ciekawe (i ważne dla organizatorów) uczestnicy pochodzili nie tylko z regionu Śląska, ale także z Bochni, Chrzanowa, Kędzierzyna-Koźla, Krakowa, Legnicy, Lublina, Olkusza, Tarnowa, Wrocławia i innych miast południowej części Polski (reprezentowane były województwa: śląskie, małopolskie, lubelskie, dolnośląskie). Do części finałowej zakwalifikowało się 31 najlepszych uczestniczek i uczestników eliminacji. W części pisemnej młodzież rozwiązywała zadania problemowe, natomiast w finale – niezbyt skomplikowane manualnie zadanie laboratoryjne. Przed częścią pisemną odbył się wykład dr hab. Moniki Geppert- -Rybczyńskiej pt. Ciekawe przemiany fazowe. Konkurs był również – dla uczestników i ich nauczycieli – okazją do rozmów z władzami, pracownikami, studentami i doktorantami Instytutu Chemii i Wydziału.

Pomysłodawcą konkursu jest prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Krompiec
Pomysłodawcą konkursu jest prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Krompiec

Laureatami trzech pierwszych miejsc zostali: Jan Roczniak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Karol Musioł z Technikum nr 1 Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach i Franciszek Drzymała z Pałacu Młodzieży w Katowicach. Laureaci i finaliści otrzymali nagrody, upominki i dyplomy od sponsorów i organizatorów Konkursu. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali: za miejsce pierwsze iPad Air2, za drugie tablet Lenovo Ideapad MIIX 300 za trzecie głośnik JBL Harman Charge 2+ ufundowane przez SYNTHOS SA, głównego sponsora konkursu. Wszyscy laureaci i finaliści otrzymali również nagrody książkowe (o tematyce chemicznej i popularnonaukowej) ufundowane przez pozostałych sponsorów, którymi byli: Pollena Savona, Kraina Książek, PTChem, ZNP i KZ UŚ NSZZ „Solidarność”. Specjalnymi nagrodami wyróżniono również nauczycieli chemii – tym razem nagrodzono dr. Zbigniewa Fryta z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie za wkład pracy w przygotowanie zwycięzcy konkursu oraz dr. Wojciecha Przybylskiego z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie za szczególne osiągnięcia w przygotowaniu aż pięciu finalistów konkursu.

Wszystkim laureatom konkursu, a także szkołom i nauczycielom chemii, gratulujemy! Jesteśmy przekonani, że konkurs wpływa na decyzje jego uczestników o podjęciu studiów, w tym szczególnie na kierunkach chemicznych na naszym Wydziale.

Autorzy: Stanisław Krompiec
Fotografie: Agnieszka Szymala