16 i 17 kwietnia w katowickim kinie Kosmos odbywał się 12. Węgiel Student Film Festiwal

Filmowe laury rozdane

Organizacją imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarium polskich festiwali filmowych, zajmowali się jak zawsze studenci II roku organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnicy festiwalu mieli okazję obejrzeć 38 krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, wybranych spośród ponad 220 zgłoszeń, które napłynęły z 12 krajów świata, m.in. z Niemiec, Francji, Argentyny i Indii.

Kadr z filmu Lato miłości, jednego z laureatów grand prix 2015
Kadr z filmu Lato miłości, jednego z laureatów grand prix 2015

Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie twórczości studentów szkół filmowych z kraju i zagranicy. Z roku na rok Węgiel Student Film Festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy zarówno narastająca liczba nadesłanych etiud, jak i frekwencja na pokazach.

Filmy oceniało czteroosobowe jury, w którego skład weszli profesjonaliści z branży filmowej: Tomasz Jurkiewicz (przewodniczący jury, reżyser, absolwent WRiTV, przed laty laureat nagród na Węgiel Student Film Festiwal), Andrzej Ramlau (operator zdjęć, aktywny zawodowo od ponad 50 lat, wykładowca akademicki), Patrycja Mucha (redaktor naczelna portalu reflektor.pl, recenzentka filmowa) oraz Grzegorz Kowalski (specjalista ds. postprodukcji cyfrowej). Jurorzy przyznali nagrody w trzech kategoriach: grand prix (w tym roku komisja jednogłośnie zdecydowała o przyznaniu nagrody głównej dwóm filmom), najlepsza reżyseria oraz najlepsze zdjęcia. Zapadła także decyzja o przyznaniu trzech równorzędnych wyróżnień dla filmu fabularnego, dokumentalnego i animowanego. Przyznano także nagrody publiczności oraz organizatorów. Laureaci otrzymali nie tylko dyplomy i statuetki, ale także cenne nagrody rzeczowe – usługi w studiach zajmujących się postprodukcją filmową (DI Factory, ORKA, Chimney Poland) oraz książki ufundowane przez Wydawnictwo Filmowe.

Nagrody 12. edycji Węgiel Student Film Festiwalu:

  • grand prix dla filmów: Kac (reż. Maciej Buchwald) za konsekwencję w budowaniu alternatywnego świata, pełnego przewrotnego humoru, oraz Lato miłości (reż. Marcin Filipowicz) za oszczędność, spójność, nieoczywistość, które budują głęboki portret psychologiczny postaci;
  • nagroda za najlepszą reżyserię dla Kuby Czekaja (Rwetes) za świadomie wykorzystany i precyzyjny warsztat fabularny w formie dokumentalnej;
  • nagroda za najlepsze zdjęcia dla Roberta Lisa (Zdarzyć się mogło, zdarzyć się musiało) za wykorzystanie kreacyjnych walorów światła i koloru;
  • wyróżnienie dla filmu Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek (reż. Karolina Specht);
  • wyróżnienie dla filmu Komm und Spiel (reż. Daria Belova);
  • wyróżnienie dla filmu Gliechgewicht (reż. Bernard Wegner);
  • nagroda publiczności: Larp (reż. Kordian Kądziela);
  • nagroda organizatorów: Gorzko! (reż. Michał Wawrzecki).

W trakcie Festiwalu odbywały się również Dni Otwarte Wydziału Radia i Telewizji. Kandydaci na studia mieli okazję uzyskać informacje o zasadach rekrutacji i przebiegu studiów. Zainteresowani studiami na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia mogli przedstawić wykładowcom do oceny swoje prace. Konsultacje prowadzili dr hab. Ryszard Czernow (fotografik) i dr hab. Adam Sikora (operator zdjęć).

Uczestnicy Festiwalu mogli również wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez fachowców z branży audiowizualnej, a poświęconych możliwościom współczesnej postprodukcji cyfrowej oraz możliwościom wykorzystania crowfundingu w produkcji filmowej.

Autorzy: Michał Hudzikowski
Fotografie: Bartosz Bieniek