Studenci Uniwersytetu Śląskiego po raz ósmy przyznali swoje wyróżnienia

Laur Studencki 2014

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 14 maja w sali kameralnej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, kapituła złożona z członków Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego UŚ oraz redaktor naczelnej SRR „Egida” Anny Rybaczek doceniła osoby i instytucje, które w minionym roku były najbardziej przyjazne środowisku studenckiemu i inspirowały do działania.

Laureaci i nominowani w ósmej edycji Lauru Studenckiego 2014
Laureaci i nominowani w ósmej edycji Lauru Studenckiego 2014

Laur Studencki za 2014 rok przyznawano w pięciu kategoriach: promotor kultury studenckiej, przyjazny pracodawca, organizacja przyjazna studentom, przyjaciel studenta oraz nagroda honorowa. Z wyjątkiem ostatniej, studenci mogli zgłaszać swoich kandydatów w poszczególnych kategoriach, a przyjaciela studenta wyłoniono w powszechnym plebiscycie – który odbywał się za pośrednictwem internetu.

Laureatem w kategorii promotor kultury studenckiej został magazyn i portal internetowy „Ultramaryna”, który został uznany za najlepszy multimedialny informator promujący kulturę i rozrywkę na Śląsku. Statuetkę Kurosa odebrała Magda Sarapata, sekretarz redakcji czasopisma i portalu. Za przyjaznego pracodawcę uznano firmę Capgemini za stałą współpracę z uczelnią oraz wsparcie studentów i absolwentów w ich rozwoju zawodowym. Tytuł organizacji przyjaznej studentom powędrował do Urzędu Miasta Katowice za wszechstronną działalność na rzecz studenckiej społeczności Katowic, wspieranie inicjatyw studenckich, a w szczególności za zaangażowanie w tworzenie strefy akademickiej miasta. W imieniu urzędu miasta statuetkę odebrał Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Laureatką w kategorii przyjaciel studenta została dr Agnieszka Bielska-Brodziak z Wydziału Prawa i Administracji UŚ
Laureatką w kategorii przyjaciel studenta została dr Agnieszka Bielska-Brodziak z Wydziału Prawa i Administracji UŚ

Bardzo nam miło poinformować, że w gronie 36 nominowanych w kategorii przyjaciel studenta znalazł się także były sekretarz redakcji „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” Tomasz Okraska, obecnie pracownik Zakładu Stosunków Międzynarodowych Wydziału Nauk Społecznych UŚ. W internetowym głosowaniu wygrała dr Agnieszka Bielska-Brodziak, adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji, którą doceniono za niezwykłą empatię, pogodę ducha oraz prostudencką postawę. Laureatka działa aktywnie na rzecz obrony praw zwierząt, jest współzałożycielką i współopiekunem Koła Naukowego Praw Zwierząt działającego na WPiA UŚ, pierwszej i jak na razie jedynej tego typu inicjatywy w Polsce.

Nagrodą honorową postanowiono wyróżnić nieobecnego na gali Mariusza Kałamagę, członka Kabaretu Łowcy.B za przywiązanie do swojej Alma Mater, kreowanie pozytywnego wizerunku Uniwersytetu Śląskiego oraz pomoc uczelni przy organizacji licznych przedsięwzięć.

W części artystycznej wystąpił kwartet akustyczny Renowacja w składzie: Samuel Helbin – perkusjonalia, Dominik Górny – gitara, Szymon Jakubiec – wokal, Maciej Ormaniec – kontrabas. Zespół zaprezentował własne wersje utworów tercetu Kaczmarski- Gintrowski-Łapiński z płyty Wojna postu z karnawałem.

Autorzy: Tomasz Płosa
Fotografie: Agnieszka Szymala