Na osiedlu akademickim w Katowicach-Ligocie działa pierwszy żłobek dla dzieci pracowników i studentów UŚ

„Uniwersytet Przyjazny Rodzinie”

Żłobek o tej nazwie jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Śląskiego i współpracującej z nim od wielu lat Fundacji „Elementarz”. Placówka funkcjonuje w budynku żłobka fundacji znajdującym się przy ul. Studenckiej 20 na osiedlu akademickim w Katowicach-Ligocie. Jej uruchomienie było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich. Żłobek uniwersytecki jest pierwszą tego typu inicjatywą w polskim szkolnictwie wyższym.

Żłobek przeznaczony jest dla 45 dzieci w wieku od 21. tygodnia do 3. roku życia. Rekrutacja prowadzona jest permanentnie aż do wyczerpania miejsc. Aby jak najbardziej ułatwić rodzicom godzenie życia prywatnego i zawodowego, instytucja oferuje profesjonalną opiekę przez cały tydzień w godzinach od 6.00 do 18.00 oraz opiekę w formie zajęć godzinowych. Na życzenie rodziców żłobek działa również w soboty i niedziele oraz w godzinach nocnych od 18.00 do 6.00.

Dziećmi opiekuje się wysoko wykwalifikowana i profesjonalna kadra – opiekunki, nauczycielki, położne, pielęgniarki. O czystość dbają panie pokojowe. Używane środki są bezpieczne dla maluchów, posiadają również odpowiednie atesty i certyfikaty. Dzieci mają zapewnione całodzienne wyżywienie, środki pielęgnacyjne – pieluszki, śliniaczki, ręczniczki, chusteczki, zasypki, odpowiednie kremy. Pracownicy żłobka dokładają wszelkich starań, aby dieta podopiecznych była dobrze zbilansowana i uwzględniała wszystkie zasady dotyczące zdrowego odżywiania dzieci do lat 3.

Rodzice współtworzą żłobek – uczestniczą w zajęciach, imprezach, szkoleniach i warsztatach. Mają zapewniony ciągły kontakt z opiekunkami, na bieżąco mogą przekazywać swoje sugestie i uwagi dotyczące jakości pracy żłobka. Współpraca oparta na życzliwości i zaufaniu pozwala na funkcjonowanie miejsca, w którym każde dziecko jest traktowane jako jedyne i wyjątkowe.

Warto zaznaczyć, że o miejsce w żłobku dla swoich pociech mogą ubiegać się nie tylko pracownicy czy studenci UŚ – w założeniu z pomocy placówki mają korzystać również ludzie związani z innymi uczelniami zlokalizowanymi na Śląsku, a także wszystkie osoby potrzebujące wsparcia w opiece nad dziećmi i w ich wychowaniu.

To nie koniec wspólnych działań Uniwersytetu Śląskiego i Fundacji „Elementarz”. Obaj partnerzy wystartowali w tegorocznej edycji konkursu „MALUCH”, organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Można było się w nim ubiegać o dofinansowywanie, w formie dotacji celowej z budżetu państwa, na działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. W ramach obszaru czwartego, dedykowanego uczelniom i współpracującym z nimi podmiotom (program „Maluch na uczelni”) udało się uzyskać środki na dalsze prowadzenie już istniejącej placówki w Katowicach-Ligocie oraz na otwarcie dwóch nowych żłobków. Jeden zostanie utworzony przy ul. Szkolnej w Katowicach, drugi z kolei stanie się nowym elementem kampusu uniwersyteckiego w Cieszynie. Pierwszy, podobnie jak ten ligocki, będzie oferował 45 miejsc, cieszyński natomiast – 24 miejsca.

Obie nowe placówki zostaną uruchomione przed sierpniem bieżącego roku.

Autorzy: RED.