17 kwietnia w auli Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień finalistom XIX Konkursu Wiedzy Technicznej

Pierwszy krok

Celem konkursu jest promowanie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i technicznych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych i rozbudzanie w nich zainteresowań otaczającym światem. W przyszłości może się to przyczynić do dobrego wykształcenia nowej kadry technicznej, na którą wciąż rośnie zapotrzebowanie nie tylko na krajowym rynku pracy. Konkurs Wiedzy Technicznej to również znakomity sposób dotarcia do szerokich rzesz młodzieży stojącej przed wyborem dalszego kierunku kształcenia i wyboru studiów.

Wojciech Wdowik, uczeń IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu,
laureat pierwszego miejsca w finale XIX Konkursu
Wiedzy Technicznej
Wojciech Wdowik, uczeń IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu, laureat pierwszego miejsca w finale XIX Konkursu Wiedzy Technicznej

Patronami tegorocznej edycji Konkursu i fundatorami nagród było wierne grono przyjaciół i sympatyków tej cyklicznej imprezy, na czele z JM Rektorem Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesławem Banysiem oraz prezydentami – Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim, Dąbrowy Górniczej – Zbigniewem Podrazą, i Będzina – Łukaszem Komoniewskim. Do grona patronów Konkursu należy zaliczyć również Tadeusza Koczkowskiego, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych, od lat wspierającego działania organizatorów, oraz członków Komisji Bezpieczeństwa Biznesu funkcjonującej przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.

Laureatem pierwszej nagrody został Wojciech Wdowik, uczeń IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu. Na drugim miejscu uplasował się Tomasz Golis z Zespołu Szkół Łączności w Gliwicach. Janusz Mikłuszka z IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu zajął III miejse. Kolejne miejsca zajęli: Wojciech Magierowski ze Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach i Maciej Kleszcz z sosnowieckiego Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych oraz Jakub Kuś z IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu.

Wydziałowa Komisja Konkursowa postanowiła przyznać trzy wyróżnienia następującym uczniom: Rafałowi Szczepanikowi i Dominikowi Skowronowi z Technikum nr 4 w Bytomiu, a także Marcinowi Dudale z I LO im. M. Kopernika w Będzinie. Nagrodę specjalną ufundowaną przez posła na Sejm RP Jarosława Piętę otrzymała Karina Kędzia z II LO im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej, która uzyskała najwyższą liczbę punktów wśród startujących w konkursie dziewcząt. Drobnymi upominkami i gadżetami uniwersyteckimi obdarowano uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie, którzy wzięli udział w Konkursie Wiedzy Technicznej po raz pierwszy.

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w XIX Konkursie Wiedzy Technicznej odbyła się w auli Wydziału Informatyki i Nauki
o Materiałach w Sosnowcu
Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w XIX Konkursie Wiedzy Technicznej odbyła się w auli Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu

Dzięki wsparciu finansowemu organizacji ZNP przy Uniwersytecie Śląskim upominki wręczono również nauczycielom: mgr Ewie Chałupskiej, nauczycielce fizyki z IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu, i mgr. Arturowi Trepce, nauczycielowi informatyki z I LO w Olkuszu, a jednocześnie absolwentowi kierunku wychowanie techniczne, który przez wiele lat funkcjonował na Wydziale Techniki UŚ. Wymienieni nauczyciele mogą poszczycić się faktem, że laureatami XIX KWT zostali wszyscy trzej uczniowie reprezentujący ich szkoły.

Organizatorzy Konkursu Wiedzy Technicznej głęboko wierzą, że wiedza i doświadczenie, które młodzież zdobyła podczas przygotowań do udziału w konkursowych zmaganiach, zaowocują dobrymi rezultatami w nauce, będą przydatne w ich przyszłej pracy zawodowej, a być może staną się nawet startem do rozpoczęcia kariery naukowej. Na pewno konkurs to pierwszy krok, który, jak wiadomo, zawsze jest najtrudniejszy.

Autorzy: Jan Ilczuk, Iwona Kantorysińska
Fotografie: Agnieszka Sikora