Głównym celem działalności Studenckiego Koła Psychoterapii i Treningu Psychologicznego działającego na Wydziale Psychologii UŚ jest przybliżenie studentom różnych nurtów psychoterapii oraz niuansów z nimi związanych

W labiryncie umysłu

Wśród studentów psychologii podobno modne jest hasło: to zależy. – Zazwyczaj tak odpowiadamy, gdy ktoś pyta nas o wyjaśnienie jakiegoś problemu z zakresu psychologii czy psychoterapii. Dlaczego? Bo w naszej „branży” nie da się wypracować jednego, właściwego stanowiska, lecz na każdy temat należy spojrzeć z różnych perspektyw – wyjaśnia Michał Naczyński, przewodniczący Studenckiego Koła Psychoterapii i Treningu Psychologicznego.

Członkowie Studenckiego Koła Psychoterapii i Treningu Psychologicznego
Członkowie Studenckiego Koła Psychoterapii i Treningu Psychologicznego

Koło drugie życie zyskało 18 kwietnia 2007 roku, kiedy oficjalnie wznowiono jego działalność. Przez ponad siedem lat przemierzyło długą i krętą drogę od mało znanej i niewiele udzielającej się organizacji do prężnie funkcjonującego zespołu współpracującego m.in. ze Śląskim Ośrodkiem Psychoterapii Psychodynamicznej w Katowicach, Polskim Towarzystwem Psychoterapii Behawioralnej w Krakowie oraz Katowickim Instytutem Psychoterapii.

– Koło reaktywowano jako organizację, która w pierwszej kolejności miała zorganizować w 2008 roku I Festiwalu Psychoterapii – informuje Michał Naczyński, dodając, że festiwal do dziś jest sztandarową inicjatywą Koła. – Tegoroczną, czwartą edycję poświęciliśmy tematowi przewodniemu: „Czynniki leczące w psychoterapii”. W ciągu dwóch dni odbyły się warsztaty, sesje referatowe i wykłady plenarne. Ideą imprezy jest integracja teoretyków i praktyków z dziedziny psychoterapii, co – sądząc po frekwencji i różnorodności uczestników – sprawdza się w stu procentach – cieszy się student.

Festiwal nie przysłania jednak członkom Koła całego świata. Jest tylko istotnym punktem w kalendarzu wielu imprez, które inicjują. Kilka lat temu postanowili w tematy z zakresu psychoterapii wtajemniczyć młodzież. – Angażowaliśmy się w wyjazdy do liceów, gdzie prezentowaliśmy uczniom proste, acz ciekawe zagadnienia, którymi się zajmujemy. Jak się okazało, przy okazji takich zajęć sami bardzo wiele się nauczyliśmy – przyznaje przewodniczący SKPiTP.

Wiele ważnych wydarzeń organizowanych przez Koło miało miejsce w tym roku. Jednym z nich był panel dyskusyjny pt. „Moja pacjentka Anneliese Michel”, podczas którego zaproszeni praktycy na podstawie przypadku Niemki próbowali odpowiedzieć między innymi na pytanie: co współczesna psychoterapia mogłaby zrobić dla cierpiącej w taki sposób osoby? Michał Naczyński podkreśla, że temat wywołał ciekawą dyskusję, co potwierdza tylko, jak ważne w psychoterapii jest niezamykanie się w świecie własnych przekonań, lecz konfrontowanie swoich poglądów z poglądami innych. – Bo do każdego problemu możemy podejść z wielu stron. Dlatego tak ważny jest dla nas kontakt z osobami, które od lat poznają dane zagadnienia z praktycznej strony – twierdzi Michał i kontynuuje: – Stąd organizowane przez nas cyklicznie warsztaty z profesjonalnymi psychologami i psychoterapeutami. Wybieramy zawsze ludzi, którzy znają ten zawód od podszewki, a przy okazji chcą i potrafią dzielić się wiedzą. Jednym z zaproszonych przez nas gości była absolwentka naszego wydziału – Monika Kincel, zajmująca się psychoterapią Gestalt.

– Staramy się poznać charakterystyczne cechy kilku nurtów. Mimo wielu różnic, czysto poglądowych, zależy nam na tym samym: niepodważalności relacji terapeutycznych oraz dobru pacjenta, które stawiamy ponad wszystko – zaznacza Naczyński.

Członkowie SKPiTP, chcąc poszerzać swoje horyzonty, biorą udział w konferencjach i warsztatach na terenie całego kraju.

– Uczestniczyliśmy między innymi w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Dziecko chore we współczesnym świecie” zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Psychologów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach czy też w IV Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Psychodebiuty” zorganizowanej przez Koło Nauk Psychologicznych „Pragma” Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – wymienia student IV roku i zdradza: – W planach mamy uczestnictwo w zbliżającej się I Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Ziemie węgla i stali” oraz w organizowanym przez nas cyklu „Uczymy się od najlepszych – spotkania z praktykami”.

Wielu członków Koła, którego opiekunami są dr Kasper Czech oraz mgr Maria Chełkowska, miało okazję wykorzystać zdobytą na studiach wiedzę w praktyce. Niektórzy rozpoczęli już pracę zawodową, inni z kolei realizują się jako wolontariusze.

– Działalność w Kole pozwoliła im sprawniej wskoczyć na głęboką wodę – nie ma wątpliwości Michał Naczyński, a słowa te potwierdzają jego zastępczyni Monika Ożarowska oraz sekretarz Koła Łukasz Palt.

W ulotce promocyjnej Koła czytamy: „Działalność w SKPiTP to nie tylko aktywność stricte naukowa, ale także możliwość poznania siebie – swoich możliwości i ograniczeń, a przede wszystkim możliwość twórczego wykorzystania swojego potencjału”. Nic dodać, nic ująć.

Autorzy: Wojciech Kowalczyk
Fotografie: Paulina Szymczyk