Działalność studencka

Cieszyn po godzinach

Studenci z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ – po pomyślnie „zamkniętej” sesji zimowej – zorganizowali szereg imprez naukowych i kulturalnych. Dużym zainteresowaniem cieszył się dancing w klimacie PRL i Studencki Przegląd Filmowy.

Pretekstami do zorganizowania konferencji naukowej pt. „Być Kobietą” stały się: setna rocznica ustanowienia Dnia Kobiet i trwający Rok Marii Skłodowskiej-Curie – Polki, która 100 lat temu otrzymała Nagrodę Nobla z chemii. Podczas konferencji, przygotowanej przez Koło Naukowe Etnologów, jako prelegenci zadebiutowali studenci I roku etnologii, którzy pod kierunkiem dr Anny Drożdż przygotowali wystąpienia dotyczące roli kobiet w reklamie telewizyjnej i prasowej oraz w serialach i sektorze usługowym. Tego samego dnia (8 marca) odbyły się także warsztaty „Stereotypom – nie”, prowadzone przez dr Barbarę Grabowską. Miały na celu poznanie, w jaki sposób stereotypy kierują naszymi opiniami, zachowaniem. Studenci poruszyli kwestię oczekiwań stawianych kobietom i mężczyznom. Wieczorem zaś bawili się w Klubie Studenckim Panopticum, gdzie odbył się I Międzywydziałowy Zjazd (nie tylko) Kobiet, podczas którego obowiązywały stroje utrzymane w klimacie PRL.

Aktywnością wykazali się studenci III roku animacji społeczno-kulturalnej, którzy w ramach pracowni dyplomowej, pod kierunkiem dr Eweliny Koniecznej, przez wiele miesięcy przygotowywali Studencki Przegląd Filmowy – czASKina. Przez trzy dni (od 21 do 23 marca) studenci i mieszkańcy Cieszyna mogli oglądać filmy pełno- i krótkometrażowe. W ramach przeglądu odbyło się także wiele imprez towarzyszących. Jedną z nich było spotkanie z twórcami filmu Studia upadku i Nudle. Dariusz Nojman, absolwent cieszyńskiego WEiNoE, to filmowiec niezależny, a za film Studia upadku otrzymał I nagrodę na Festiwalu „Oskariada” w 2006 roku.

Równolegle z festiwalem filmowym odbywała się kwesta na rzecz „Pomocnej Paczki”. W przedsięwzięciu wzięli udział studenci oraz pracownicy Wydziału. Książki, ofiarowane wcześniej przez darczyńców, podczas akcji można było kupić za symboliczne 5 zł. Podczas kwesty zebrano 758,57 zł. Pieniądze przekazano Stowarzyszeniu Wiosna – organizatorowi „Pomocnej Paczki”. Inicjatorami kwesty byli pracownicy Wydziału (dr Wiesława Walkowska, dr Barbara Grabowska, dr Lidia Wollman, mgr Andrzej Szczurek) oraz studenci z Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej i Akademickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej.

Studenci z Cieszyna w strojach z okresu PRL
Studenci z Cieszyna w strojach z okresu PRL

Studenci z Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej, wraz opiekunką mgr Aleksandrą Gancarz, 27 marca zorganizowali „Niedzielę z Klaunami”. Tego dnia dr Przemysław Grzybowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mówił o pracy wolontariuszy w Fundacji Doktora Klauna. Odbył się także pokaz filmu o pracy Patcha Adamsa w szpitalach wojennych w Afganistanie oraz warsztaty „Dotknij mnie, poznaj, pokochaj”. Warsztaty miały na celu ukazanie roli dotyku w kontaktach z drugim człowiekiem. Zaproszenie do udziału w „Niedzieli z Klaunami” przyjęła również Artystyczna Grupa Klaunów z Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie.

28 marca odbyła się konferencja naukowa z okazji Międzynarodowego Dnia Frankofonii, zorganizowana przez studentów z Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej. W ramach Dnia Frankofonii odbyły się wykłady osób zajmujących się tematyką francuską, quiz wiedzy o Francji i krajach frankofońskich dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wystawa fotografii „Francja w obiektywie”, spektakl „Maria Curie- Skłodowska – wszystko robiła pierwsza” w wykonaniu uczniów klasy frankofońskiej Gimnazjum nr 2 w Ustroniu oraz pokaz francuskich filmów. Tego samego dnia studenci z Koła Naukowego Etnologów zorganizowali Jare Gody – postanawiwszy już definitywnie pożegnać zimę i porządnie przywitać wiosnę. Wieczorem, przy rytmach bębnów i grzechotek, odbył się konkurs palenia marzanny. Kukły były wykonane z materiałów ekologicznych. Liczył się czas palenia. Następnie, studenci bawili się do późnych godzin w Panopticum.

Autorzy: Karolina Kania
Fotografie: Karolina Kania