Drodzy Czytelnicy!

W zmieniającym się dynamicznie świecie warto mieć stałe punkty odniesienia. Łączenie tradycji z nowoczesnością nie musi być zadaniem karkołomnym czy niewykonalnym. W tym numerze znajdą Państwo na to wiele przykładów. Architekci, którzy wygrali konkurs na nową siedzibę Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, udowadniają, że stare i zapomniane miejsca mogą na nowo tętnić życiem. Czerpanie inspiracji z przeszłości nigdy nie przestało być modne. Tak jak nigdy nie przestanie być modna pamięć o swoich korzeniach.

Tylko znając historię, można budować lepszą przyszłość. O tym przypomnieli twórcy Niezależnego Związku Studentów Uniwersytetu Śląskiego w 30. rocznicę rejestracji. Podczas sesji, zorganizowanej przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Pokolenie, prelegenci przywoływali historyczne momenty. W artykule Agnieszki Sikory znalazły się także wspomnienia członków Stowarzyszenia. Mówią oni o wartościach, które ich połączyły i zainspirowały do wspólnego działania w latach 80-tych. Często aktualnych także dzisiaj.

O projektach Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Filologicznego, łączących tradycję z nowoczesnością, pisze Damian Guzek. Doktoranci Wydziału Filologicznego swoją niekonwencjonalną działalnością pokazują, jak efektywnie można łączyć naukę z przyjemnością i pomaganiem innym. Tymczasem trwa Międzynarodowy Rok Chemii. Dr Jolanta Klimczak-Ziółek szkicuje portret Marii Skłodowskiej-Curie – badaczki, która wyprzedziła swoje czasy. Sylwetka kobiety sukcesu początku XX wieku zaskakuje. To postać, która nadal zachwyca i inspiruje.

Punkty stałe w kalendarzu imprez Uniwersytetu Śląskiego, o których piszemy w tym numerze, to między innymi święto Liczby Pi oraz Tydzień Mózgu. Publikujemy także wspomnienia uczniów i współpracowników prof. Sędzimira Klimaszewskiego w 10. rocznicę jego śmierci.

Zapraszam do lektury marcowego numeru i do osobistych poszukiwań punktów wspólnych, gdzie spotyka się tradycja z nowoczesnością.

Autorzy: Jolanta Kubik