Studentka prawa wyróżniona tytułem Lady D

Planuje i realizuje

Karolina Karbownik jest studentką V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ w Katowicach i pełni obowiązki rzecznika osób niepełnosprawnych przy Samorządzie Studenckim. Została wyróżniona tytułem Lady D za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych w Uniwersytecie Śląskim.

Karolina Karbownik jest studentką V roku prawa
i rzeczniczką osób niepełnosprawnych
Karolina Karbownik jest studentką V roku prawa i rzeczniczką osób niepełnosprawnych

Obecnie przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej, poświęconej zagadnieniu ryzyka językowego w międzynarodowym obrocie cywilnoprawnym. Obok prawa, najbardziej interesują Karolinę języki obce. Chciała nawet zdawać na germanistykę. Swoje językowe hobby rozwija nadal: tłumaczy, podróżuje i dokształca się. Jeden semestr studiów spędziła w ramach programu Erasmus w Finlandii. W ubiegłym roku ukończyła Szkołę Prawa Niemieckiego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Planuje dalszy rozwój naukowy w dziedzinie prawa i języka prawniczego. Uważa, że to dobry sposób na rozwijanie jej zdolności i doskonałe połączenie dwóch dyscyplin. Rozpoczęła naukę w Szkole Prawa Austriackiego (przy UJ). – Traktuję to jako okazję pogłębiania wiedzy i sprawdzenia się. Roczna Szkoła Prawa Niemieckiego obejmowała zajęcia z podstaw prawa, wykłady gościnne. Następnie wzięłam udział w seminarium naukowym w Heidelbergu, które wiązało się z napisaniem i przedstawieniem pracy prawnoporównawczej na zadany temat. Oczywiście po niemiecku. Chciałabym nadal poszerzać swoją wiedzę, zgłębić zagadnienia obcych języków oraz systemów prawnych. Na razie nic nie stanęło mi na przeszkodzie – mówi Karolina Karbownik.

7 marca odebrała w Sejmie RP w Warszawie tytuł Lady D w kategorii „dobry start”. Nazwa jest skrótem anglojęzycznego Lady Disabled. Wyróżnienie Lady D przyznawane jest przez Parlamentarną Grupę Kobiet oraz Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych od 2002 r. w pięciu kategoriach: kultura i sztuka, sport, aktywność społeczna, aktywność zawodowa, dobry start. Honorowane są nim kobiety niepełnosprawne aktywne społecznie. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją pełniła prezydentowa Anna Komorowska.

– To było dla mnie duże zaskoczenie. Nie wiedziałam nawet o istnieniu takiego wyróżnienia. Po prostu robiłam swoje i zostałam zauważona. Teraz zrobiło się sporo zamieszania wokół mnie – relacjonuje Karolina Karbownik. – Chyba można powiedzieć, że jestem społecznikiem, chociaż te cechy ujawniały się u mnie z różną intensywnością. Mam doświadczenie w działalności samorządowej, w wolontariacie. Ostatni rok upłynął pod znakiem pracy w Kole Studentów Niepełnosprawnych Equitas oraz pełnienia funkcji rzecznika studentów niepełnosprawnych w Samorządzie Studenckim. Kończy się pewien etap i nadchodzi czas podsumowań – dodaje.

Jako rzecznik osób niepełnosprawnych Karolina Karbownik działa od niespełna roku. Pomaga w takich sprawach, jak organizacja stażu, uzyskanie stypendium czy innej pomocy materialnej, wyjazdy w ramach programu Erasmus.

– Niepełnosprawność jest we mnie od zawsze. Rodzice stawiali na moją samodzielność, dlatego nie dawali mi nigdy taryfy ulgowej i traktowali jednakowo jak rodzeństwo. W czasach szkolnych działałam w grupach przyparafialnych i one odegrały rolę uspołeczniającą: skupiały osoby, które widziały we mnie więcej niż tylko niepełnosprawnośćdzięki nim wyszłam do ludzi i polubiłam siebie – opowiada Karolina. Później zaczęłam angażować się w wolontariaty i działalność studencką.

– To, że jestem niepełnosprawna, miało wpływ na moją osobowość, charakter. Jednak w pewnym momencie zrozumiałam, że nie czyni mnie to gorszą. Jestem pewna swoich umiejętności. Wierzę w siebie. Człowiek ma jedno życie, które powinien przeżyć godnie. Nie zostanę już tancerką, ani narciarką, ale nie muszę się użalać z tego powodu. Mam przecież talenty, których inni nie mają. Dla każdego jest na tym świecie fajne miejsce, tylko trzeba o nie powalczyć – dodaje z rozbrajającą szczerością.

Ponadto Karolina Karbownik jest, zdobywczynią III miejsca w III Ogólnopolskich Zawodach Pływackich Studentów Niepełnosprawnych Szkół Wyższych, działała także jako członek Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA W 2010 r. wygrała ogólnopolski konkurs na najlepszy esej z języka prawniczego. W lutym odebrała stypendium ministra na rok akademicki 2010/2011 za osiągnięcia w nauce. Została wyróżniona po raz pierwszy. Jest pomysłodawczynią akcji „Kulawy Mikołaj”. Podczas wydarzenia niepełnosprawni studenci przebrani w świąteczne stroje rozdawali gadżety, słodycze oraz naklejki.

Lady D czuje się szczęśliwa i spełniona. Koło Studentów Niepełnosprawnych Equitas jest jedyną organizacją studentów niepełnosprawnych w UŚ. Zostało reaktywowane rok temu, instytucja rzecznika też niedawno powstała. Stworzyliśmy podstawy działania – powstały odpowiednie akty prawne, uregulowano formalne kwestie działalności. Zadbaliśmy o to, aby środowisko akademickie dostrzegło naszą obecność. Teraz trzeba kontynuować działalność Koła i rozwijać je – aby było organizacją silną, donośnym głosem niepełnosprawnych w uczelni. Zdaniem Karoliny zarówno sami studenci niepełnosprawni, jak i ich pełnosprawni koledzy, mają wiele do zrobienia. Zauważa, że w wielu miejscach ciągle nie ma podjazdów, popularne „koperty” są zajmowane przez pełnosprawnych. – Za mało o tym mówimy, że lepsze miejsce parkingowe to nie nasz przywilej, tylko konieczność – mówi Karolina Karbownik. Zdrowe osoby mogą również podjąć zadanie asystentów osób niepełnosprawnych – w ten sposób ułatwią nam studiowanie.

– Po ukończeniu studiów najbardziej brakować będzie mi możliwości samoorganizacji czasu. Ceniłam sobie swobodę w planowaniu zajęć. Teraz, kiedy rozpoczynam życie zawodowe, moje zajęcia muszą być bardziej uporządkowane – mówi.

Autorzy: Jolanta Kubik
Fotografie: Agnieszka Sikora