SPOTKANIE POLSKIEGO STOWARZYSZENIA PSYCHOLOGII ORGANIZACJI
28 stycznia na Uniwersytecie Śląskim odbyło się spotkanie członków, założycieli i sympatyków Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Organizacji. Jego celem było przyjęcie planu zadań na najbliższy czas i określenie zasad współpracy w zakresie realizowania statutowych zadań. Zebranie odbyło się pod egidą prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbary Kożusznik. Stowarzyszenie jest jednostką zajmującą się popularyzacją zastosowań psychologii pracy i organizacji w praktyce, szczególnie w obszarze zarządzania. Ponadto podejmuje działania na rzecz transferu osiągnięć psychologii pracy i organizacji do gospodarki.
WYRÓŻNIONO STUDENCKI PROJEKT PRZEBUDOWY UL. BANKOWEJ
1 lutego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się spotkanie podsumowujące konkurs na najlepszy studencki projekt przebudowy ulicy Bankowej w Katowicach. W komisji zasiedli: prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik (przewodnicząca), kierownik Katedry Interdyscyplinarnej Kreacji Artystycznej Wydziału Artystycznego prof. zw. Małgorzata Łuszczak, dyrektor Gabinetu Rektora dr Agnieszka Skołucka, przewodniczący URSS UŚ Jacek Szymik-Kozaczko oraz przedstawiciele samorządu: Przemysław Grzonka i Michał Brol. Na konkurs wpłynęło 5 prac. Jury doceniło pracę Witolda Staworzyńskiego, studenta III roku socjologii i II roku zarządzania UŚ. Zwycięski projekt został następnie przedstawiony JM Rektorowi UŚ prof. zw. dr. hab. Wiesławowi Banysiowi oraz prezydentowi Katowic Piotrowi Uszokowi, jako propozycja do wykorzystania w planach inwestycyjnych miasta. Nagrodą w konkursie był wyjazd na Campus Zimowy w Białym Dunajcu, organizowany przez Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego.
UNIWERSYTET ŚLĄSKI DZIECI SKOŃCZYŁ PIERWSZY SEMESTR DZIAŁALNOŚCI
INAUGURACJA ADAPTACYJNEGO KURSU DLA STUDENTÓW PROGRAMU ERASMUS
8 lutego na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach odbyła się uroczysta inauguracja intensywnego adaptacyjnego kursu języka polskiego dla studentów z Unii Europejskiej i krajów kandydujących do UE. Został on zorganizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ na zlecenie Biura Programów Edukacyjnych i Współpracy z Zagranicą UŚ. Uczestnikami kursu byli młodzi ludzie z Europy, którzy w lutym rozpoczęli studia na naszej uczelni. Przez tydzień kilkunastu studentów z Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji i Węgier poznawało Katowice, polską kulturę, a przede wszystkim język.
WYKŁAD MARKA WAISTALLA
II OGÓLNOPOLSKI KONKURS FIZYCZNY
Już po raz drugi Instytut Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ zaprosił do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Fizyka się liczy”. Akcja ta jest dobrym testem wiedzy na poziomie szkół ponadgimnazjalnych z zakresu podstawowego i przygotowaniem do studiów w zakresie fizyki oraz nauk jej pokrewnych na uniwersytetach i politechnikach. Pierwsza część konkursu odbyła się 9 lutego w auli im. A. Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki. II część - finał - odbędzie się w tym samym miejscu 3 marca. Finaliści otrzymają medale, dyplomy i nagrody, zaś laureaci wyjadą do ośrodka naukowego CERN w Szwajcarii.
PIERWSZY BAL STUDENTA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO
12 lutego w nowej hali Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach odbył się pierwszy bal studentów Uniwersytetu Śląskiego. Impreza została przygotowana przez Samorząd Studencki UŚ. Do jej zorganizowania pomysłodawców skłoniły słynne na całym Uniwersytecie Śląskim, a także poza nim, bale studentów socjologii, politologii, historii i innych kierunków.
MIĘDZY EUROPĄ A ROSJĄ. UKRAINA W POSZUKIWANIU POLITYCZNEJ TOŻSAMOŚCI
17 lutego w auli im. K. Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych UŚ członkowie Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Śląskiego zorganizowali konferencję „Między Europą a Rosją. Ukraina w poszukiwaniu politycznej tożsamości”. Celem dyskusji było omówienie wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie oraz ich konsekwencje dla Polski, a także reszty Europy. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. europoseł Paweł Kowal, który był przewodniczącym obserwatorów z ramienia UE podczas wyborów na Ukrainie.
SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI KONSORCJUM TWORZĄCEGO NAJWIĘKSZY PROJEKT INFORMATYCZNY WDRAŻANY W POLSKICH OŚRODKACH AKADEMICKICH
WERONIKA BILSKA NOMINOWANA DO NAGRODY KULTURALNEJ WARTO
Weronika Bilska, studentka Wydziału Radia i Telewizji UŚ, otrzymała nominację do nagrody kulturalnej „Gazety Wyborczej Wrocław” wARTo w kategorii film. Nagroda dla młodych twórców jest przyznawana w pięciu kategoriach: teatr, muzyka, film, plastyka i literatura. W klasyfikacji „film” do miana najlepszych pretendują nie tylko różnorodne gatunkowo dzieła, ale również ich twórcy. Kandydatura Weroniki Bilskiej, operatora filmowego, jest jedną z pięciu wytypowanych do tego wyróżnienia. Pochodząca z Wrocławia studentka Wydziału Radia i Telewizji ma już na swoim koncie niemałe sukcesy. W ubiegłym roku została laureatką Złotej Kijanki, studenckiej nagrody festiwalu Plus Camerimage 2009. Walory nagrodzonego obrazu – „Brzydkie słowa” – doceniono nie tylko w konkursie etiud studenckich, film otrzymał także nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.