Ile razy budowaliście tratwę razem z grupą przedszkolaków? Jak wiele czasu poświęciliście na wycinanie z papieru kolorowych kształtów swoich dłoni? Tego typu przeżycia czekały na uczestników happeningu plastycznego pt. "Podróż w pogoni za światem".
Uroczyste otwarcie V Ogólnopolskiego Festiwalu Ekspresji Dziecięcej uświetniły "Kulturalne potyczki" uczniów klas II, którzy zostali podzieleni na dwie grupy o finezyjnych nazwach: Botki i Satki. Była to walka na wiedzę, twórczość oraz sprawność. Uczniowie zaprezentowali jak według nich będzie wyglądał świat, a właściwie ludzie, gdy zdominują nas zupki chińskie. Dzieci oraz ich opiekunowie wykazali się godną podziwu pomysłowością. Odbyła się także prezentacja ekspresyjnych kapeluszy powstałych podczas happeningu plastycznego pt. "Słońce w kapeluszu". Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonały dr hab. Katarzyna Krasoń oraz dr Beata Mazepa-Domagała.
Potem otwarły się przed nami wrota do dalszych festiwalowych atrakcji. Przeniosłyśmy się w zupełnie inny świat, który zagościł na scenie teatru "Korez". W ciemnej dżungli mama lwica i tata lew poszukują gorączkowo swojego małego lwiątka, które zostało porwane przez głodne Murzynki. Nie jest to obrazek z ZOO, ani tym bardziej film animowany. To fragment jednego z przedstawień, które zachwyciło nas muzyką, scenografią, kostiumami i oczywiście wykonaniem.
Oglądałyśmy przedstawienia teatralne, zachwyciłyśmy się uroczymi, małymi artystami, ale przede wszystkim starałyśmy się uważnie przyjrzeć większości imprez, które odbyły się w ramach Festiwalu. Możemy przyznać, że tam, gdzie miałyśmy okazję zagościć, wszystko było perfekcyjnie przygotowane. W ING Banku Śląskim można było zobaczyć ciekawe zdjęcia przedstawiające dzieci w działaniu, w Bibliotece Śląskiej zagościła wystawa prac plastycznych, a w tramwajach pojawiły się wiersze młodych poetów. Niewątpliwą atrakcją były także warsztaty taneczne i plastyczne zorganizowane dla dzieci.
Organizatorki dr hab. Katarzyna Krasoń oraz dr Beata Mazepa- Domagała podczas uroczystości otwarcia Festiwalu |
Wszystkie wydarzenia Festiwalu dotyczyły twórczości dziecięcej. Dorośli mieli okazję podzielić się refleksjami z obserwacji wspaniałego świata dziecięcych marzeń oraz ekspresji, która jak się okazuje nie ma granic. Po raz czwarty w ramach Festiwalu odbywała się równolegle Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat "Sztuka i edukacja, edukacja przez sztukę".
Tematyka wystąpień była na tyle różnorodna, że każdy, kto pracuje z dziećmi, mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Parę pomysłów spodobało nam się szczególnie i z pewnością wykorzystamy je w niedalekiej przyszłości.
Uczestnicy Konferencji Naukowej w sobotę kontynuowali pogłębianie wiedzy, tym razem już w formie praktycznej. Zorganizowano warsztaty m.in. teatralne, choreograficzne, muzyczne, plastyczne. Na zakończenie Festiwalu studenci Akademii Muzycznej w Katowicach przygotowali niespodziankę - wykonali utwory muzyczne dedykowane dzieciom. Jedni z najmłodszych uczestników, którzy wcześniej prezentowali swoją miniaturę taneczną, spontanicznie wybiegli na scenę i zaczęli poruszać się zgodnie z muzyką. Było w tym tyle gracji, wyczucia rytmu, uroku, a przede wszystkim ekspresji. Dzieci potrafiły wyrażać siebie poprzez ruch nie tylko w trakcie przygotowanych i wyćwiczonych układów tanecznych, ale także w każdej innej, sprzyjającej ku temu sytuacji.
Happening plastyczny dla dzieci "Podróż w pogoni za światem", budowanie tratwy |
Czy to już koniec? Nie, to dopiero początek, ponieważ tego typu inicjatywy wymagają kontynuacji. Dlatego niech towarzyszy nam działanie oraz oczekiwanie na kolejny Festiwal Ekspresji Dziecięcej.
MAGDALENA FRANIEL
KAROLINA DRACHAL