Twórczość bez granic

Ile razy budowaliście tratwę razem z grupą przedszkolaków? Jak wiele czasu poświęciliście na wycinanie z papieru kolorowych kształtów swoich dłoni? Tego typu przeżycia czekały na uczestników happeningu plastycznego pt. "Podróż w pogoni za światem".

Uroczyste otwarcie V Ogólnopolskiego Festiwalu Ekspresji Dziecięcej uświetniły "Kulturalne potyczki" uczniów klas II, którzy zostali podzieleni na dwie grupy o finezyjnych nazwach: Botki i Satki. Była to walka na wiedzę, twórczość oraz sprawność. Uczniowie zaprezentowali jak według nich będzie wyglądał świat, a właściwie ludzie, gdy zdominują nas zupki chińskie. Dzieci oraz ich opiekunowie wykazali się godną podziwu pomysłowością. Odbyła się także prezentacja ekspresyjnych kapeluszy powstałych podczas happeningu plastycznego pt. "Słońce w kapeluszu". Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonały dr hab. Katarzyna Krasoń oraz dr Beata Mazepa-Domagała.

Potem otwarły się przed nami wrota do dalszych festiwalowych atrakcji. Przeniosłyśmy się w zupełnie inny świat, który zagościł na scenie teatru "Korez". W ciemnej dżungli mama lwica i tata lew poszukują gorączkowo swojego małego lwiątka, które zostało porwane przez głodne Murzynki. Nie jest to obrazek z ZOO, ani tym bardziej film animowany. To fragment jednego z przedstawień, które zachwyciło nas muzyką, scenografią, kostiumami i oczywiście wykonaniem.

Oglądałyśmy przedstawienia teatralne, zachwyciłyśmy się uroczymi, małymi artystami, ale przede wszystkim starałyśmy się uważnie przyjrzeć większości imprez, które odbyły się w ramach Festiwalu. Możemy przyznać, że tam, gdzie miałyśmy okazję zagościć, wszystko było perfekcyjnie przygotowane. W ING Banku Śląskim można było zobaczyć ciekawe zdjęcia przedstawiające dzieci w działaniu, w Bibliotece Śląskiej zagościła wystawa prac plastycznych, a w tramwajach pojawiły się wiersze młodych poetów. Niewątpliwą atrakcją były także warsztaty taneczne i plastyczne zorganizowane dla dzieci.

Organizatorki dr hab. Katarzyna Krasoń oraz dr Beata Mazepa- Domagała podczas uroczystości otwarcia Festiwalu
Organizatorki dr hab. Katarzyna Krasoń oraz
dr Beata Mazepa- Domagała podczas uroczystości
otwarcia Festiwalu

Wszystkie wydarzenia Festiwalu dotyczyły twórczości dziecięcej. Dorośli mieli okazję podzielić się refleksjami z obserwacji wspaniałego świata dziecięcych marzeń oraz ekspresji, która jak się okazuje nie ma granic. Po raz czwarty w ramach Festiwalu odbywała się równolegle Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat "Sztuka i edukacja, edukacja przez sztukę".

Tematyka wystąpień była na tyle różnorodna, że każdy, kto pracuje z dziećmi, mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Parę pomysłów spodobało nam się szczególnie i z pewnością wykorzystamy je w niedalekiej przyszłości.

Uczestnicy Konferencji Naukowej w sobotę kontynuowali pogłębianie wiedzy, tym razem już w formie praktycznej. Zorganizowano warsztaty m.in. teatralne, choreograficzne, muzyczne, plastyczne. Na zakończenie Festiwalu studenci Akademii Muzycznej w Katowicach przygotowali niespodziankę - wykonali utwory muzyczne dedykowane dzieciom. Jedni z najmłodszych uczestników, którzy wcześniej prezentowali swoją miniaturę taneczną, spontanicznie wybiegli na scenę i zaczęli poruszać się zgodnie z muzyką. Było w tym tyle gracji, wyczucia rytmu, uroku, a przede wszystkim ekspresji. Dzieci potrafiły wyrażać siebie poprzez ruch nie tylko w trakcie przygotowanych i wyćwiczonych układów tanecznych, ale także w każdej innej, sprzyjającej ku temu sytuacji.

Foto: Magdalena Franiel
Happening plastyczny dla dzieci "Podróż
w pogoni za światem", budowanie tratwy

Czy to już koniec? Nie, to dopiero początek, ponieważ tego typu inicjatywy wymagają kontynuacji. Dlatego niech towarzyszy nam działanie oraz oczekiwanie na kolejny Festiwal Ekspresji Dziecięcej.

MAGDALENA FRANIEL
KAROLINA DRACHAL

Autorzy: Magdalena Franiel, Karolina Drachal, Foto: Magdalena Franiel