Polsko-czeska współpraca poetycka

W almanachu "Artemisia"

W roku 2006 ukazał się długo wyczekiwany VII numer almanachu "Artemisia". Autorzy, których wiersze możemy przeczytać w tym zbiorku, to studenci z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Slezské Univerzity w Opavie.

W listopadzie 2005 roku Koło Naukowe Slawistów "Światowid" odwiedziło Uniwersytet Śląski w Opawie. Oprócz zwiedzania uczelni oraz miasta znaleźliśmy czas na wykład dr. Libora Martinka o literaturze polskiego i czeskiego Śląska. Zaczęliśmy wstępnie planować zorganizowanie polsko-czeskiego wieczorku poetyckiego. Zwieńczeniem imprezy miało być wydanie tomiku. Jako studentka bohemistyki i młoda poetka byłam szczególnie zainteresowana tym pomysłem.

W pierwotnej wersji tomik miał być miłym zwieńczeniem prezentacji twórczości podczas wieczorku poetyckiego. Niestety, już po wstępnych szacunkach okazało się, iż z realizacją spotkania trzeba będzie poczekać. Korespondencja z mgr Martinem Pelcem, redaktorem siódmego numeru "Artemisii", budziła nadzieję, że mimo przeciwności losu wiersze polskich studentów znajdą się w kolejnym numerze czeskiego periodyku. Na szczęście wszystko się powiodło i dziś możemy się cieszyć z publikacji. Autorzy to studenci filologii słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego. W tomiku możemy się zapoznać z twórczością: Joanny Białek, Ani Szuster, Łukasza Kasprzyka, Zosi Spojda, Zuzanny Olesińskiej oraz Kingi Jabczyk.

VII numer almanachu "Artemisia" tradycyjnie już ozdobiono obrazami oraz szkicami czeskich artystów. Pieczę nad tą edycją powierzono mgr Martinowi Pelcowi i Soni Kazderowej. Polskie utwory zostały przetłumaczone na język czeski. To zadanie zrealizowali polscy studenci przebywający w Opawie w ramach programu Socrates/Erasmus. Korektę owych przekładów przeprowadził dr Libor Martinek.

W gazecie opawskiej "Noviny Slezské Univerzity" w czerwcu 2006 roku pojawiła się informacja o rozpoczęciu międzynarodowej współpracy czesko-polskiej. Autorka - Soňa Kazderová - wymienia wszystkich młodych polskich twórców biorących udział w przedsięwzięciu. Zachęca również do zapoznania się ze stroną internetową www.artemisia.wz.cz.

KINGA JABCZYK

Autorzy: Kinga Jabczyk