Tour de France - czyli dzień kultury francuskiej

Od średniowiecza po współczesność

Zakochane we Francji chciały podzielić się swoją pasją z innymi. I tak zrodził się pomysł konferencji naukowej. Pod opieką mgr. Michała Krzykawskiego i dr Katarzyny Kwapisz-Osadnik zrealizowały swój projekt.

25 kwietnia na Wydziale Filologicznym w Katowicach odbyła się konferencja naukowa "Tour de France - czyli dzień kultury francuskiej". Zorganizowały ją studentki Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, członkinie Koła Naukowego "WolnoMISHlicieli".

Wachlarz tematów konferencji był różnorodny: począwszy od językoznawstwa, literatury, polityki po podróże i film. Uczestnicy zaczęli od zgłębiania tajemnic pochodzenia języka francuskiego. Dr Katarzyna Kwapisz-Osadnik w wykładzie "De l’origine du langage à l’origine de la langue française" (Od narodzin języka do narodzin języka francuskiego) przypomniała o tym, że język Francuzów nie wywodzi się w linii prostej z łaciny, ale jest wynikiem dominacji celtyckiej, germańskiej i rzymiańskiej, poruszyła także kwestie procesu powstawania organów mowy u człowieka. Prezentacja odbyła się w dwujęzycznej wersji.

Referat "Postać średniowiecznego rycerza w literaturze i filmie" przeniósł słuchaczy w świat literatury francuskiej wieków średnich. Jego autorką była studentka II roku MISH, Marta Pabian. Prelegentka przybliżyła słuchaczom postać rycerza, zwracając uwagę na założenia kodeksu rycerskiego i na ich różne zastosowanie w przypadku rycerza walczącego, jakim był Roland, oraz dworskiego, którego przykładem jest Tristan. Następnie dokonała porównania rzeczywistości literackiej z ekranizacjami filmowymi.

Marta Pabian
Marta Pabian

Po podróży filmowo-literackiej Magdalena Cebula, studentka II roku MISH, zabrała uczestników konferencji w wirtualną wędrówkę śladem Gwadelupańczyków, przypomniała dzieje wyspy od czasów odkrycia jej przez Krzysztofa Kolumba aż do współczesności, przekonywała słuchaczy do tezy postawionej w temacie, iż Gwadelupa jest rajem na ziemi.

Ciekawym urozmaiceniem był wykład mgr. Jean-Pierre’a Darcel’a, który dokonał analizy obecnej sytuacji politycznej Francji, przedstawiając rozwój kariery i poglądów czołowych polityków tego kraju i głównych kandydatów do prezydenckiego fotela, takich jak Nicolas Sarkozy (a właściwie Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa), Ségolène Royal czy François Bayrou.

Konferencję zakończył referat "Tożsamość w czasach zmiany" Barbary Cetnar, studentki III roku MISH. Była to refleksja na temat poszukiwania oraz kształtowania tożsamości we współczesnym świecie. Już swoim tytułem nawiązała ona do "Rozmów w Castel Gandolfo" poświęconych problematyce kształtowania tożsamości. Autorka postanowiła zmierzyć się z problemem określania siebie przy pomocy filmu Bernardo Bertolucciego "Marzyciele".

dr Katarzyna Kwapisz-Osadnik
dr Katarzyna Kwapisz-Osadnik
Analizując ten tekst starała się ukazać pełne spectrum możliwości, jakie daje współczesność w kształtowaniu tożsamości. Istotnym elementem referatu było tło historyczne, Francja 1968 r. Prelegentka ukazała najważniejsze momenty kształtowania się poczucia tożsamości głównych bohaterów, aby w końcowej części pracy poddać osiąganą przez postaci tożsamość krytyce przy pomocy "Społeczeństwa spektaklu" autorstwa Deborda. Tym samym wskazała szereg przeszkód, na jakie napotyka jednostka w definiowaniu siebie.

Organizatorki konferencji podsumowały swoją pracę: - Początki są zawsze trudne. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, można więc przymknąć oko na drobne problemy, które się pojawiły. Następnym razem - a są już pomysły, by zrobić powtórkę - będzie lepiej, trzeba tylko uczyć się na błędach, swoich i cudzych.

MAGDALENA CEBULA
BARBARA CETNAR
MARTA PABIAN