Neopiraci - czy prawa autorskie przetrwają próbę ponowoczesności?

Współczesne piractwo

Spotkanie zorganizowane przez Międzywydziałowe Stowarzyszenie Dziennikarzy "Mosty" nie dotyczyło morskich wojowników. Swe racje przedstawiali współcześni piraci, prowadzący boje o łatwiejszy dostęp do różnych przejawów twórczości oraz obrońcy praw autorskich.

W spotkaniu, które odbyło się 5 marca br. na Wydziale Nauk Społecznych wzięli udział prof. dr hab. Jacek Wódz, dr Franciszek Szpor, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podinspektor Andrzej Gąska, podinspektor Artur Kubiak z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach oraz przedstawiciele Partii Piratów z Gdańska. Specjalnie na tę okazję całą Polskę przejechali wzdłuż Błażej Kaczorowski, Robert Zejler, Jarosław Jakubczyk i Małgorzata Leszczyńska. Na wstępie przedstawili słuchaczom krótką prezentację dotyczącą praw autorskich i działalności partii, która za swój cel postawiła sobie lobowanie na rzecz łatwiejszego dostępu do tworzonej muzyki, filmów, książek itp. Następnie przystąpili do dyskusji z pozostałymi gośćmi.

Foto: Tomasz Kiełkowski

- Jakiś czas temu na forum naszego koła zrodził się pomysł głębszego przemyślenia zasadności obowiązywania praw autorskich w obecnym kształcie. Początkowo chcieliśmy poruszyć tę kwestię w formie tradycyjnej już dla nas debaty oksfordzkiej. Kiedy zaczęliśmy rozwijać temat okazało się jednak, że znacznie ciekawsze będzie ujęcie go w ramy debaty ogólnej. Cenimy sobie różne zdanie zaproszonych przez nas gości i chcemy, aby swobodnie mogli oni bronić własnego stanowiska - powiedziała przewodnicząca "Mostów" Magda Michulec. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać złożoność zjawiska i przekonać się, jak różnie można postrzegać współczesne piractwo.

MAGDALENA BUSZEK

Autorzy: Magdalena Buszek, Foto: Tomasz Kiełkowski