Taniec brzucha, etniczna muzyka, pokazy slajdów czyli ...

V Festiwal Slajdów Podróżniczych w Katowicach

Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęli: JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek, dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. zw. dr hab. Jan Malicki i dziekan Wydziału Nauk o Ziemi prof. dr hab. Jacek Jania.

Festiwal odbył się w dniach 8-11 marca br. w Instytucie Fizyki UŚ. W tym roku liczba gości oglądających dochodziła do 300. Tradycyjnie organizatorami Festiwalu były: Śląskie Stowarzyszenie Podróżnicze "Garuda" oraz Studenckie Koło Podróżnicze "Denali".

Pokazy slajdów rozpoczęły się w 8 marca od gorących klimatów, bowiem Jakub Pająk przeniósł nas na Saharę (mogliśmy zobaczyć obrazy z Mali, Nigru, Algierii i Libii), a następnie Leszek Jonek zaprezentował nam równie gorącą, chociaż wilgotną Wenezuelę. Na zakończenie pierwszego dnia, dzięki prelekcji Marka Górnego pt. "Symbolika gniewnej formy w buddyzmie tybetańskim", odbyliśmy też podróż duchową.

Drugi dzień Festiwalu rozpoczął pokaz Agnieszki Stryczek i Pawła Chudzickiego poświęcony Sri Lance. Odwiedziliśmy zarówno piękne plaże, gwarne miasta jak i pozostałości dawnych stolic Cejlonu. W kolejną podróż - tym razem z niemowlakiem - zabrali zgromadzonych w auli Joanna i Artur Morawiec. Atrakcyjnym punktem programu był pokaz tańca brzucha w wykonaniu szkoły tańca NOVA. Tego dnia zobaczyliśmy również slajdy Tomasza Nogi z wyjazdu do Kaszmiru i w góry Ladakhu. Następnie wszyscy bawili się do późnych godzin nocnych przy rytmach etnicznej muzyki.

Przedstawiciele organizatorów Festiwalu: Joanna i Artur Morawiec
Przedstawiciele organizatorów Festiwalu:
Joanna i Artur Morawiec

10 marca pierwszym punktem programu był pokaz techniki Tai-Chi w wykonaniu akademii sztuk walki DAO. Następnie Piotr Strzeżysz opowiadał o swoich rowerowych wędrówkach przez Tybet. Drugim pokazem slajdów sobotniego spotkania były "Indonezyjskie impresje" Jagody Watrak. Dzień zakończył się wieczorem z Asią i Edim Pyrkami, na który składały się dwa pokazy slajdów: "Wszyscy jesteśmy Indianami" i "Miejsce gdzie nie ma artystów" oraz krótki film o Irlandii.

11 marca odbyły się pokazy otwarte biorące udział w konkursie. Festiwal zakończył się prezentacją slajdów himalaisty Tomasza Kobielskiego, który opowiadał o zdobywaniu Everestu.

Festiwalowi towarzyszyły wystawy fotografii: "Przez Kontynenty" Śląskiego Stowarzyszenia Podróżniczego "Garuda" w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, "Barwy Dalekiego Wschodu" Agnieszki Stryczek i Pawła Chudzickiego w Klubie Marchołt w Katowicach oraz "Dusza Gangesu" Joanny i Artura Morawców w Galerii "Czakram" w Katowicach.

JOANNA I ARTUR MORAWIEC

Pokazy otwarte biorące udział w konkursie (11 marca)
Dominika Wronka i Jakub Daron "Chiny od środka"
Waldemar Józwa "Czarnobyl"
Jakub Momatiuk "Maroko - kraj kontrastów"
Magdalena Bregin "Zapomniany kraniec świata - Ural Polarny"
Mieczysław Bieniek "KKH"
Monika Wojtasińska "Estonia"
Kamil Michnol "www.rtw.pl - 20 miesięcy zakręconego Świata"
Krzysztof Filla "Nepal"
Marian Strączek "Kailas kora i Czomolungma od strony Tybetu"
Marcin Merde i Michał Wiesner "ociąg(a) nas Polska 2600/82/60"
Paweł Ochman "Po co komu wiza - Staś i Nel w Afryce"
Bartłomiej Szewczyk , Jakub Paciorek "Iran - sex, drugs & rock'n'roll"
Tomasz Cukiernik "Fidżi"

Wyniki konkursu pokazów otwartych:
I miejsce i bon o wartości 1000 zł ufundowany przez sklep podróżniczy Carpathia zdobył Paweł Ochman;
II miejsce i bon o wartości 600 zł ufundowany przez sklep podróżniczy Carpathia zdobył Mieczysław Bieniek;
III miejsce i bon o wartości 300 zł ufundowany przez sklep podróżniczy Carpathia zdobyli Marcin Mende i Michał Wiesner.

Wyniki Konkursu Fotograficznego:
I miejsce i namiot ufundowany przez firmę Marabut oraz bon na bezpłatne wywołanie 200 zdjęć (w firmie Inter-Foto) zdobył Mateusz Górecki;
II miejsce i cyfrowy aparat fotograficzny ufundowany przez Inter-Foto oraz bon na bezpłatne wywołanie 100 zdjęć (w firmie Inter-Foto) Paweł Ochman;
III miejsce i narty ufundowane przez Sklep Podróżnika, a także bon na bezpłatne wywołanie 50 zdjęć (w firmie Inter-Foto) zdobył Michał Roś.