Wydanie nr 7 (147) Kwiecień 2007

    Drodzy Czytelnicy!
Miniony miesiąc obfitował w szereg znaczących dla Uniwersytetu wydarzeń. Po raz pierwszy na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii zorganizowano Święto Liczby Pi i okazało się ono ogromnym sukcesem. Różnorodne wykłady popularnonaukowe, pokazy, warsztaty i zabawy przyciągnęły ogromną rzeszę studentów i młodzieży szkolnej. Dzięki nim mogli się oni przekonać, że matematyka, fizyka, chemia i informatyka są naprawdę pasjonującymi dziedzinami wiedzy.

W Cieszynie gościliśmy prof. Richarda Pipesa, doradcę prezydenta Reagana oraz doktora honoris causa naszej Uczelni, który wygłosił wykład "Biały Dom Prezydenta Reagana i wprowadzenie stanu wojennego". Konferencja Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji pt. "Stan wojenny w Polsce - dylematy i kontrowersje po upływie ćwierćwiecza" ukazała, jak wiele jest jeszcze faktów do odkrycia dotyczących tego okresu historii.

Tym razem w dziale "W zaciszu gabinetów i laboratoriów" prezentujemy wyniki badań dr. Andrzeja Woźnicy, pracownika naukowego Katedry Biochemii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Jest ona autorem automatycznego biodetektora toksyczności ogólnej wód. Pomysł skonstruowania tego urządzenia powstał, kiedy Uniwersytet Śląski nawiązał współpracę z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów. Na spotkaniach z zarządem GPW często pojawiały się informacje o nieszczelnych instalacjach przesyłowych różnych chemikaliów. Automatyczny biodetektor został stworzony, by zapobiegać skutkom tego typu uchybień.

Myślę, że wielu z Państwa zainteresuje też dobra wiadomość - wirtualne drzwi Śląskiej Biblioteki Cyfrowej przekroczył w marcu milionowy czytelnik.

Zapraszam do lektury!

Iwona Kolasińska