Najnowszym dużym projektem
Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem działającym na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska było zorganizowanie I Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach "Nauka w obiektywie".
Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem zostało powołane w 1992 roku przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego jako jednostka wspólna Uniwersytetu Śląskiego, dla zintensyfikowania i zintegrowania działań Uczelni na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego i edukacji ekologicznej. Jego powstanie było możliwe m.in. dzięki międzynarodowemu programowi TEMPUS/PHARE, obejmującemu kooperację z Uniwersytetami: w Aarhus (Dania), Greenwich (Wielka Brytania) i Warszawskim. Również obecnie Centrum współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami zajmującymi się edukacją ekologiczną.
Swoje cele polegające na promowaniu działań dla osiągnięcia zrównoważonej środowiskowo aktywności człowieka Centrum realizuje poprzez trzy główne filary działalności. Pierwszym ważnym elementem są cykliczne wykłady interdyscyplinarne odbywające się już od 15 lat (w każdy czwartek o godzinie 16-tej) pod hasłem "Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska". Skierowane są one przede wszystkim dla studentów i młodzieży szkolnej, ale również pracowników naszej Uczelni (mają charakter otwarty i są bezpłatne).
Dr Mirosław Nakonieczny pełniący obowiązki Dyrektora Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem |
- Tematyka wykładów jest bardzo zróżnicowana - mówi dyrektor Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem dr Mirosław Nakonieczny. - Generalnie, w centrum naszego zainteresowania stoi człowiek i jego środowisko. Dlatego poruszamy tematy z zakresu nauk przyrodniczych, ekologii, techniki, ale także dotykamy spraw związanych z filozofią czy psychologią, nie uciekając również od problemów dotyczących bezpośrednio człowieka. Ponadto staramy się pamiętać o tzw. tematach interwencyjnych, czyli chcemy mówić o ważnych, najbardziej aktualnych sprawach, często niepokojących. Stąd w tym semestrze zaplanowaliśmy wykład mgr. inż. Jana Jakiela (ze Stowarzyszenia SISKOM w Warszawie) o Dolinie Rospudy, ale także o innych błędach, jakie popełniono i popełnia się przy wytyczaniu dróg, w tym Via Baltica.
Dr Monika Tarnawska prowadzi badania nad prosionkiem szorstkim (Porcellio scaber), o którym mówiła w ramach IV cyklu wykładów CSnCiŚ |
Centrum stara się także promować pracowników naukowych, którzy wyjeżdżają w ciekawe regiony świata i realizują ważne projekty. Są to nie tylko uznani profesorowie z dużym dorobkiem naukowym, ale także doktoranci, którzy pod okiem swoich promotorów prowadzą oryginalne i ciekawe badania.
- Chcemy prezentować pracowników, którzy mają osiągnięcia na polu popularyzacyjnym - twierdzi dr Nakonieczny. - Dlatego w tym semestrze zaplanowano wykład dr. hab. Piotra Skubały (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ) i dr. Ryszarda Kulika (Wydział Pedagogiki i Psychologii UŚ), którzy byli zaproszeni do Dubaju na Globar Environmental Youth Convention, gdzie prowadzili warsztaty naukowe.
Dyrektor Centrum podkreśla, że co roku odbywa się osiem wykładów pod hasłem "Forum Natura" (patrz: program XV cyklu),sponsorowanych przez
Drugim ważnym elementem działalności Centrum są "Międzynarodowe i Krajowe Szkoły Ochrony Środowiska". W ich ramach odbyło się już 10 Szkół Polsko-Duńskich. Organizatorzy ze strony duńskiej wspominają, że oficjalna współpraca z Polską "ruszyła" latem 1988 roku, gdy Mogens Gissel Nielsen, przekraczając Sudety od strony byłej Czechosłowacji zobaczył przygnębiający widok ginącego lasu w Górach Izerskich.
"Wkrótce zdaliśmy sobie sprawę, że Polska to kraj, który powinniśmy odwiedzić. Leży ona w naszym sąsiedztwie i jest "krajem kontrastów" z najpiękniejszą i niezniszczoną przyrodą w Europie, jak i z terenami zanieczyszczonymi w bardzo dużym stopniu. Dlatego też skontaktowaliśmy się w Polsce z dr Anną Kalinowską z Uniwersytetu Warszawskiego oraz z prof. Pawłem Migulą z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach" - napisali w artykule wspomnieniowym Dorthe Birkmose i prof. Mogens Gissel Nielsen.
Wśród gości zapraszanych przez CSnCiŚ było wiele postaci znanych i lubianych z ekranu telewizyjnego. Na zdj. państwo Hanna i Antoni Gucwińscy |
Podczas dziesięcioletniej współpracy z Centrum naukowcy z Danii odwiedzili wiele pięknych, choć zagrożonych degradacją regionów Polski, w tym: Tatry, Pieniny czy Szklarską Porębę, gdzie szokujące wrażenie wywarł na nich wymarły las w górach. Także pracownicy naszej Uczelni gościli w Danii, gdzie zwiedzali parki narodowe, laboratoria i instytuty naukowe oraz zakłady przemysłowe. Zdobyte w czasie organizacji "szkół" doświadczenie obecnie pozwala nam organizować nie tylko szkolenia i wyjazdy terenowe, ale także konferencje oraz warsztaty naukowe - co znajduje się w stałej ofercie Centrum.
Kolejnym elementem działalności Centrum są kursy organizowane we współpracy z Uppsala University w ramach międzynarodowego programu "The Baltic University Programme": "The Baltic Sea Environment" oraz "A Sustainable Baltic Region". The Baltic University jest projektem współpracy międzynarodowej ponad 150 uniwersytetów z 14 państw regionu Morza Bałtyckiego.
Najnowszym dużym projektem Centrum było zorganizowanie I Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach "Nauka w obiektywie". Jego zadaniem była promocja osiągnięć naukowych pracowników naszej Uczelni. Pierwszej jego edycji, związanej tematycznie z Górnym Śląskiem i województwem śląskim, towarzyszyło hasło "Śląsk okiem naukowca". Trzeba podkreślić, że do konkursu najwięcej prac zgłoszono właśnie z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.
Gacek brunatny (Plecotus auritus) - zdjęcie brało udział w konkursie fotograficznym "Nauka w obiektywie" |
AGNIESZKA SIKORA
Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego WYBRANE PROBLEMY EKOLOGII I OCHRONY ŚRODOWISKA 08.03.2007 15.03.2007 22.03.2007 29.03.2007 12.04.2007 19.04.2007 26.04.2007 10.05.2007 17.05.2007 24.05.2007 31.05.2007 |