Jeden uśmiech znaczy więcej niż tysiąc słów

UŚ dzieciakom

W listopadzie 2006 roku grupa studentów Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ postanowiła zachęcić każdego z nas do zostania Świętym Mikołajem.

Na ich wniosek akcja "UŚ dla Dzieciaków", która początkowo miała skupić się tylko na zbiórce darów dla Zespołu Opiekuńczo - Wychowawczego nr 2 w Sosnowcu (dom dziecka) przez wydziały sosnowieckie, objęła cały Uniwersytet Śląski. Tuż po jej ogłoszeniu do studentów Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach przyłączyli się studenci Wydziału Nauk Społecznych (KN Socjologii Reklamy i Komunikacji Społecznej oraz KN Studium Pracy Socjalnej).

- Podobne akcje, np.: "Studenci dzieciom na gwiazdkę" organizujemy już od pięciu lat. Na początku był to kosz na zabawki wystawiony na naszym Wydziale - powiedziła Alicja Rymaszewska z KN Socjologii Reklamy i Komunikacji Społecznej - W 2005 roku akcja zakończyła się kolacją wigilijną dla 190 osób.

Alicja Rymaszewska, Anna Majchrowska oraz Konrad Wiktor postanowili połączyć działania katowickiej i sosnowieckiej części Uniwersytetu. Studenci WNS, z racji ich pięcioletniego doświadczenia, zorganizowali zbiórkę pieniędzy na paczki świąteczne oraz wigilijną kolację dla dzieci ze stowarzyszenia Bona Fides, Szansa dla Każdego i domu dziecka. Charytatywna zbiórka pieniędzy rozpoczęła się "Świątecznym Kiermaszem" w budynku rektoratu oraz WNS. Ponadto, od 7 do 18 grudnia wolontariusze z Uniwersytetu Śląskiego kwestowali na terenie Centrum Handlowego Silesia City Center, gdzie na trzech stoiskach można było nabyć, za drobną opłatą, kartki i ozdoby świąteczne wykonane przez dzieciaki ze stowarzyszeń i domu dziecka. Dzięki wolontariuszom, sponsorom, senatorom UŚ oraz naszym pracownikom i studentom udało się zebrać 5 973,28 zł.

Foto: Agata i Piotr Kołodziejczyk

Uroczyste zakończenie akcji zostało podzielone na dwie części. Pierwsza, zaczęła się od przewiezienia zebranych na Uczelni darów do domu dziecka. Studenci i pracownicy UŚ podarowali dzieciakom książki, zabawki, artykuły szkolne i higieniczne, odzież, artykuły sportowe oraz gry, które zajęły ponad 40 ogromnych pudeł! - Takiego Mikołaja jeszcze nie mieliśmy! - powiedziała kierowniczka Zespołu Opiekuńczo - Wychowawczego nr 2 Iza Madeyska - To wspaniały pomysł.

Foto: Agata i Piotr Kołodziejczyk

Dzięki uprzejmości śląskiej policji prosto z domu dziecka dzieciaki przejechały na spotkanie z rówieśnikami z Katowic do SkateParku "Traffic", w którym burmistrz miasta Czeladzi Marek Mrozowski przygotował wigilijną kolację. Emocjonującym momentem spotkania był pokaz jazdy na rolkach w wykonaniu przedstawicieli Stowarzyszenia Kulturalno - Sportowego "Green".

Foto: Agata i Piotr Kołodziejczyk

Oczywiście żadne wigilijne spotkanie nie może obyć się bez Świętego Mikołaja. Bystrość dzieciaków była zdecydowanie lepsza niż kamuflaż Krzysztofa Jankowskiego z Radia ESKA, który wpadł na salę w tradycyjnym stroju i od pierwszego okrzyku "witajcie" został zdemaskowany. Przyznać jednak trzeba, że mimo rozpoznania radiowego idola dzieciaki pozwoliły się "wodzić za nos", bo przecież rozdawał prezenty, a do tego miał niecodziennego pomocnika. Elfem Mikołaja był Sznupek - maskotka policji, który zrobił na dzieciach wielkie wrażenie.

Foto: Agata i Piotr Kołodziejczyk

Po ekscytującym sprawdzeniu "co też Mikołaj mi przyniósł?" dzieciaki mogły spróbować swoich sił w licznych grach i konkursach, a także pomalować twarze nie tylko w barwy ulubionych klubów sportowych. Największym powodzeniem cieszyła się jednak możliwość sprawdzenia swoich sił w jeździe na rolkach.

AGATA KOŁODZIEJCZYK

Patronat nad akcją objęli:
JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek
Prezydent Katowic - Piotr Uszok
Burmistrz Czeladzi Marek Mrozowski
Radny Katowic Józef Zawadzki

Serdeczne podziękowania dla:
pana Tadeusza Szombara, Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa, Hurtowni Artykułów Chemicznych LAMS, C.H. Silesia City Center, Katowickiej Komendy Wojewódzkiej Policji, Radia ESKA Śląsk, SkateParku "Traffic", Agnieszki "Badi" Badury, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, dziekanów wszystkich wydziałów UŚ, Stowarzyszenia Sportowo - Kulturalnego "Green", sklepu internetowego HedonSkate

Foto: Agata i Piotr Kołodziejczyk

Foto: Agata i Piotr Kołodziejczyk

Foto: Agata i Piotr Kołodziejczyk