Wydanie nr 4 (144) Styczeń 2007

Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy w Wasze ręce już czwarty numer "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" w nowym kształcie. Gazeta wciąż się rozwija i pozostaje mieć nadzieję, że w dobrym kierunku. W tym numerze, obok stałych działów, sporo miejsca poświęciliśmy wydarzeniom, których w grudniu ubiegłego roku było szczególnie dużo. Zaczęło się 7 grudnia w Warszawie, gdzie Wydział Nauk o Ziemi UŚ oraz Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN zorganizowały międzynarodową konferencję "Ekstremalne zdarzenia hydrometeorologiczne w Polsce - kontekst europejski", podczas której skonfrontowano etapowe rezultaty prac prowadzonych w ramach interdyscyplinarnego projektu badawczego, którego koordynatorem jest UŚ, z wynikami ośrodków europejskich. Temat jest naprawdę ciekawy, bo przecież dotyczy nas wszystkich, a niestety, przez wiele lat temat badań zjawisk ekstremalnych i ich wpływu na warunki naszego życia i bezpieczeństwa był lekceważony.

Kilka dni później dotarła do nas informacja, że doktor Jerzy Jarosz, kierownik Dydaktyki Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ został laureatem II edycji konkursu "Popularyzator nauki 2006". To wspaniały sukces zważywszy, że doktor Jarosz był jedynym kandydatem zgłoszonym aż przez cztery instytucje.

Napisaliśmy także o spotkaniu z okazji 60. urodzin prof. zw. dr. hab. Tadeusza Sławka. Uroczystość jubileuszowa, na którą profesor chciał początkowo zaprosić przyjaciół do swojego domu, odbyła się, ku radości wszystkich, w Uniwersytecie. Dom nie pomieściłby takiej ilości jego uczniów, współpracowników i sympatyków.

Trudno też było nie wspomnieć o Wieczorze Akademickim, podczas którego wykład wygłosił ks. arcybiskup prof. Alfons Nossol. Ze względu na brak miejsca (cały wykład zająłby 10 stron w gazecie) musieliśmy zamieścić tylko jego pierwszy rozdział. Mam jednak nadzieję, że lektura nawet tego skromnego fragmentu zachęci Państwa do zajrzenia na stronę internetową "Gazety...", gdzie wykład zamieszczamy w całości. Gorąco polecam.

Iwona Kolasińska