Petr Pithart studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola w Pradze w latach 1957 - 1962, specjalizacja - prawo międzynarodowe. Już na piątym roku studiów rozpoczął pracę, jako asystent, w Katedrze Teorii Państwa i Prawa. Po dwuletniej służbie wojskowej wrócił na ww. katedrę a do roku 1970 prowadził na wydziale zajęcia, jako asystent specjalista. W międzyczasie powołano go na stanowisko sekretarza Interdyscyplinarnego Zespołu Czechosłowackiej Akademii Nauk ds. Reformy Systemu Politycznego (1966 - 1968). W latach 1967 - 1970 był redaktorem politycznym tygodnika "Literami noviny" ("Gazeta Literacka") (później "Literárni listy"), głównego organu ruchu reformatorskiego.
W okresie okupacji kraju przez wojska radzieckie, otrzymał jesienią 1969 roku stypendium na dwuletni podyplomowy pobyt w St. Anthohy's College w Oxfordzie. Z pobytu w Oxfordzie musiał jednak zrezygnować po trzech miesiącach, ponieważ cofnięto mu pozwolenie na pobyt za granicą a nie chciał pozostać na emigracji. Na wiosnę 1970 został zmuszony do odejścia z Wydziału Prawa do pracy w charakterze robotnika a po podpisaniu Karty 77 cofnięto mu na pewien okres prawo wykonywania zawodu prawnika.
Doc. JUDr. Petr Pithart |
Na grunt akademicki, tj. na Uniwersytet Środkowoeuropejski w Pradze (utworzony przez Georga Sorosa) wrócił, jako były premier rządu, w roku 1992 po niepowodzeniu jego partii Ruch Obywatelski w wyborach w 1992 r. Pracował tam przez dwa lata jako Senior Research Fellow, zajmując się współczesnym nacjonalizmem. Uniwersytet został jednak w roku 1994 przeniesiony z Pragi. Wrócił wówczas, po niemal ćwierćwieczu, na Wydział Prawa Uniwersytetu Karola jako docent (tytuł otrzymał za publikacje wydane w latach 70-tych, 80-tych i na początku 1990 r.). Prowadził tam i dotąd prowadzi w ramach zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin jednosemestralny kurs podstaw politologii.
Petr Pithart skupiał się w ostatnich latach na tematach, związanych z nowoczesną duchową i polityczną historią swego kraju (od końca baroku) i jego sąsiadów a szczególnie z kulturalno-politycznym fenomenem Europy Środkowej. Głównym punktem jego zainteresowań stał się problem nacjonalizmu, jego geneza i przemiany, zwłaszcza w stosunkach czesko-niemieckich i czesko-słowackich. W wielkiej pracy "Češi v dějinách nové doby. Pokus o zrcadlo" (Czesi w historii nowożytnej. Próba przedstawienia dokładnego wizerunku), której jednym z trzech współautorów jest Petr Pithart, znajduje się także rozdział o stosunkach czesko-polskich. Przy innych okazjach zajmuje się czesko-polskimi stereotypami i heterostereotypami (na ten temat prowadził dyskusję z bohemistą prof. Jackiem Baluchem także na gruncie polskim). Już przed rokiem 1989 poświęcił się tematowi społeczeństwa obywatelskiego w odniesieniu do partii politycznych.
Dorobek naukowy i literacki:
Tłumaczenia:
Prace zbiorowe: