I przyszedł maj...

Wbrew krążącym opiniom maj wcale nie jest najbardziej leniwym miesiącem w naszym kalendarzu. Wręcz przeciwnie. Mimo wielu świąt (czyt. długi week-end) będzie to bardzo pracowity miesiąc. Dlaczego? A to dlatego, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej święta (nie tylko dni między świętami) będzie trzeba odrobić. Tak. 3 maja jako drugie "czerwone" święto w tygodniu (ale proszę rozumieć to jako kolor oznaczenia w kalendarzu) musi zostać odpracowane. Niestety, nie wiadomo, dlaczego 3 a nie 1 maja. Dlatego błogie chwile spędzone przez nas na łonie natury zostały oszpecone wizją odpracowywania świąt (co już samo w sobie brzmi dziwacznie). W oczekiwaniu na odpracowywanie tegorocznego Bożego Narodzenia (tak, tak, to nie żart) zachęcamy do lektury bieżącego numeru "Gazety Uniwersyteckiej UŚ".

Przykre wizje tak pracowitego miesiąca możemy jedynie osłodzić poetyckimi obrazami nowego cyklu profesora Włodzimierza Wójcika "Nasze miesiące". Rozpoczynamy od poetyckiej wizji miesiąca maja. W następnych numerach "Gazety..." będą pojawiały się felietony nt. kolejnych miesięcy.

12 kwietnia br., gościem naszej Uczelni był Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Leszek Balcerowicz. Jednym z celów spotkania było podpisanie listu intencyjnego o przekazaniu dotychczasowej siedziby NBP dla Uniwersytetu Śląskiego. Zapraszamy do zapoznania się z relacją Filipa Koprowskiego ze spotkania profesora Balcerowicza z władzami i studentami naszej Uczelni.

Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że największa sala audytoryjna Instytutu Fizyki nosi imię Profesora Andrzeja Pawlikowskiego. Tymczasem od Jego śmierci minęło już 20 lat. Z tej okazji sylwetkę Profesora, Jego działalność naukową i wkład w powstanie i rozwój katowickiej Fizyki Teoretycznej przybliża naszym Czytelnikom artykuł prof. dr. hab. Michała Matlaka i prof. dr. hab. Władysława Borgieła.

Kwiecień to szczególny miesiąc w naszym kalendarzu. Już chyba zawsze rocznica śmierci Jana Pawła II będzie skłaniała nas do refleksji i zadumy nad życiem i przemijaniem. W tym roku nasze myśli o polskim Papieżu koncentrują się wokół kwestii pragnień szybkiej beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II. W związku z tym w majowym numerze "Gazety..." zamieszczamy rozmowę Agnieszki Sikory z Dziekanem Wydziału Teologicznego ks. prof. dr. hab. Wincentym Myszorem, poświęconą tematyce świętości, świętych i rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Na koniec mimo wszystko życzymy naszym Czytelnikom jak najwięcej majowych uniesień, wszak w końcu mamy długo oczekiwaną wiosnę...

Redakcja

Autorzy: Redakcja