GRASZ O STAŻ

6 lutego ruszyła kolejna, XI edycja konkursu "Grasz o staż". W tym roku, aby wziąć w nim udział wystarczy rozwiązać od 1 do 3 zadań dostępnych na stronie www.grasz.pl, wypełnić formularz i wysłać swoje rozwiązania do 4 kwietnia 2006.

"Grasz o staż" - co to takiego i kto może wziąć udział?

"Grasz o staż" to największy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs dla wszystkich studentów III, IV i V roku oraz absolwentów studiów wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Nieistotny jest tryb ani kierunek studiów - każdy może wygrać. A jest o co walczyć - do wygrania są płatne praktyki w renomowanych firmach - zarówno polskich, jak i międzynarodowych, a także w organizacjach pozarządowych. Dodatkowymi nagrodami są kursy językowe, szkolenia oraz studia podyplomowe. Konkurs umożliwia młodym, dopiero wkraczającym na rynek pracy, ludziom zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Jak pokazuje doświadczenie, dla wielu laureatów konkursu, wygrana w nim stanowi pierwszy poważny krok na drodze zawodowej i początek kariery.

Poza praktykami, organizatorzy zapewniają wszystkim osobom, które wygrywają praktyki specjalne dwudniowe szkolenie. W jego trakcie zwycięzcy konkursu dowiadują się, jak najlepiej wykorzystać staż, a także zdobywają umiejętności z zakresu komunikowania się i negocjacji oraz uczą się, jak efektywnie planować i wyznaczać sobie cele, a później je realizować.

Dotychczas w konkursie "Grasz o staż", którego organizatorami są PricewaterhouseCoopers oraz "Gazeta Wyborcza", udział wzięło blisko 17 tys. uczestników, a tysiąc z nich zostało laureatami konkursu.

Każdy może spróbować!

Na stronie internetowej www.grasz.pl dostępne są zadania konkursowe z ponad 40 różnych dziedzin - od elektryki i informatyki, HR, marketing i PR po zagadnienia związane z zarządzaniem. Aby wziąć udział w konkursie, należy wybrać od jednego do trzech z zadań, rozwiązać je i przesłać do nas wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym on-line. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 kwietnia 2006, do północy!

Jak rozwiązać zadanie?

Przede wszystkim myśl i kombinuj. Nie myśl schematami. Myśl całym sobą. Niech rozwiązanie będzie Twoją wizytówką. Zacznij rozwiązywać swoje zadanie, a później je udoskonalaj. Szukaj potrzebnych informacji w Internecie, czasopismach, a jeśli chcesz nawet w książkach lub... puść wodze wyobraźni i zrób to po swojemu. Trzeba zwrócić uwagę na: kompleksowość rozwiązania, możliwość zastosowania go w praktyce, kreatywność, oryginalność spojrzenia na rozwiązywany problem. Rozwiązanie jednego zadania nie może być dłuższe, niż 10 tys. znaków ze spacjami. Wybierając zadania - wybieraj dziedziny, z których praktyki chcesz wygrać.

Jak przebiega konkurs?

W pierwszym etapie specjaliści, autorzy zadań i osoby z nimi współpracujące, oceniają nadesłane rozwiązania. Oceny z zadań wracają do organizatorów konkursu, którzy na ich podstawie oraz na podstawie formularzy zgłoszeniowych, wybierają grupę najlepszych uczestników, którzy trafiają do II etapu konkursu.

II etap polega na rozmowach kwalifikacyjnych u fundatorów. Kierowani są na nie uczestnicy, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami konkursowymi i najpełniej spełniają wymagania fundatorów. Na każdą rozmowę trafia 3-5 uczestników konkursu. Po tym etapie, fundatorzy wybierają Laureatów konkursu - osoby, które odbędą praktyki. Bardzo ważne jest także, w jakim stopniu dany uczestnik spełnia wymagania stawiane przez fundatora praktyki oraz jak zaprezentuje się na rozmowie kwalifikacyjnej.

PIOTR RUSZOWSKI

Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Bez przypisówKronika UŚNiesklasyfikowaneStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZaproszenia
Zobacz stronę wydania...