16 stycznia 2016 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się gala Laurów Umiejętności i Kompetencji, zorganizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach

XXIV gala Laurów Umiejętności i Kompetencji

Nagrody przyznawane są osobom, które wnoszą nieoceniony wkład w rozwój kraju i wizerunek Polski w świecie, oraz firmom, instytucjom i organizacjom legitymującym się sukcesem gospodarczym, stanowiącym wzór do naśladowania. Decyzją Kapituły przyznano 75 Laurów (1 Diamentowy, 1 Kryształowy z Diamentem, 6 Kryształowych, 23 Platynowe oraz 44 Złote), a także nagrodę specjalną – Orła Piastów Śląskich.

Od 2008 roku uroczysta gala z okazji wręczenia Laurów organizowana jest w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu
Od 2008 roku uroczysta gala z okazji wręczenia Laurów organizowana jest w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

W powitaniu prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik stwierdziła, że Śląsk się zmienia i zmienia się Polska, między innymi dzięki takim ludziom, jak nagrodzeni podczas gali. Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik zauważył natomiast, że Laury nie są wyróżnieniem czy nagrodą, lecz formą przekazywania podziękowań osobom i organizacjom, które swoimi działaniami wpłynęły na otaczającą je rzeczywistość.

Najwyższe wyróżnienie, Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji, otrzymała prof. Hanna Suchocka, premier Polski w latach 1992–1993, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jerzego Buzka (1997–2000), ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim (2001–2013).

Hanna Suchocka, laureatka Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji
Hanna Suchocka, laureatka Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji

– Życie polityczne zostawiłam już za sobą. Nie spodziewałam się, że zostanie ono jeszcze raz przypomniane i to w takiej formie – powiedziała była premier Polski. – Dla nas, laureatów, którzy nie pochodzą ze Śląska, ważne jest to, że mamy szansę zapoznać się z tym regionem i poznawać, jak się zmienia.

Statuetki wręczane były w kategoriach gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Wyróżnieni zostali również m.in. prezydent Katowic dr Marcin Krupa (Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii udany debiut) oraz ks. prof. dr hab. Michał Heller (Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji z Diamentem), który powiedział:

– Umiejętność i kompetencja zależą ode mnie. Trzeba pamiętać o ograniczeniach. Trzeba o nich pamiętać także dlatego, żeby poza nie wyjść, bo przecież wszystkie ograniczenia są po to, aby je przekraczać.

Prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk został uhonorowany Złotym Laurem Umiejętności
i Kompetencji w dziedzinie nauki i innowacyjności
Prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk został uhonorowany Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w dziedzinie nauki i innowacyjności

Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji pro publico bono została wyróżniona również rzecznik praw obywatelskich w latach 2010–2015 dr hab. prof. UKSW Irena Lipowicz. Janusz Steinhoff – wicepremier i minister gospodarki w latach 1997–2001, poseł na Sejm X, I i III kadencji, obecnie przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej i Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – został wyróżniony Orłem Piastów Śląskich. Kryształowe Laury Umiejętności i Kompetencji odebrali: prof. Józef Dubiński – naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w latach 2001–2015 z okazji 70. rocznicy powstania Instytutu, dr hab. n. med. Bogdan Koczy – dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich z okazji 90-lecia istnienia Szpitala, Adam Leszkiewicz – prezes Zarządu, dyrektor generalny Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA, prof. dr hab. n. med. Bogusław Maciejewski – wieloletni dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej- Curie, oddział w Gliwicach, kierownik Kliniki Radioterapii CMKP, Tadeusz Serafin – dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu z okazji 70. rocznicy powstania Opery, prof. dr hab. n. med. Aleksander R. Sieroń – konsultant krajowy w dziedzinie angiologii.

Prof. dr hab. Jolanta Tambor otrzymała Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii osoba lub instytucja wspierająca
rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm
Prof. dr hab. Jolanta Tambor otrzymała Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii osoba lub instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm

Wśród laureatów znaleźli się pracownicy Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk – prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką, przewodniczący Rady Naukowo- Programowej Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, prof. dr hab. Jolanta Tambor – dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, pełnomocnik rektora ds. studentów zagranicznych na Uniwersytecie Śląskim oraz prof. dr hab. Bernadetta Fuchs – pracownik Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego Wydziału Prawa i Administracji UŚ, prezes Sądu Arbitrażowego przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Prorektor prof. Andrzej Kowalczyk został uhonorowany Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w dziedzinie nauki i innowacyjności. Prof. Jolanta Tambor otrzymała Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii osoba lub instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm. Prof. Bernadetta Fuchs została wyróżniona Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji pro publico bono.

Laury Umiejętności i Kompetencji to coroczne wydarzenie, podczas którego wręczane są statuetki w dziedzinie gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Historia Laurów sięga roku 1992, kiedy działacze samorządu gospodarczego skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach wystąpili z inicjatywą dziękowania ludziom nieprzeciętnym, wyróżniającym się firmom, organizacjom i instytucjom, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich.

W dotychczasowej historii Laurów wyróżniono 1021 osób, firm oraz instytucji.

Prof. dr hab. Bernadetta Fuchs została wyróżniona Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji pro publico bono
Prof. dr hab. Bernadetta Fuchs została wyróżniona Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji pro publico bono

W zaszczytnym gronie wyróżnionych Diamentowymi Laurami Umiejętności i Kompetencji znaleźli się: Lech Wałęsa oraz arcybiskup Damian Zimoń (1992), Andrzej Olechowski (1994), biskup Alfons Nossol (1995), Ojciec Święty Jan Paweł II (1996), klasztor jasnogórski (1997), Jerzy Buzek (1998), Javier Solana Madariaga oraz Bronisław Geremek (1999), Jan Nowak Jeziorański (2000), Zbigniew Brzeziński oraz o. Mieczysław Albert Krąpiec (2001), Aleksander Kwaśniewski (2002), Danuta Hübner oraz Wojciech Kilar (2003), Vaclav Havel oraz Tadeusz Mazowiecki (2004), Stanisław Dziwisz (2005), Władysław Bartoszewski (2006), Leszek Balcerowicz (2007), Andrzej Wajda oraz Andris Piebalgs (2008), Bogdan Borusewicz (2009), Krzysztof Zanussi (2010), José Manuel Barroso (2011), Janusz Lewandowski (2012), Krzysztof Penderecki (2013) oraz Bronisław Komorowski (2014).

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie: http://laury.rig.katowice.pl/index.php/laureaci/laureaci-2011/2015.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Wojciech Nowak, Gabinet Rektora