Portal naukowy Uniwersytetu Śląskiego „Przystanek Nauka” został wyróżniony w konkursie „Popularyzator Nauki 2015” w kategorii nauka w internecie

Nagrodzono popularyzatorów nauki

Wręczenie nagród odbyło się 17 grudnia 2015 roku podczas uroczystej gali w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Z rąk wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego dr. Jarosława Gowina statuetkę oraz pamiątkowy dyplom odebrała dr Agnieszka Sikora, redaktor naczelna portalu.

Laureaci konkursu „Popularyzator Nauki 2015” z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego dr. Jarosławem
Gowinem
Laureaci konkursu „Popularyzator Nauki 2015” z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego dr. Jarosławem Gowinem

Konkurs „Popularyzator Nauki”, organizowany od 2005 roku przez serwis PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.

Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera wybierała laureatów w czterech podstawowych kategoriach: popularyzatorzy indywidualni, instytucje naukowe, instytucje pozanaukowe oraz media. Kandydaci rywalizowali także o wyróżnienia w kategoriach: nauka w internecie (za internetową aktywność popularyzatorską) oraz sponsor popularyzacji (dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską).

W kategorii popularyzatorzy indywidualni – naukowcy zwyciężyła w tym roku prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Od 25 lat popularyzuje medycynę, nauki o żywieniu i farmację kliniczną. Jej wystąpień można wysłuchać podczas festiwali i pikników naukowych, na swoim koncie ma też m.in. cotygodniowy program TVN „Wiem, co jem” i kilka książek. W kategorii popularyzatorzy indywidualni – animatorzy popularyzacji nagroda przypadła Karolowi Wójcickiemu z planetarium Niebo Kopernika Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Popularyzacją nauki zajmuje się od 2003 roku. Od 2008 roku jest związany z CNK, gdzie od ponad 4 lat prowadzi pokazy i prezentacje naukowe.

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie zostało nagrodzone w kategorii instytucje naukowe. To jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powołana w 2008 roku z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Wśród wielu przedsięwzięć Centrum są m.in.: wykłady z serii „Granice Nauki” umieszczone na portalu YouTube, kursy online, Festiwal Kopernika, współtworzenie działu naukowego w „Tygodniku Powszechnym” czy cykl dyskusji „Rozmowy przy kawie” prowadzonych przez ks. prof. Hellera.

W kategorii instytucje pozanaukowe nagroda trafiła do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Działającą od ośmiu lat trójmiejską placówkę w 2014 roku odwiedziło 250 tys. gości. Dzieci i dorośli zdobywają tam wiedzę, bawiąc się na ok. 200 interaktywnych eksponatach.

W kategorii media zwyciężył miesięcznik „Forum Akademickie”. To czasopismo informacyjno- publicystyczne, które od 1991 roku zajmuje się polską nauką i szkolnictwem. Redakcja miesięcznika od wielu lat organizuje też konkurs „Skomplikowane i proste” na najlepszy artykuł, w którym młodzi uczeni opiszą swoje badania.

Wyróżnienie specjalne otrzymały również wspólnie Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka. Kapituła doceniła zaangażowanie popularyzatorek oraz wspierającej je Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Pile w działalność Akademii Młodych Odkrywców. Zajęcia Akademii skierowane są do uczniów pilskich szkół podstawowych. Poza tym Kapituła zdecydowała o przyznaniu nagrody specjalnej za całokształt działalności popularyzatorskiej prof. Przemysławowi Wojtaszkowi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor zajmuje się popularyzacją od niemal 15 lat. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest ogólnopolska akcja „Noc Biologów”, której jest pomysłodawcą i głównym organizatorem.

Co roku redakcja PAP – Nauka w Polsce przyznaje również pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tym roku otrzymał ją Marek Sieczkowski, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Portal „Przystanek Nauka” (przystaneknauka. us.edu.pl), który został wyróżniony w kategorii nauka w internecie, doceniono za udany debiut (powstał na przełomie stycznia i lutego 2015 roku). Na portalu można znaleźć m.in.: artykuły popularnonaukowe, filmy, komentarze ekspertów, opisy ciekawych badań, kalendarium ważnych wydarzeń ze świata nauki, blogi naukowe i e-wykłady. Od początku funkcjonowania portalu partnerem projektu jest firma Węglokoks SA.

W kategorii sponsor popularyzacji nagroda nie została przyznana.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje, takie jak: Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Wśród nagrodzonych w poprzednich edycjach są także pracownicy Uniwersytetu Śląskiego: dr Jerzy Jarosz (2006), dr Magdalena Ochwat (2010) i Jacek Szymik-Kozaczko (2012).

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: PAP/Leszek Szymański