Kursy języka francuskiego Alliance Française

Stowarzyszenie Alliance Française w Katowicach jest jednym z siedmiu ośrodków w Polsce podlegających Ambasadzie Francji. Jego głównym celem jest promocja kultury Francji oraz języka francuskiego na Śląsku. Stanowi również centrum biznesu łączące działalność kulturalną i ekonomiczną. Aktywnie współpracuje z lokalnymi instytucjami ekonomicznymi, kulturalnymi i pedagogicznymi. Sieć partnerów Alliance Française liczy ponad 1500 przedsiębiorstw w całym kraju.

Zajęcia językowe prowadzone przez lektorów Alliance Française
Zajęcia językowe prowadzone przez lektorów Alliance Française

Alliance Française prowadzi kursy języka francuskiego na wszystkich poziomach zaawansowania. Organizuje międzynarodowe egzaminy z języka francuskiego – DELF, DALF, jak również egzaminy z języka francuskiego specjalistycznego Izby Przemysłowo-Handlowej w Paryżu (CCIP). Dysponuje zespołem nauczycieli na najwyższym poziomie, którzy przygotują do aktywnego i profesjonalnego wykorzystania języka francuskiego. Alliance Française to nie tylko szkoła języka, umożliwia także kontakt z kulturą Francji oraz ze środowiskiem frankofońskim. Wszyscy kursanci mają dodatkowo możliwość udziału w licznych wydarzeniach kulturalnych i biznesowych, takich jak wieczory kinowe, koncerty, degustacje kuchni francuskiej czy pokazy mody. Co więcej, dzięki licznym kontaktom biznesowym z firmami francuskimi i nie tylko ośrodek ułatwia studentom dostęp do rynku pracy.

Początkowo Alliance Française w Katowicach działało jako jednostka międzywydziałowa przy Uniwersytecie Śląskim. W 2008 roku stworzono niezależne Stowarzyszenie Alliance Française na zasadzie prawa lokalnego. Współpraca z Uniwersytetem Śląskim nie została przerwana. Jej wyrazem są m.in. wspólne konferencje, targi pracy, dni frankofonii, a w ostatnim czasie wakacyjne intensywne kursy języka francuskiego odbywające się od czerwca 2015 roku w budynku przy ul. Bankowej 11. Zajęcia te przez całe lato cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, dlatego też zdecydowano się na kontynuację zajęć w salach Uniwersytetu Śląskiego. Już od października ośrodek rusza z nową ofertą kursów semestralnych i rocznych języka francuskiego. Prowadzenie kursów w samym centrum Katowic, w miejscu uczęszczanym przez wielu studentów i uczniów jest dużym dla nich udogodnieniem. Pracownicy Stowarzyszenia wierzą, że projekt ten dodatkowo wzmocni współpracę między Alliance Française a Uniwersytetem Śląskim i pozwoli na podjęcie wielu różnorodnych działań na rzecz studentów i nie tylko.

Autorzy: Agnieszka Mann
Fotografie: Karl Zangerle