Od 25 do 29 maja w Katowicach odbywał się Tydzień Kultur Dalekiego Wschodu. Z Katowic do Pekinu

Obalanie mitów

Tydzień Kultur Dalekiego Wschodu. Z Katowic do Pekinu udało się zorganizować dzięki współpracy Uniwersytetu Śląskiego z firmą Only1 Fight Corporation Ltd. Było to swoiste święto Dalekiego Wschodu, podczas którego mieszkańcy Katowic mieli okazję poznać języki i kultury odległych krajów, które do tej pory znali tylko z gazet, książek i filmów. Tę możliwość uczestnikom wydarzenia stworzyli studenci anglistyki (specjalność tłumaczeniowa z językiem chińskim), lektorzy i wykładowcy Instytutu Języka Angielskiego Uniwersytetu Śląskiego, studenci z Chin przebywający na stażu na Uniwersytecie Śląskim, a także studenci i wykładowcy Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich.

Dzień Chiński na katowickim rynku
Dzień Chiński na katowickim rynku

W ramach inauguracji Tygodnia Kultur Dalekiego Wschodu wykład popularyzujący Chiny pt. Czy patrząc na palce, Polak i Chińczyk widzą to samo? wygłosiła prof. dr hab. Jolanta Tambor, pełnomocnik JM Rektora UŚ ds. studentów zagranicznych. Nie było to jedyne tego typu spotkanie przekazujące wiedzę o Dalekim Wschodzie. Podczas tego jakże intensywnego tygodnia w Katowicach miały miejsce niezwykle interesujące wykłady dotyczące etykiety biznesowej Japonii, japońskiego savoir-vivre’u oraz aktualnej sytuacji społeczno-politycznej tego kraju. Spotkania przygotowało ICHIGO – Japońskie Centrum Kultury i Biznesu. Odbyły się także warsztaty dotyczące protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego obowiązującego w Chinach. Warsztaty poprowadziła Li Yinan z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Osobny blok zajęć poświęcony został językom dalekowschodnim. Lekcje języka chińskiego i koreańskiego odbyły się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej, w Studenckiej Strefie Aktywności w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach oraz w Galerii Miasta Ogrodów przy ulicy Stanisława. Lekcje dały możliwość nauczenia się podstawowych wyrażeń w języku chińskim i koreańskim, nauki alfabetu i liczenia, a także poznania różnic i podobieństw w strukturze tych języków. Pod koniec zajęć uczestnicy potrafili układać podstawowe dialogi w języku chińskim, zatem mit o tym, że jest to język wyjątkowo trudny, został obalony. Wszyscy zebrani otrzymali na pamiątkę słowniczki, które pozwolą na usystematyzowanie wiedzy oraz dalsze poznawanie obu języków. Opiekę nad dniem języków dalekowschodnich sprawowali administratorzy fanpage’a UŚ działającego na Facebooku Świat na wyrywki.

Uczestnicy mogli poznać tajniki kaligrafii
Uczestnicy mogli poznać tajniki kaligrafii

Jedną z atrakcji wydarzenia był Dzień Chiński, który miał miejsce na katowickim rynku. Stoisko kaligrafii, wiersze chińskiego poety Li Bai z tłumaczeniem na język polski, wywiady z wykładowcami języka chińskiego Uniwersytetu Śląskiego na temat ich doświadczeń związanych z pierwszymi dniami pobytu w Polsce, przedstawienie w języku chińskim Czerwonego Kapturka, zaprezentowanie znanych piosenek zagranicznych wykonanych po chińsku oraz ceremonia parzenia herbaty to tylko niektóre elementy tego barwnego, rozśpiewanego popołudnia. Tego samego dnia w restauracji Li Long w Katowicach przy ulicy Warszawskiej 31 odbyły się warsztaty Kulinaria Dalekiego Wschodu, podczas których można było rozsmakować się w narodowych potrawach z Chin, Wietnamu i Korei. Dodatkową atrakcją dla uczestników warsztatów było to, że nie tylko poznali tajniki kuchni dalekowschodniej, ale także wzięli udział w degustacji potraw, które dopiero za kilka miesięcy znajdą się w menu lokalu. Tydzień Kultur Dalekiego Wschodu zakończył się galą sportów walki w katowickim „Spodku”, podczas której widzowie mogli podziwiać zmagania zawodników sanda, muay thai, K1 i MMA.

Poszczególne elementy Tygodnia zgromadziły publiczność nieograniczającą się do społeczności akademickiej. Wzięło w nim udział wielu mieszkańców naszego regionu, którzy – jak można mieć nadzieję – będą uczestniczyli w podobnych tego typu imprezach w przyszłości.

Autorzy: Agnieszka Tambor
Fotografie: Lucyna Sadzikowska, Agnieszka Szymala