Wydanie nr 5 (225) luty 2015

2 lutego 2015 roku wystartował nowy portal Uniwersytetu Śląskiego „Przystanek Nauka”. Portal skierowany jest nie tylko do naukowców, studentów i doktorantów, ale do wszystkich interesujących się nauką. Na stronie: przystaneknauka.us.edu.pl znajdą Państwo miedzy innymi: ciekawostki ze świata nauki, informacje na temat najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Śląskiego i osiągnięć naukowych studentów, doktorantów i pracowników uczelni, filmy przygotowane przez Telewizję Internetową Uniwersytetu Śląskiego prezentujące ciekawe eksperymenty, komentarze ekspertów czy relacje z wydarzeń o charakterze naukowym, e-wykłady, opisy projektów, informacje na temat nowoczesnych laboratoriów i aparatury Uniwersytetu Śląskiego, kalendarium wydarzeń naukowych. Będzie też możliwość założenia własnego bloga naukowego, do czego gorąco zachęcamy.

Mówienie czy raczej pisanie o nauce nie jest łatwe. Sami o tym dobrze wiemy, gdyż od wielu lat na łamach „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” promujemy naukę, szczególnie w dziale „Badania naukowe”. Naukowcy często używają języka bardzo hermetycznego, wielu specjalistycznych terminów, niezrozumiałych dla osób spoza danej dziedziny nauki. Założeniem nowego portalu jest opowiadanie o nauce w sposób przystępny, ciekawy, ale nie infantylny. Chcemy pokazać, szczególnie młodzieży licealnej, będącej w ważnym momencie swojej drogi kształcenia, że nauka może być fascynująca, dawać dużo przyjemności i satysfakcji. Być może portal zainspiruje ich do wybrania zawodu naukowca. Chcemy również zbliżyć do siebie naukowców reprezentujących różne obszary wiedzy tak, aby fizycy mogli dowiedzieć się, czym zajmują się ich koledzy na przykład z Wydziału Filologicznego, a humaniści – co robią chemicy czy matematycy.

Zapraszamy do odwiedzania portalu, komentowania na Facebooku, przesyłania propozycji artykułów, dzielenia się swoimi zainteresowaniami i zakładania blogów naukowych.