16 kwietnia odbył się finał ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

VIII Konkurs Chemiczny

Grupa 29 najlepszych uczniów wzięła udział w finale, w którym zmierzyli się z zadaniami
laboratoryjnymi
Grupa 29 najlepszych uczniów wzięła udział w finale, w którym zmierzyli się z zadaniami laboratoryjnymi

Organizatorami konkursu byli Instytut Chemii z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ w Katowicach oraz katowicki Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Patronat nad wydarzeniem sprawowali prof. zw. dr hab. Alicja Ratuszna, dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ, oraz dr hab. prof. UŚ Michał Daszykowski, dyrektor Instytutu Chemii. Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania uczniów szkół średnich chemią oraz zachęcenie ich do studiowania jej na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ, dlatego młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą dydaktyczną Wydziału – głównie Instytutu Chemii.

Podobnie jak w ubiegłych latach konkurs składał się z dwóch części – pisemnej (eliminacje) i laboratoryjnej (finał). W etapie pisemnym, przeprowadzonym 4 marca, 208 uczennic i uczniów z 30 szkół średnich województw śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego rozwiązywało zadania problemowe. Tę fazę zmagań poprzedził wykład popularnonaukowy dr hab. Ewy Malickiej pt: „AntyNobel, czyli jak zabawnie skupić uwagę świata na swoich badaniach”. 16 kwietnia grupa 29 najlepszych uczniów wzięła udział w finale, w którym zmierzyli się z zadaniami laboratoryjnymi. Podium konkursu w całości zajęli reprezentanci V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie: Dominik Zdybał (I miejsce), Mikołaj Żychowicz (II miejsce) oraz Paweł Wójcik (III miejsce). Laureaci i pozostali finaliści otrzymali nagrody i dyplomy. Zwycięzca wzbogacił się o iPada, a jego szkolni koledzy o tablety. Nagrody dla czołowej trójki ufundowane zostały przez SYNTHOS SA – głównego sponsora. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali również nagrody książkowe i upominki (wydawnictwa o tematyce chemicznej i popularnonaukowej, zestawy kosmetyków i inne) od pozostałych sponsorów: Pollena Savona, Kraina Książek, FH-Odczynniki, PTChem, ZNP i NSZZ „Solidarność”. Dwoma nagrodami specjalnymi wyróżniono również dr. Wojciecha Przybylskiego, nauczyciela chemii z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie – za wkład pracy w przygotowanie zwycięzcy konkursu (nagrodę ufundował ZNP) oraz za szczególne osiągnięcia w przygotowaniu aż siedmiorga finalistek i finalistów konkursu (nagrodę ufundowali PTChem i NSZZ „Solidarność”).

W tym roku Ogólnopolski Konkurs Chemiczny został zdominowany przez przedstawicieli jednej placówki. Gratulujemy krakowskiej „Piątce” wspaniałych uczennic i uczniów oraz znakomitego nauczyciela chemii!

Autorzy: Stanisław Krompiec
Fotografie: Mateusz Penkala