Pięćdziesięcioosobowa grupa studentów i pracowników UŚ uczestniczyła w konferencji programistycznej BlackBerry 10 Jam w Warszawie

Kolejne doświadczenia

W konferencji, która odbyła się 3 lipca w warszawskim hotelu Hilton, wzięło udział około 400 osób. Research in Motion pokazał, że zależy mu na programistach i na jak największej liczbie aplikacji dostępnych w dniu premiery terminali z nowym systemem BlackBerry 10.

Przedstawiciele firmy Research in Motion opowiadali o nowym systemie oraz możliwościach dla programistów
Przedstawiciele firmy Research in Motion opowiadali o nowym systemie oraz możliwościach dla programistów

Tematem spotkania był nowy system operacyjny na urządzenia mobilne – BlackBerry 10. Firma RIM przygotowała szereg wykładów dotyczących programowania na nową platformę oraz możliwości dla programistów. Oprócz prelekcji na tematy ogólne, zostały przygotowane dwie „ścieżki” wykładowe, które uczestnicy mogli wybrać zgodnie z własnymi upodobaniami i umiejętnościami. Pierwszą z nich była ścieżka poświęcona programowaniu w natywnych językach z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Native SDK dla C/ C++. Druga zaś dotyczyła programowania w najnowszych językach webowych. Głównym narzędziem tej ścieżki jest BlackBerry 10 Webworks, które pozwala pisać aplikacje z wykorzystaniem HTML5 i JavaScript.

Po rejestracji na wydarzenie, część uczestników mogła zauważyć na swoich plakietkach z nazwiskiem literę „Q”. Obecność tej literki na plakietce zapewniała otrzymanie testowej wersji urządzenia z nowym systemem. Inne osoby z grupy UŚ otrzymały BlackBerry DevAlpha, na których mogą testować swoje aplikacje, napisane na najnowszy system operacyjny.

Aktualizacje narzędzi programistycznych w wersji beta, które prezentowane były na konferencji, ułatwiają i przyspieszają opracowywanie aplikacji na platformę BlackBerry 10, stanowiącą obecnie najbardziej otwarty ekosystem na rynku urządzeń mobilnych. Nowe funkcje narzędzi programistycznych BlackBerry 10 zwiększają czytelność kodu, a także efektywność i wygodę budowy oraz edycji aplikacji.

Gościem konferencji był m.in. znany polski raper Liroy
Gościem konferencji był m.in. znany polski raper Liroy

Interesujące wykłady, poświęcone procesowi tworzenia aplikacji na BB10, niezwykle ułatwiają developerom pracę. Prowadzący prelekcje byli energiczni i otwarci, a ich prezentacje klarowne i przyjazne nawet dla mniej zaawansowanych programistów. Zaskoczeniem było pojawienie się na konferencji gwiazdy polskiego show-biznesu Liroya, który oficjalnie oznajmił, że jego firma zajmuje się tworzeniem aplikacji mobilnych m.in. dla BlackBerry. Aktywnie uczestniczył w prelekcjach, dyskutował z pracownikami RIM oraz gośćmi konferencji.

BlackBerry Jam Warsaw była częścią ogólnoświatowej serii konferencji, promujących BlackBerry 10, jednak mówi się, że w Warszawie konferencja była najliczniejsza ze wszystkich, które odbyły się dotąd w Europie. Może to oznaczać jeszcze większe zainteresowanie RIM naszym krajem, a to z pewnością przyniesie korzyści konsumentom, deweloperom czy studentom kierunków informatycznych.

Konferencję na pewno można uznać za udaną, wielu studentów informatyki Uniwersytetu Śląskiego ma za sobą pisanie pierwszych aplikacji na nowy system. Mamy nadzieję, że Akademia BlackBerry na naszej uczelni będzie dalej tak intensywnie się rozwijać.

Autorzy: Jakub Sikora
Fotografie: Jakub Sikora