Telewizja internetowa Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęła swoją działalność rok temu. Dziś pora na pierwsze refleksje i oceny jej funkcjonowania

Warto oglądać!

Telewizja internetowa Uniwersytetu Śląskiego to medium, które ma na celu nie tylko „wyjście” uczelni do środowiska zewnętrznego, ale również budowanie więzi ze społecznością akademicką. Takie cele zakładaliśmy w październiku 2011 roku, a dziś, po roku działalności, możemy powiedzieć, że staramy się je realizować jak najlepiej. Pisząc o uniwersyteckiej telewizji, trzeba odpowiedzieć na podstawowe pytanie: dlaczego UŚ TV warto oglądać?

Radosław Aksamit, redaktor naczelny UŚ TV, podczas pracy
Radosław Aksamit, redaktor naczelny UŚ TV, podczas pracy

Współczesna telewizja jest medium, któremu zarzuca się wtórność, brak polotu, nadmierną sensacyjność przekazu i zbytni pośpiech. Jako redakcja UŚ TV nie możemy stwierdzić, że nie dotyczą nas zarzuty skierowane w stronę „szklanego ekranu”, zwłaszcza że w znacznej mierze posługujemy się jego narzędziami i podążamy za najnowszymi trendami w produkcji, np. wykorzystując usługę Video on Demand (emisja materiałów filmowych na życzenie). Mimo to jesteśmy pewni, że jest co najmniej kilka powodów, dla których warto zainteresować się ofertą Telewizji internetowej UŚ.

UŚ TV zajmuje się sprawami bliskimi Uniwersytetowi i całej społeczności akademickiej. W serwisie www.telewizja.us.edu.pl zamieszczamy rzetelnie i starannie przygotowane wiadomości, dotyczące najważniejszych wydarzeń akademickich, oferty agend uniwersyteckich, a także serwis „Informacje UŚ TV”. Dużą wagę przykładamy do informacji eksperckiej, często prosząc o wypowiedź w istotnych sprawach pracowników naukowych naszej uczelni. Oferujemy spory zasób materiałów z zakresu e-learningu. Informujemy też o wydarzeniach kulturalnych i przygotowujemy relacje z imprez organizowanych przez Uczelnianą Radę Samorządu Studenckiego. Kandydaci na studia mogą dzięki nam dowiedzieć się więcej o wydziałach Uniwersytetu Śląskiego, zapleczu naukowym i technicznym uczelni, laboratoriach oraz zasadach studiowania. Szczególną popularnością cieszy się przygotowywany przez studentów magazyn kulinarny „Kociołek studencki”, w którym prezentują, jak przygotowywać smaczne i niedrogie dania. W ostatnim czasie przygotowaliśmy także nietypową relację z tzw. kabiny krzyku, która pojawiła się na ul. Bankowej przy okazji akcji na rzecz zdrowia psychicznego studentów. Każdy zainteresowany mógł w niej sprawdzić moc swojego głosu – efekt był zaskakujący, o czym możecie się państwo przekonać w materiale „Jak oni krzyczą”. Przy okazji inauguracji Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej przygotowaliśmy również materiał przybliżający historię katowickiego Torkata, pierwszego w Europie sztucznego lodowiska, które w dwudziestoleciu międzywojennym wybudowano w miejscu, w którym obecnie znajduje się CINiBA, wspólna inwestycja Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jednym z naszych najświeższych osiągnięć jest obecność na platformie kablowej UPC, dzięki podpisaniu umowy o współpracy z działającą w Jaworznie Telewizją dla Ciebie (wszystkich zainteresowanych zapraszamy do oglądania materiałów UŚ TV na kanale 360. UPC, codziennie po godz. 15.00).

Materiały naszej telewizji powstają dzięki współpracy ze studentami Uniwersytetu Śląskiego, którzy swoją przyszłość wiążą z dziennikarstwem. Uczą się i zdobywają doświadczenie w pracy za i przed kamerą, dowiadują się, jak nagrany materiał zmontować przy użyciu nowoczesnych narzędzi do edycji obrazu i dźwięku. Dzięki współpracy z UŚ TV, naszym współpracownikom przestają być obce takie określenia, jak „setka”, „przebitka” czy „ogrywka”, które są podstawą w żargonie dziennikarzy telewizyjnych. Dowodem na to, że UŚ TV jest istotnym elementem szkolenia kadr dziennikarskich w naszej Alma Mater, są wyniki naboru do programu stażowego Faktów TVN – dwie spośród trzech osób zaproszonych do współpracy to dziennikarze naszej uniwersyteckiej telewizji!

Jeżeli chcemy, żeby telewizja i, bardziej ogólnie, media, były lepsze i spełniały nasze oczekiwania, musimy starać się o zapewnienie jak najlepszych warunków dla kształcenia kadr dziennikarskich. I tu właśnie szczególnie istotna jest rola wszystkich mediów akademickich, w tym także UŚ TV. Praktyczna nauka rzemiosła, którym niewątpliwie jest dziennikarstwo, w odpowiednich warunkach, jakie zapewnia uczelnia, to doskonały start do kariery.

Co w najbliższym czasie w Telewizji internetowej Uniwersytetu Śląskiego? Oczywiście, nadal będziemy dokładali wszelkich starań, aby dostarczać państwu jak najciekawsze materiały. Marzymy także o profesjonalnym studiu, by jeszcze bardziej rozszerzyć naszą działalność. A pomysłów mamy bardzo wiele…

Autorzy: Radosław Aksamit
Fotografie: Agnieszka Szymala