Od 25 sierpnia do 2 września odbywał się XXV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

Święto folkloru

Kolorowe zespoły z najbardziej egzotycznych zakątków świata już po raz dwudziesty piąty odwiedziły nasz region. Na scenach: Katowic, Siemianowic Śląskich, Bytomia, Chorzowa, Żor, Cieszyna, Koszęcina i Istebnej zaprezentowały się zespoły z: Argentyny, Chorwacji, Francji, Indii, Rosji, Słowacji, Włoch, Turcji, Wenezueli i, oczywiście, z Polski.

Festiwal rozpoczął się 25 sierpnia, koncertami plenerowymi w Istebnej i Bytomiu. Następnie zespoły odwiedziły inne miasta regionu. Podczas występów na żywo, grupy prezentowały muzykę i taniec swoich krajów czy regionów, tańce narodowe, oryginalne instrumenty muzyczne oraz to, co w kulturze zespołów najpiękniejsze i najciekawsze. Dużą atrakcją dla widzów był koncert plenerowy na ulicy Mariackiej w Katowicach, a także prezentacja zespołów podczas kolorowej parady na ulicy Wolności w Chorzowie. Głównym wydarzeniem jubileuszowej edycji festiwalu był koncert galowy, na którym zagrał zespół Golec uOrkiestra. Na uczestników czekały największe przeboje braci Golec, ale i wiele niespodzianek. Koncert odbywał się w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca.

XXV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny był również gościem I Pikniku Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego, który odbył się 1 września na osiedlu akademickim w Katowicach-Ligocie.

Na zakończenie uczestnicy festiwalu wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny organizowany jest od 1979 roku, a jego gospodarzem każdorazowo jest, działający przy Uniwersytecie Śląskim, Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. Co roku wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców regionu dzięki występom plenerowym, podczas kolorowych korowodów ulicami miast, a także w czasie występów na scenach teatralnych i w domach kultury. Podczas dwudziestopięcioletniej historii festiwalu, miasta Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia odwiedziło prawie 250 zespołów z całego świata.

Członkinie zespołu Bourree Gannatoise z Francji
Członkinie zespołu Bourree Gannatoise z Francji
Zespół Malevaje Porteño z Argentyny
Zespół Malevaje Porteño z Argentyny
Zespół folklorystyczny Čarnica ze Słowacji
Zespół folklorystyczny Čarnica ze Słowacji

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Krzysztof Mróz