Studenci i pracownicy UŚ na międzynarodowej konferencji programistycznej w Amsterdamie

BlackBerry DevCon Europe

Wyjazd do Amsterdamu ufundowany został przez firmę Research In Motion, mającą w swoim posiadaniu markę BlackBerry. Konferencja odbywała się od 7 do 9 lutego w centrum konferencyjnym RAI w Amsterdamie, a poświęcona była programowaniu na urządzenia mobilne BlackBerry.

Thorsten Heins – prezes BlackBerry
Thorsten Heins – prezes BlackBerry

W tegorocznej edycji DevCon Europe brała udział grupa ponad 140 uczestników z Polski. Oprócz studentów i pracowników UŚ, należeli do niej: deweloperzy, partnerzy, studenci Akademii BlackBerry z Politechniki Śląskiej, studenci informatyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także inni krajowi fani BlackBerry. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu Polaków tworzeniem aplikacji dla tej platformy, a firma RIM z przyjemnością ich wspiera. Do tej grupy należą programiści, którzy już odnieśli znaczące sukcesy w BlackBerry App World.

Podczas inauguracyjnej sesji studenci z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ mogli zobaczyć zapowiedź najnowszej wersji systemu operacyjnego dla BlackBerry Playbook – wersja 2.0 oraz BlackBberry Bridge 2.0. Zaprezentowane zostały również aplikacje na urządzenia mobilne wykorzystujące wsparcie dla Qt (zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dla C++ oraz Java). Uwydatniano jednocześnie zalety programowania aplikacji dla BlackBerry App World. Niedawno całkowita liczba pobrań przekroczyła 2 miliardy, a każdego dnia użytkownicy pobierają średnio 6 milionów aplikacji. Oprócz tego, że platforma BlackBerry jest obsługiwana przez ponad 75 milionów urządzeń, jest ona również uznawana za jedną z najbardziej dochodowych dla programistów. Przeciętnie użytkownicy BlackBerry pobierają więcej płatnych aplikacji niż użytkownicy Android (Yankee Group), aplikacje BlackBerry generują 40 proc. więcej przychodów niż aplikacje Android (Vision Mobile), a 13 proc. deweloperów BlackBerry zarobiło ponad 100 tys. USD na aplikacjach BlackBerry App World – znacznie więcej niż deweloperzy Android i Apple (Evans Data Corp).

Do Amsterdamu wyjechała grupa ok. 40 studentów
z Uniwersytetu Śląskiego
Do Amsterdamu wyjechała grupa ok. 40 studentów z Uniwersytetu Śląskiego

Po inauguracji każdy z uczestników mógł udać się na dowolnie wybraną sesję, w zależności od swoich umiejętności i upodobań. Największym powodzeniem cieszyły się laboratoria ściśle dotyczące programowania w dwóch środowiskach developerskich dla platformy BlackBerry OS, czyli Native SDK oraz WebWorks. Native SDK jest środowiskiem języków C/C++, natomiast Webworks wykorzystuje technologię HTML5 oraz Java- Script. Oprócz tych dwóch środowisk, mamy jeszcze do wyboru: BlackBerry Java, Android Runtime, Adobe AiR oraz Theme Studio. Przedstawiane na sesjach zagadnienia można było od razu wykorzystać w praktyce, gdyż każdy z uczestników otrzymał potrzebne oprogramowanie. Przykładowe zagadnienia wykładów i laboratoriów to: programowanie gier na BlackBerry OS, tworzenie eleganckich aplikacji, porting z WebOS do WebWorks, wprowadzenia do poszczególnych środowisk i wiele innych. Warto podkreślić, że jedną z sesji poprowadził student informatyki na UŚ – Łukasz Dzierżak.

Podczas przerw między sesjami była możliwość zajrzenia do jednego z wielu tzw. stoisk eksperckich, gdzie pracownicy BlackBerry odpowiadali developerom na nurtujące pytania. Na stoiskach z urządzeniami mobilnymi można było przetestować wspomniany wcześniej BlackBerry Bridge. Jest to aplikacja służąca integracji tableta ze smartfonem, wymieniana jako jedna z większych zalet BlackBerry OS 2.0. Dzięki niej możemy nie tylko połączyć kalendarze, wiadomości itd., ale również sterować tabletem z poziomu smartfona i na odwrót.

Oprócz części naukowej, Research in Motion zorganizowała imprezę integracyjną w specjalnie wydzielonej części centrum konferencyjnego, by po całym dniu nauki i pracy developerzy mogli odprężyć się i nawiązać wiele interesujących znajomości z całego świata. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał od firmy RIM tablet BlackBerry Playbook.

Już w drodze powrotnej do Polski wśród studentów z UŚ zrodził się pomysł utworzenia, na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach, Akademii BlackBerry. Jest ona projektem dydaktycznym firmy Research In Motion (RIM). Celem projektu jest przedstawianie studentom oferowanych rozwiązań oraz dostarczanie wiedzy umożliwiającej stosowanie prezentowanych technologii w ramach dalszych studiów oraz przyszłej pracy zawodowej. Rozwijający się projekt koordynuje dr inż. Roman Simiński z Instytutu Informatyki UŚ. Studenci biorący udział w konferencji byli zadowoleni z wyjazdu oraz współpracy z firmą RIM. Bardzo liczą na to, że na WIiNoM uda się stworzyć prężną grupę programistów BlackBerry, a współpraca z firmą będzie się rozwijać.

Autorzy: Jakub Sikora
Fotografie: Jakub Sikora