Wystawa w Galerii Ex Libris w Jaworznie

Muszle świata oczami rysownika i fotografa

23 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbył się wernisaż wystawy „Muszle świata oczami rysownika i fotografa”. Niezwykła kompozycja rysunków Michała Wojnara i fotografii chorwackiego profesora, filozofa i socjologa Davorina Kerekovića prezentowana była do końca sierpnia w bibliotecznej Galerii Ex Libris.

Wystawa nawiązywała do rozpoczętej w 1994 roku międzynarodowej współpracy naukowo-badawczej w zakresie Systemów Informacji Geograficznej (GIS) z udziałem Chorwacji i Polski. Ze strony Chorwacji prowadzi ją głównie Stowarzyszenie GIS Forum, ze strony Polski jest ona koordynowana przez Uniwersytet Śląski i Stowarzyszenie SILGIS. Te właśnie instytucje wraz z Biblioteką w Jaworznie były organizatorami wystawy.

Od 2002 roku w ramach współpracy chorwacko-polskiej organizowane są konferencje „GIS Odyssey”, odbywają się one nad Morzem Adriatyckim. Na okładce publikacji z 2002 roku widnieje muszla, symbol podwodnego świata. Jej motyw powrócił podczas konferencji „GIS Odyssey 2007”, na którą Michał Wojnar stworzył kolekcję kolorowych i czarno-białych rysunków muszli. Zostały one zaprezentowane w postaci dwóch plakatów na wystawie, a także otwierały poszczególne rozdziały konferencyjnej publikacji. Rysunki te stały się dla Davorina Kerekovića, organizatora konferencji GIS, kolekcjonera i fotografa muszli, inspiracją do stworzenia wspólnej wystawy. Po raz pierwszy odbyła się ona podczas konferencji „GIS Polonia 2008” w Zakopanem. Była ona wówczas poświęcona pamięci Michała, który zmarł 20 lipca 2008 roku, w wieku zaledwie 20 lat. Przedstawiono na niej również inne prace Michała z dorobku chorwacko-polskich projektów.

Szczególnymi gośćmi wernisażu wystawy w Jaworznie byli rodzice Michała – Elżbieta i Jan Wojnarowie.

Rysunki i szkice Michała, skomponowane głównie z czarno-białych geometrycznych figur, szybko stały się rozpoznawane. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach (Michał Wojnar & GIS. red. M. Gajos, D. Kereković, J. Przybylska, M. Styblińska. Sosnowiec 2008). Niezwykły talent rysownika znalazł uznanie polskiego gremium artystycznego – 28 grudnia 2007 roku Michał został najmłodszym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Z jego twórczością można się zapoznać m.in. na stronie: www.rysunkimichala.strefa.pl

Davorin Kereković od 1994 roku jest sekretarzem Chorwackiego Stowarzyszenia Informatycznego GIS Forum, w ramach którego realizuje projekty w dziedzinie geoinformatyki oraz odnowy zabytków kultury, architektury i rzeźby. Jest też organizatorem międzynarodowych konferencji i wystaw dotyczących GIS, m.in. „Dziedzictwo Kulturowe Europy – Architektura i Rzeźba” oraz „Kraków w Sercu i na Fotografii” („GIS Polonia 2008”). Fotografią pasjonuje się od lat studenckich.