Wydanie nr 1 (171) październik 2009

Szanowni Czytelnicy!

29 września zainaugurowaliśmy 42. rok akademicki w murach naszej Alma Mater. Jednak intensywna praca na uczelni rozpoczęła się znacznie wcześniej. Większość wrześniowych dni wielu z nas poświęciło na przygotowanie wielkiej imprezy, będącej pomysłem Komisji Europejskiej - Śląskiej Nocy Naukowców. Akcja ta już od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Na Śląsku jako pierwsi, w 2006 roku, podjęli wyzwanie naukowcy z Politechniki Śląskiej. W tym roku do współpracy przystąpili: Akademia Ekonomiczna i Uniwersytet Śląski. W piątkową noc 25 września mieszkańcy Gliwic, Katowic i Chorzowa mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych pokazach, demonstracjach, eksperymentach i wykładach przygotowanych przez śląskich naukowców. Ich tematyka była tak różnorodna, że pojawił się problem, gdzie się udać, a z czego zrezygnować. Było spektakularne rozrywanie półkul magdeburskich, odkrywanie tajników zjawiska rezonansu, wirtualna sekcja żabich zwłok, wystawa poświęcona Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów, połączona z warsztatami, które odsłaniały tajemnice eksperymentów prowadzonych w Międzynarodowym Laboratorium Fizyki Cząstek CERN pod Genewą czy niezwykle ciekawy wykład o możliwościach przywrócenia do życia dinozaurów. O atrakcjach Śląskiej Nocy Naukowców można przeczytać w artykule.

Przez cały wrzesień w Instytucie Fizyki UŚ już po raz 25. odbywały się pokazy i wykłady „Osobliwości Świata Fizyki”. Szczególnie uroczystym dniem był 21 września, kiedy obchodzono jubileusz tej imprezy. Uświetnił ją urodzinowy tort z 25. świeczkami gaszonymi przez tych, którzy przez ćwierć wieku pracowali przy kolejnych edycjach. Obszerna relacja z „Osobliwości Świata Fizyki 2009” będzie opublikowana w listopadowym numerze „Gazety Uniwersyteckiej UŚ”.

Ostatnie lata wykazały, że polska humanistyka znalazła się w trudnym momencie, który niewątpliwie jest efektem skomplikowanych przemian minionego dwudziestopięciolecia. Dlatego wielu naukowców w naszym kraju zauważyło pilną konieczność stworzenia wieloletniego programu jej rozwoju i reform. Zachęcamy do zapoznania się z projektem Programu Rozwoju Polskiej Humanistyki, który został opracowany przez zespół badaczy pod kierunkiem prof. Ryszarda Nycza.

Wszystkim pracownikom naukowym i administracyjnym oraz studentom naszej Uczelni życzymy wielu sukcesów i zadowolenia w nowym roku akademickim.