Podróż - uniwersytet świata

Po ewolucji, energii jądrowej, efekcie cieplarnianym, gawęda Elżbiety Dzikowskiej była kolejnym wydarzeniem pod szyldem Śląskiej Kawiarni Naukowej, której rozwój "Gazeta Uniwersyetcka UŚ" śledzi od narodzin. Rondo Sztuki wypełnili miłośnicy podróży w każdym bodaj wieku. Byli także przyjaciele, którym dane było podrożować z wiceprzewodniczącą polskiego The Explores Club. Elżbieta Dzikowska przyznaje, iż po prostu życie jest podrożą - uniwersytetem, co wykłady z historii świata przeplata z ćwiczeniami z jego natury i licznymi konwersatoriami z różnorodnymi mieszkańcami.

Elżbieta Dzikowska

Sinologowi i historykowi sztuki dane było nie tylko odbierać taką lekcję. Dzieliła się nią współtworząc z mężem Tony Halikiem ponad 300 audycji telewizyjnych. Przez dwie dekady obecności na antenie, dla wielu były one regularnym wpisem z dalekiego świata w indeksie zajęć powszednich. Rozbudzały podniebienie na smak Pieprzu i wanilii.

Wbrew domysłom publiczości - Dzikowska, wieloletnia redakor "Kontynentów" - przyznała, iż trzecią część roku spędza w Warszawie i Ustrzykach Górnych - miejscu, które uważa za jedno z magicznych. Stąd z zamysłem by Polakom tak chętnie dziś kręcących globusem, uzmysłowić urodę podróży bliskich,. wyrósł cykl książek i programów Groch i Kapusta, nagrodzonych Bursztynowym Motylem im. Arkadego Fiedlera. W czwartym tomie, którego przygotowanie właśnie dobiega końca kilka rozdziałów będzie poświęconych Górnemu Śląskowi.

Dziennikarka nie bała się także opowiedzieć publiczności o okazałej biżuterii, kompletowanej po całym świecie. W Katowicach miała turkusy z Tybetu i Mongolii oraz korale z Jemenu. Największą kolekcję biżuterii etnicznej i różnorodnych trofeów przekazała Muzeum Podróżników im. Toniego Halika.

Autorzy: Antoni Trzmiel, Foto: Antoni Trzmiel