Kronika Uniwersytecka - Luty 2008

NAGRODA I STOPNIA "EKO 2007" DLA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

21 grudnia 2007 Uniwersytet Śląski otrzymał nagrodę I stopnia w VII Międzynarodowym Konkursie na Rozwiązania w Dziedzinie Ochrony Środowiska. Tytuł "Mistrza Ekologii" i nagrodę otrzymał za rozwiązanie pt. "Automatyczny Biodetektor Toksyczności Ogólnej Wód - narzędzie do kontroli obecności substancji toksycznej w wodzie". Autorami tego rozwiązania są: Andrzej Woźnica, Czesław Kliś, Michał Górny, Henryk Duda, Kazimierz Kosz, Janusz Dzirba, Roman Mańka.

SYMPOZJUM "BLIŻEJ CZY DALEJ - WYZWANIA WSPÓŁCZESNEJ PEDAGOGIKI SPECJALNEJ"

9 stycznia na Wydziale Teologicznym UŚ odbyło się sympozjum "Bliżej czy dalej - wyzwania współczesnej pedagogiki specjalnej" zorganizowane przez Samorząd Studencki WTL UŚ oraz Zakład Katechetyki, Pedagogiki Chrześcijańskiej i Katolickiej Nauki Społecznej WTL UŚ. Oprócz części teoretycznej organizatorzy sympozjum zaoferowali uczestnikom udział w części praktycznej - warsztatowej.

CO DALEJ Z FIZYKĄ CZĄSTEK - CZY LHC UDZIELI NA TO PYTANIE ODPOWIEDZI?

W styczniu rozpoczęła się kolejna edycja wykładów popularnonaukowych "Z najlepszymi przez Fizykę". Pierwszy wykład zatytułowany "Co dalej z fizyką cząstek - czy LHC udzieli na to pytanie odpowiedzi?" 9 stycznia wygłosił prof. dr hab. Marek Zrałek.

Pozostałe wykłady odbywać się będą w pierwszą środę każdego miesiąca o godz. 10.00 w auli im. A. Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

SPOTKANIE Z ELŻBIETĄ DZIKOWSKĄ W ŚLĄSKIEJ KAWIARNI NAUKOWEJ

10 stycznia w Rondzie Sztuki w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej. Gościem była Elżbieta Dzikowska, która wraz z mężem Tonym Halikiem wyprodukowała ponad 300 filmów, które TVP pokazywała przez prawie 20 lat. Najbardziej znana seria nosiła tytuł "Pieprz i wanilia". Transmisja wideo ze spotkania jest dostępna na stronie www.kawiarnianaukowa.pl. To pierwsza kawiarnia naukowa w Polsce dostępna w internecie.

STYPENDIUM HUMBOLDTA DLA DR. PRZEMYSŁAWA MARCINIAKA

Dr Przemysław Marciniak z Katedry Filologii Klasycznej Uniwersytetu Śląskiego otrzymał prestiżowe stypendium Fundacji Humboldta na czternastomiesięczny pobyt badawczy w Berlinie (Freie Universitat) w roku akademickim 2008/2009. Badania doktora Marciniaka dotyczą kultury i tradycji antycznej ze szczególnym uwzględnieniem literatury i kultury bizantyjskiej.

KLASZTORY CYSTERSKIE W KULTURZE ŚREDNIOWIECZNEJ

Sekcja Rybnicka Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Śląskiego, Muzeum w Rybniku oraz Rada Samorządu Studenckiego Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku 10 stycznia zorganizowali kolejne spotkanie z cyklu Pomiędzy przeszłością a historią. Tematem były klasztory cysterskie w kulturze średniowiecznej, w ich problematykę wprowadził dr hab. Jerzy Sperka. Wśród referentów znaleźli się: Dorota Krukar z referatem pt. "Początki opactwa cysterskiego w Jędrzejowie", Tomasz Ruppental - "Fundacja i uposażenie klasztoru cysterskiego w Rudach".

SPOTKANIE FILOZOFICZNE - "OD RYTUAŁU DO RACJONALIZACJI"

Towarzystwo Metafizyczne im. A.N. Whiteheada, Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych oraz Instytut Filozofii UŚ zorganizowali drugie spotkanie filozoficzne z cyklu "Dialog międzyreligijny", które odbyło się 18 stycznia w Klasztorze Franciszkańskim w Katowicach-Panewnikach. Spotkanie zatytułowano "Od rytuału do racjonalizacji". Jego tematyka związana była z majową konferencją "Filozoficzne podstawy dialogu międzyreligijnego". Zaczyn dyskusji stanowiła lektura fragmentów książki A.N. Whiteheada "Religia w tworzeniu". Seminarium poprowadzili: o. dr Kleofas Gródek OFM, dr Bogdan Ogrodnik.

PLATYNOWY LAUR DLA REKTORA UŚ

19 stycznia w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji. Platynowy Laur w kategorii "Pro Publico Bono" otrzymał m. in. JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek.

W imieniu Laureata nagrodę odebrał prorektor ds. nauki i informatyzacji prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Przedstawiciele Regionalnej Rady Gospodarczej przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach od 1992 roku nagradzają Laurami Umiejętności i Kompetencji nieprzeciętnych menedżerów, wyróżniające się firmy, organizacje i instytucje, które wprowadzają skuteczne rozwiązania restrukturyzacyjne i torują drogę nowoczesnej gospodarce rynkowej, a także autorytety moralne i najwybitniejszych reprezentantów nauki, oświaty, kultury, sztuki, polityki. W gronie laureatów na przestrzeni ostatnich szesnastu lat znaleźli się między innymi: Lech Wałęsa (1992 r.), Ojciec Święty Jan Paweł II (1996 r.), Sekretarz Generalny NATO Javier Solana (1999 r.), Aleksander Kwaśniewski (2002 r.),Vaclav Havel, Adam Małysz (2004 r.), Bruno Dethomas (2003 r.), ks. abp. Stanisław Dziwisz (2005 r.), profesor Władysław Bartoszewski (2007 r.).

WYKŁAD NA TEMAT ZMIAN POZIOMU MÓRZ

24 stycznia w Międzywydziałowej Auli przy Wydziale Nauk o Ziemi UŚ odbył się wykład pt. "The unsolved problem of sea level rise in the next century" z serii Invited Lectures on Glaciology, który wygłosił prof. dr W.T. Pfeffer (University of Colorado, Boulder, USA). Zmiany poziomu mórz obserwowane na przestrzeni tysięcy lat są warunkowane dostawą lub ubytkiem wody pochodzenia lądowego, m.in. z lądolodów i lodowców, a także rozszerzalnością cieplną lub kontrakcją wody morskiej towarzyszącą zmianom temperatury wody. Spowodowany ociepleniem wzrost poziomu mórz w kolejnym stuleciu może być bardzo znaczny (powyżej jednego metra), lecz skala tych zmian jest wciąż wątpliwa. Prognozy podnoszenia się poziomu wód przedstawione w czwartym Raporcie IPCC (International Panel on Climate Change) zostały powszechnie skrytykowane z powodu niedoszacowania spodziewanego podnoszenia się poziomu wód na skutek topnienia pokrywy lodowej oraz nie uwzględnienia zmian dynamiki lodowców jako efektu globalnego ocieplenia. W prezentacji przedstawiono wyniki szacowania aktualnego trendu podnoszenia się poziomu wód z uwzględnieniem składników związanych ze zmianami dynamiki lodowców.

REKTOR UŚ W PRADZE

25 stycznia JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek wziął udział w posiedzeniu Zarządu Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego oraz we wspólnym posiedzeniu Towarzystwa i Akademii Nauk Republiki Czeskiej w Pradze.

ZWYCIĘSTWO SIATKAREK AZS UŚ

W ostatniej kolejce III ligi siatkówki kobiet drużyna AZS UŚ Katowice pokonała na wyjeździe 3:1 UKS Net Żywiec. Dzięki temu zwycięstwu drużyna w końcowej klasyfikacji zajęła drugie miejsce. Automatycznie tak została organizatorem jednego z dwóch turniejów barażowych o awans do II ligi. To pierwszy tak dobry wynik w historii klubu, jak mówi trener Dawid Pawlik - przed sezonem drużyna miała walczyć o środek tabeli. Przez najbliższy miesiąc siatkarki będą się przygotowywały do pierwszego turnieju barażowego, którego będą gospodarzem. W małej hali katowickiego Spodka 22 lutego AZS UŚ zmierzy się z MKS Wodzisław Śląski, następnie z PLKS II Pszczyna (23 lutego) oraz z Victorią Lubliniec (24 lutego). Po dwóch tygodniach przerwy siatkarki AZS pojadą na turniej rewanżowy, którego gospodarzem będzie drużyna z Lublińca. Do drugiej rundy baraży awansują dwie najlepsze drużyny. Tabela oraz wyniki wszystkich spotkań ligowych na stronie: www.szps.pl